Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Milyen az a populista beszéd,...

Milyen az a populista beszéd, és mi pontosan a populizmus?

Figyelt kérdés
Véleményeket hallottam már róla, de pontosan nem tudom mi ez. Szerintetek jó vagy rossz dolog ?
2010. jún. 8. 15:19
 1/4 anonim ***** válasza:
20%
Jól hangzó,de be nem tartható ,vagy be nem tartott ígéretek.Horváth Csaba ingyen bkv-ja például...bocsánat díjmentes bkv-ja....:)
2010. jún. 8. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
38%
A populus népet jelent latinul.Olyan ígéretek ahol túl van hangsúlyozva hogy mindent a nép azon belül az átlagemberért és érdekében csinálnak, minden egyes intézkedés az ő javukat szolgálja csakis.Teljes képtelensége hogy akkor nem lehetnének hajléktalanok és munkanélküliek sem.A szocializmus ért el a legközelebb a populizmus végrehajtásáig.
2010. jún. 8. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
71%

A populizmus sokféleképpen megjelenhet a politikában, és hogy "rossz" vagy "jó" dolog-e, az attól is függ, hogy milyen értelemben beszélünk róla vagy mi az egyéni ízlésünk.


Alapvetően a populizmus az elitizmus ellentéte. Az elitizmus abban hisz, hogy vannak a szakértők, a kifinomult, művelt, okos emberek és intézmények, és a döntéseket nekik kell hozniuk, szemben a köznéppel, amely ehhez túl tapló. Az elitista szerint a "népet" irányítania, nevelnie kell a művelt/okos/tehetséges elitnek. A populista ezzel szemben azt vallja, hogy nincsenek olyan elit csoportok, amelyek illetékesebbek a politikai döntésekben, mint a nép "egyszerű fiai". A populista nem szereti, ha "nagyképű értelmiségiek" diktálnak neki. Nem szereti a különféle hatalmas figurákat: értelmiségieket, nagyvállalkozókat, bankárokat, hírességeket. Ezeket kifigurázza, és velük szemben az egyszerű embert képviseli meg a józan paraszti észt stb.


Általában az elitista szereti emelni az adókat, és szereti, ha minél több törvény van, mert az állam az okos emberek hozzáértő bizottsága, ami a buta, gyereknek tekintett népnél okosabban bánik a pénzzel. A populista viszont csökkenti az adókat, mert úgy gondolja, hogy az állam nem feltétlenül okosabb, mint az átlagember, és az állam ne szóljon bele az emberek életébe, hagyja őket békén. Hagyjuk a pénzt az embereknél, mondja a populista, mert ők el tudják dönteni, mi kell nekik.


Ugyanakkor - és ezért érdekes ez a fogalom - ez a szereppár ki is cserélődhet. Pl. egy elitista hirdetheti azt, hogy mindenről a piacnak kell döntenie, és alacsony adókat és a szociális támogatások eltörlését követelheti, miközben a populista emeli az adókat és szociális programokat finanszírozhat, hogy a "kisembert" segítse a nagytőkével szemben stb.


Tehát a populizmus-elitizmus fogalompár nem azonos a demokrácia-arisztokrácia, a jobb-bal, a liberális-konzervatív vagy más fogalompárokkal, hanem elég bonyolult viszonyban van ezekkel. Pl. a konzervativizmus bizonyos körülmények között inkább elitista, máskor inkább populista.


A mai Magyarországon pl. populista párt a Jobbik (multikkal szemben az egyszerű embert képviseljük stb.), a Fidesz (adócsökkentést akar), a Horn-féle és Medgyessy féle MSZP (a "kisember" védelmezője). Ezzel szemben elitista volt az MSZP-SZDSZ kormány Gyurcsány idején ("A békákat nem kérdezik meg, amikor lecsapolják a mocsarat", monta Kóka, ez az elitizmus jelmondata is lehetne). Az SZDSZ egy durván elitista párt volt, és Gyurcsánynak is elitista volt a stílusa.


Végül, a "populista" szót pontatlanul, szitokszóként is szokták használni, és azt értik rajta, hogy populista az, aki demagóg módon az indulatokra akar hatni és elsőre jól hangzó, de megalapozatlan követeléseket vagy ígéreteket fogalmaz meg.

2010. jún. 8. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
47%

a populista beszéd olyan, ami azt tartalmazza amit az emberek többsége hallani akar. a cél, hogy népszerű legyen.


a hátránya az, hogy az emberek mindig azt akarják hallani ami nekik jó, de egyrészt nincs olyan hogy mindenkinek jó (ez a kisebbik baj) másrészt sokszor ami jó, az nem megvalósítható. Illetve ha maga a dolog meg is valósítható akkor sem úgy, ahogy azt az illető állítja. De mivel populista, ezért nem azt fogja mondani hogy "nehéz lesz, és szenvedni kell hogy elérd a célod".


A populizmus bizonyos témákban (gazdasági vonatkozások) kifejezetten káros, mert összezavarja azokat az embereket, akik nem értenek hozzá.

2010. jún. 8. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!