Az EU-tagországokban miért nem vezetnek be olyan választási- és hatalomszabályozási rendszert, mint az USA-ban? Mi az oka?
Gondolok itt két dologra:
-Fékek és ellensúlyok, avagy az elnök és pártja hatalmának korlátozása: ne írhassa át az alkotmányt, a törvényeket, ne csinálhasson semmi törvénytelent hatalmával visszaélve, és ne legyen leválthatatlan és elszámoltathatatlan. Ott ez jól működik, itt miért nem vezetik be?
-Maximum két ciklus: ne lehessen valaki örök időre vezető (ez a diktátoroknál jó szokás amúgy is), maximum egyszer lehessen újraválasztani akárkit.
Mind a kettő nagyon hasznos lenne az EU-ban, itthon meg hatványozottan. Elég sok problémát meg lehetne oldani ezekkel és elég nagy biztonságot adna. Miért nem kerül ilyesmi mégsem bevezetésre? Mi az akadálya?
A tagországoknak nem tetszene, mert elvesztik vele a függetlenségüket vagy valami ilyesmi.
Ez itthon hatványozottan igaz lenne.
Az elsőnek nem sok értelme van. Inkább néhány törvénymódosítást 2/3-ossá kellene tenni (újra) és az alkotmánymódosítást 4/5-ös döntéssé VAGY népszavazási kérdésnek kellene venni.
A ciklusos korlátozást nem is értem nálunk (és az összes többi posztszovjet államban) miért nem vezették be az első adandó alkalommal, hogy még egyszer ne ismétlődjön meg a történelem. Az USA anélkül alkotmányba foglalta ezt, hogy bárki a történelmük során visszaélt volna a hatalommal. Nálunk meg folyamatosan visszaéltek és élnek meg más volt szovjet tagországban, szóval dunno..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!