Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Miért olyan önzők, anyagiasak...

Miért olyan önzők, anyagiasak az egyetemisták?

Figyelt kérdés

Volt egy fórum ahol többen is orvosnak tanulnak, ijesztők voltak, az az egoizmusuk amivel a szüleik, tanáraik, a kormányzat iránt voltak, szinte mindent ingyen kapnak, és hangsúlyozzák, hogy ez nekik jár, mind külföldre akar menni, hála az ingyenes tanulásáért? Hát az meg mi?!

Biztosan régen is voltak gondok, de ezek jobb lenne ha nem lennének, mert ilyenek a többiek is akik szakiskolások céltalan nyomorultak, szerintük mindenki a hibás, szülők, tanárok, politikusok de ők semmivel sem hibásak, tényleg ez a jövőnk? Akkor már inkább a migránsok...


2018. márc. 31. 17:43
 1/9 anonim ***** válasza:
60%
Érdekelne, MIT kapnak ingyen az orvostanhallgatók!
2018. márc. 31. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
89%

Meg kell őket fizetni és akkor nem mennek el.

Rá vagyunk utalva az orvosokra, ápolókra.


Mellesleg, Magyarországon lassan mindenki elmegy, akinek van keze,lába és hajlandó idegen nyelven tanulni egy kicsit.

2018. márc. 31. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Andizsuzsi ***** válasza:
100%
Hallgatói szerződésről hallottál már?
2018. márc. 31. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
90%

Nem ingyen kapják, a szüleik adójából fizeti az állam a képzésüket.


Az tényleg gond, hogy külföldre akarnak menni, de én nem tudom őket hibáztatni érte. A többség nem is a fizetés, hanem körülmények miatt megy ki. Egy magyar orvos az átlaghoz képest elég jól keres, viszont olyan embertelen a munka, hogy ha nem akarnak kiégni 10 éven belül, akkor inkább kimennek. Rengeteg helyen van, hogy 2-3 műszakban kell tolniuk, iszonyú tempóban, úgy, hogy közben kisegítő személyzetből (ápolók, nővérek, asszisztensek) sincs elég. És ráadásul nem is hibázhatnak, mert egy téves diagnózison, vagy egy apró figyelmetlenségen életek múlhatnak. Mindeközben a saját családjukra sem jut idejük, nem látják a gyerekeiket, és kb aludni járnak haza.

Ehhez képest külföldön viszonylag nyugiban lehúzhatnak egy műszakot, jut idejük a betegekre, és még fizetésük is relatíve magasabb, mint itthon.


Nem azt mondom, hogy jó, hogy kimennek, sőt, de megértem. Az embernek egy élete, egy családja van, nem várható el, hogy mindent feláldozzon a közért. Minden tiszteletem azoké, akik megteszik, de ezt minenkinek magának kell eldöntenie, nem lehet általános elvárás.

2018. márc. 31. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Nem kapják ingyen a dolgokat és ott van a hallgatói szerződés. Csakhogy egy fiatal orvos fogja magát, kimegy Németországba vagy más élhető országba és rezidensként keres annyit, mint itthon keresne vezető főorvosként (se). Abból aztán nemcsak a hallgatói szerződés miatti kötelezettséget fizeti ki lazán, hanem még a szüleinek is tud hazaadni.

És teljességgel meg tudom érteni. A mai kormány lenézi és megveti a fiatalokat. Mivel őket nem tudja megvezetni és megfélemlíteni, inkább elüldözi. Az oktatást pedig lezüllesztik, hogy minél kevesebb gondolkodni képes ember legyen.

Az utolsó értelmes ember, aki elhagyja az országot, ne felejtse majd el lekapcsolni a villanyt!

2018. márc. 31. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Mit kapnak ingyen az orvostanhallgatók, szemeszterenként

1. 350 000 Ft. amit az állam fizet, Ők meg olyan természetesnek veszik, az általános iskola ingyenes, napi háromszoros étkezés iskolákban, ingyenes a tankönyv, oktatás ingyenes, csak azt tanulják meg igazán, hogy jogaik vannak, sőt a jogaik előbbre vannak a kötelezettségeiknél, nem tudom kik vagytok, de remélem csak provokálok....

