Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Mit gondoltok a worgli gazdasá...

Mit gondoltok a worgli gazdasági csodáról, melyet a közösségi pénz bevezetésével értek el?

Figyelt kérdés

Történt, hogy gazdasági világválság közepén a wörgli polgármester, egy bizonyos Michael Unterguggenberger megismerkedett Silvio Gesell elméletével a szabad pénzzel kapcsolatban. Mivel a 4500 lelket számláló városkában 1500-an munka nélkül voltak, Untenguggenberger úr megpróbálta a gyakorlatba átültetni a számára oly szimpatikus elméletet. Emiatt a helyi notabilitások és tisztes polgárok, valamint az önkormányzat teljes egyetértésével számlát nyitott a helyi Raiffeisen fiókban, és letétbe helyezett 14 ezer schillinget, melynek ellenértékeként ún. szabadpénzt hozott forgalomba. Az önkormányzati és közmunkabéreket ezek után ezekkel a bankókkal egyenlítették ki. A sajátossága a szabadpénznek az volt, hogy havonta egy százalékot, vesztett értékéből. A hónap letelte előtti napon a pénz birtokosa kénytelen volt egy bélyeget megvásárolni a címlet egy százalékáért, különben a bankó nem ért semmit. A Gesell által rozsdásodó pénznek elnevezett módszer eredményeként mindenki a lehető leggyorsabban próbált megszabadulni az értéktelenedő bankóktól. Ennek következtében a helyi vállalkozások hirtelen hatalmas forgalmat bonyolítottak le. Nőtt a bevételük, alkalmazottakat vettek fel, egyre több adót fizettek be, sőt az alkalmazottak is egyre több adót fizettek. Wörgl városa hirtelen felvirágzott. Mindenhol tombolt a gazdasági világválság, kivéve a tiroli városkát. Nőtt az adóbevétel, csökkent a munkanélküliség, virágzott a gazdaság. Egy év alatt megvalósult a városban a teljes foglalkoztatottság (1500 munkanélkülit szívott fel a gazdaság), általános lett a vízellátás, az utakat újraaszfaltozták, a házakat felújították, és a helyi erdőket elkezdték újraültetni.

Az egésznek az Osztrák Nemzeti Bank közbeavatkozása vetett véget, amely veszélyforrásként érezte a worgli helyi pénz bevezetését, és azt az oszták állammal be is tiltatta.


2010. jún. 3. 12:40
 1/9 anonim ***** válasza:
11%

Azt, hogy egy nagyvárosban, a mai körülmények közt nem működne a rendszer. Megnézném pl az invitel arcát, amikor közlöm az illetékesekkel, hogy kisküküllői yüanban fizetném be a számlát. Ez csak egy lokális, beszűkült rendszerben érhet el hatást: ma már nincs az, hogy fizikailag nem tudok eljutni egy másik városban lévő, sokkal nagyobb boltba, ha nincs valami a helyi közértben, így megveszem az ottani terméket, mert nincs más.

Amúgy, apró logikai bakit látok... nőtt a bevétel, havi egy százalékos infláció mellett? Hogyan? Az két év alatt 27 százalékos inflációt jelent, nem? ( Ha mindig az adott árból vonják le az egy százalékot). Vagy pl, a boltban ma már hogy fizetnél vele? Gondolom a városban a helyi bolt beszállítói a helyi gazdák voltak, nekik lehetett adni ezt a pénzt, de ismét csak képzeld el, milyen arcot vágna egy import-export kft vezetője, amikor leszámolnál neki a nyergestojási pengőből egy szekérnyit, és figyelmeztetnéd, hogy van 8 napja, mielőtt inflálódik az egész.

Az ilyen gondolatok fölött a globális világban eljárt az idő.

2010. jún. 3. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Valaki ezzel csak rosszul járt. Talán pont az Osztrák Állam.
2010. jún. 3. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Azt gondolom, hogy az egész világ felpörgetése ROSSZ. Amin alapul, egy kamu, a biztos csőd felé vivő út.


