Magyarországon elindított póthagyatéki eljárásban külföldi lakás, hagyatékolásában jártas valaki?
Nagy vonalakban :
2014 ben anyum meghalt, az ő nevén volt egy romániai lakás, amiben nagymamám élt 2018.augusztusban meghalt. Most hagyatékoltatni kellene a lakást, hogy megkaphassam. Itthon vagy Romániában lenne érdemes elindittatni a póthagyatékit?
Keresztapám intézte a temetést. Tovább lépni még nem tudunk, mert állítólag nem kapta meg az eredeti halotti anyakönyvi kivonatot.
Mint ma kiderült a lakásból 3/8 rész anyum néven van 5/8 rész mamámé volt. Anyu részét azt nem itt kellene hagyatékoltatni Mo.n, attól függetlenül, hogy Romániában van a lakás? Hazai jogszabály szerint az utolsó bejelentett lakóhelyen kellene indítani a póthagyatékit. Bocsi, hogy értetlenkedek csak nem látom át a helyzetet még.
Az örökséget az a közjegyző tárgyalja, aki az örökhagyó (elhunyt) lakhelyéhez illetékes. Nem írod konkrétan, de úgy sejtem, hogy édesanyád, aki 2014-ben hunyt el, állandó magyarországi lakhellyel rendelkezett. A romániai házból 3/8-ad tulajdoni hányad az ő nevén van, de ez nem volt lehagyatékolva (lényegtelen, hogy milyen okból maradt ki a hagyatékból 2014-ben). Ez után a 3/8-ad tulajdoni hányad után (amennyiben édesanyád állandó lakhelye Magyarországon volt, akkor a lakhelyéhez illetékes bíróságon kell a pórhagyatékot elindítani, tehát Magyarországon. Ezt z ügyet a bíróság kiadja egy közjegyzőnek, aki a póthagyatékot letárgyalja, vagy lezárja azzal, hogy tárgyaltassátok le Romániában.. A kérvényben fel kell tüntetni az eredeti hagyatéki tárgyalás számát (esetleg mellékelni fotokópiáját). Jó tudni, hogy ha 2014-ben az örökösök az akkor letárgyalt örökséget elutasították, akkor ez az elutasítás vonatkozik minden - a későbbiekben felbukkanó - örökségre is!
2018 augusztusában hunyt el nagymamád, aki Romániában állandó lakhellyel lakott a nevezett házban és a nevén 5/8-ad tulajdoni hányad van. Akkor ezt a romániai illetékes bíróság fogja tárgyalni. A keresztapa személyi olyan minőségben mint "keresztapa", itt jelentéktelen. Az ő személye akkor lényeges, ha örökösnek tekinthető. Nagymamád után édesanyád tekinthető örökösnek, de mivel ő hamarább hunyt el, így az ő gyerekei öröklik az 5/8-ot. Nem ismerem a romániai örökösödési törvényt, de más országokban a házastárs is örököl, általában a gyerekekkel megegyező arányban. Ezt a romániai jegyző megmondja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!