2018. márc. 31. 20:15
 7/9 Andizsuzsi ***** válasza:
80%

"de remélem csak provokálok..."


Igen, csak provokálsz.

2018. márc. 31. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Te totál hülyeségeket hordasz össze. Orvosit végeztem, rezidens vagyok itt Magyarországon és a sok szar ellenére egyébként itt is szeretnék maradni, mielőtt jönne a leszólás. De amiket itt állítasz, azok egész egyszerűen nevetségesek.


1. "Szinte mindent ingyen kapnak". Mit is?:)

Azt az 1-1,3 millió forintos tandíjat - a közhidelemmel ellentétben- nem a hallgatókra költik. Szerinted mégis mi a szent szar kerülne ennyi pénzbe? Mit gondolsz, hogy ingyen adják a több tízezer forintos tankönyveket, vagy szétosztják ösztöndíjnak azt soksok millió forintot? Hát nem. Tudod mi kerül ennyi pénzbe?

A gyakorlati helységekben lévő eszközök, műszerek, hullák tárolása és temetése, vegyszerek, mikroszkópok stb.

És szerinted ebből mi mit látunk? Azt, hogy 4 csoport boncol két éven keresztül egy darab tetemet. Azt, hogy patológián két embernek kellett egy mikroszkóphoz ülnie, mert nem volt elég. Azt, hogy kémián a pipetták olyan szarok voltak, hogy nem lehetett velük normálisan kimérni a vegyszereket.

Szerinted a tankönyveket ingyen kaptuk? Elárulom: nem. Évente kb. 100 ezer forintot fizettem jegyzetekért és tankönyvekért, pedig igyekeztem spórolni azzal, hogy sok mindent nem vettem meg, csak kikölcsönöztem, illetve sok mindent nem eredetiben szereztem meg, hanem fénymásoltattam. De orvosi könyvet nem találsz 10-15 ezer forint alatt! Egy anatómia atlasz 20-40 ezer forint...

Az eszközöket, kötelező ruházatot (köpeny, papucs, szikék, fonendoszkóp) szintén magunk álljuk, nem adja senki. Még a kórházi gyakorlatokon se nagyon kaptunk köpenyt, maximum valami olyat, amit ránézésre is évente csak egyszer mostak.


2. Ma már van hallgatói szerződés, azaz valaki csak úgy tud külföldre menni, ha visszafizeti a tandíjat, amit elvileg az állam ráköltött. Sőt, a rezidenseknek járó Markusovszky és hiányszakma ösztöndíj esetén ugyanez a helyzet, sőt, hálapénzt sem lehet elfogadni a szerződés szerint.


3. A hihetetlen béremelésnek köszönhetően lassan 3 év munkaviszony után tudod mennyi a BRUTTÓ alap órabérem?

Egészen pontosan 1504,6 Ft. És ebben a kemény bruttó 1504,6 Ft-ban benne van már a november elsejétől bevezetett bruttó 50 ezer forintos béremelés, valamint az is, hogy a bértáblán már a ledolgozott évek miatt már átkerültem egy magasabb kategóriába. Mikor elkezdtem dolgozni, akkor ez az összeg 1179,8 forint volt.


4. A munkakörülmények felháborítóak és siralmasak. Tudod, annál nincs elkeserítőbb dolog, mikor szeretnéd jól, pontosan végezni a munkád, de nem tudod, mert nincsenek meg hozzá az alapvető feltételek. Nincs elég személyzet, nincs elég eszköz, ami van, az is általában rossz.


5. Marha nagy felelősség van rajtad, ha hibázol, az akár emberéletekbe is kerülhet. Hagy ne mondjam, ez azért nem kismértékű stresszel jár. A legnyomasztóbb pedig az benne, hogy ha mindent tökéletesen csinálsz, maximálisan odafigyelsz, akkor is történhet baj, szövődmény, amiért pont ugyanúgy be fognak perelni, mintha tényleg hibáztál volna. Esetleg nem nyerik meg, de attól az életedet még tönkreteheti egy ilyen huzavona.


6. Az egészségügy rendszerszintű hibáját az emberek imádják a benne dolgozó emberekre kenni. Nem a politikai vezetés a hibás azért, mert nincs elegendő személyzet, műszer és legfőképpen megfelelő finanszírozás, hanem az orvos meg a nővér a köcsög, mert 4 órát kell várni a rendelésen, 3 hónapos előjegyzés van a szakrendeléseken, több hónapot kell várnod egy MR vizsgálatra és fél évet egy protézisműtétre. Ez az emberek szerint nem a rendszer hibája, hanem biztos a szemét orvos meg nővérke nem akar dolgozni és munka helyett kávézgat...


7. Mivel kevés az orvos, olyan dolgokat tolnak rá a rezidensekre, amiket nem csinálhatnának egyedül. Persze neki elvileg vissza kellene utasítania, ha a főnöke ilyet kér, de ugyan ki teszi ezt meg? Senki, mivel ha kirúgni nem is tudnak, rövid úton elérik, hogy te magad menekülj el. Ha pedig elcseszel valamit, mert ugye elvileg egyedül nem is csinálhatnád, akkor nem áll mögéd senki, hogy "bocs, az én hibám volt, nem szabadott volna rákényszerítenem, hogy egyedül végezzen olyan munkát, amihez nincs is kompetenciája".


8. Szeretnek még azzal példálózni, hogy "hiába kevés a fizetése, úgyis kipótolja a hálapénzzel". Tény, hogy valós probléma a hálapénz, de a legnagyobb baj vele az, hogy a hálapénz 90%-át az orvosok kemény felső 10%-a teszi zsebre. Szóval nem a rezidens zsebét fogja domborítani, hanem a főorvos úrét, akinek már egyébként is van elég. De mivel neki marhára nem érdeke, hogy a havi x százezer-millió forintos bevételét lecserélje mondjuk egy fix 400 ezres fizetésre, véletlen sem tesz semmit, hogy kiirtsa ezt az undorító magyar szokást.


9. Orvosként nem annyiból áll a tanulás, hogy elvégzed az egyetemet meg elmész szakvizsgára. Van egy rakás gyakorlat, amit akkreditált helyeken lehet csak elvégezni. Ha valaki kisebb kórházban dolgozik, akkor bizonyos gyakorlatokat csak más városban tud elvégezni, ami nyilván költséges.


10. Ezt fentebb kellett volna írnom, még az egyetemi részhez, de már nem akarom átírogatni a pontokat. Az első 5 év alatt 3 évben kellett kötelező, egy hónapos gyakorlatot végezni, valamint a hatodév teljes mértékben klinikai gyakorlat, azaz gyakorlatilag ingyen munkaerőként funkcionáltunk.


11. Alig van olyan orvosi munkakör, ahol nem kell ügyelni. Mondanom sem kell, az éjszakai munka marhára egészségtelen és az orvosok bizonyítottan előbb halnak.


Szóval akkor összefoglalva:

Szerinted jogos, hogy

- 6 (+ szakorvosságig 5-6-8 év) tanulásért

- a tanulás során pluszban kiadott rengeteg költségért

- a nyári ingyenmunkáért

- az iszonyat mértékű felelősségért

- a szabálytalan munkavégzésre való kötelezettségért, amivel elég rondán megszívhatjuk

- a borzalmas munkakörülményekért

- a társadalom által való majdhogynem köpködésért

- az élethosszig tartó tanulásért

- az ügyeletekért, éjszakai munkáért, az egészségromlásért, ami a munkánkkal jár


jogos az, hogy a bruttó órabérem 1504,6 forint?


Neked ezek alapján eszedbe sem jutna, még egészen véletlenül sem, hogy ha az ország annyira nem képes honorálni az áldozatos munkád, hogy tisztességes munkabért adjon, akkor talán nem itt kellene dolgozni, hanem olyan helyen, ahol mind anyagilag, mind emberileg megbecsülnek?


Gondolom szerinted ez teljesen rendjén van, hiszen ez egy "hivatás", "nem a pénzért kell orvosnak menni", "ha már ezt választottad, akkor így jártál" stb.


Kicsit gondolkodj el szerintem.

2018. márc. 31. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

#8: Nagyon szép leírás!

És itt a baj. Az egészségügy siralmas helyzete az nem baj, csak a migránsok, akikből az emberek 99%-a nem látott egyet sem a kerítés előtt sem.

2018. ápr. 1. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!