A földi erőforrások végesek. A végtelen növekedésre alapozó gazdaságtanok hamisak. (Lásd: Ernst F. Schumacher - A kicsi szép.) Már most is túlzásokba estünk e téren, nem kellene ebbe több energiát fektetni, inkább a kivezető utat megkeresni. Az állam már most is elinflálja a betétesek pénzét, akik mégsem merik azt gazdaságélénkítésbe ölni, mert félnek a bizonytalan jövőtől, az ellenőrizetlen befektetői környezettől, attól, hogy a csalók átvágják őket és ehhez az állam néhol asszisztál, máshol kifejezetten összejátszik a csalókkal, megint máshol maguk a politikusok a csalók. (Természetesen Afrikára gondoltam. Nálunk ez elképzelhetetlen lenne, ugye.)


Az egész mai társadalmi felépítmény arra alapoz, hogy nincs elég. Mindegy, hogy miből, de nincs elég. Így folyamatosan teljesítménykényszerben lehet tartani az alsóbb néposztályokat, a társadalmi mobilitásnak (annak, hogy felemelkedhetsz, kitörhetsz abból, ahova születtél) elég csupán a látszatát fenntartani, és a felül lévők folyamatosan fölözik le az egyre nagyobb hasznokat. Munka, teremtő alkotás és egyéb hasznos tevékenységek nélkül. (Mert a kereskedelem, az oktatás, a gyógyítás, a szervezés hasznos, de ők még ilyet sem bírnak felmutatni.)


Hallottam egyszer valakitől, hogy "Én már dolgoztam eleget, most már dolgozzon a pénzem helyettem!" Na ilyen nincs. A pénzed nem épít falat, nem megy aratni, nem nevel gyereket, nem vezet autót és alkalmatlan bármilyen teremtő tevékenységre. Amikor azt mondják egyesek, hogy a pénzük dolgozik, akkor azt úgy kell érteni, hogy ők lusták, és mások dolgoznak helyettük.


És mindez egy ORDAS HAZUGSÁG miatt. Mert mindenből van elég. Ha megállna a föld túlnépesedése, akkor még sok is. A jelenlegi tudományos fejlettségünk mellett. Ez nem álom, ez a valóság. Ám a valóság része az is, hogy a tudományos eredményeink nem elérhetők sokak számára, csak annak, aki eleget fizet a "tulajdonosoknak". Erről is gondoskodtak a mai rendszer "gazdái". Nehogy azt higgyétek, hogy a szerzői jogi perek a letöltött zenékről szólnak elsősorban. Dehogy! Arról szólnak, hogy ne lehessen mindenkié, amit az emberiség közös tudása lehetővé tenne. Mert akkor a mai gazdagok csak egyek lennének a sokból, le kellene mondaniuk a hatalomról, amit most a pénz által birtokolnak. Erre pedig kevesen lennének hajlandók közülük, a többség inkább két kézzel kapaszkodik.


Érdekes linkek annak, akit még jobban érdekel a téma:


[link]

[link]


Ui.: Én sem hiszek el mindent amit írnak, és nem is mindennel értek egyet, de a tudás mindenképpen hasznos, ha másért nem, hogy tudjam, mit gondolnak erről mások. ;)

2010. jún. 3. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

kihagytál egy fontos momentumot az egészből. egy olyan momentumot, ami kis utánagondolással egyből magyarázatot is ad arra, hogy mi a gond az egésszel.


nem a teljes fizetésüket kapták ebben, csupán egy (nagyobbik) részét, az érvényesítő bélyegeket pedig rendes pénzben kellett megvenni. Kis utánagondolással te is rájöhettél volna, hogy valami nem stimmel, mert máshogy nem is lehet kivitelezni a dolgot. (maximum úgy, hogy hónapról hónapra folyamatosan csökken a forgalomban lévő pénz mennyisége és számszerű értéke)


hosszabb távon ez a rendszer csak akkor működik, ha van egy másik pénz is, amivel a folyamatos romlást ki tudod egyenlíteni, különben pillanatok alatt összeomlik az egész rendszer.


nem véletlenül állami monopólium a pénzkibocsátás...

2010. jún. 3. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Bizonyíték arra, hogy lehet tenni a válság ellen.
2010. jún. 3. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Más gond is van ezzel.


Tegyük fel, én az ottani önkormányzat alkalmazottjaként új autóra spórolok. De a fizetésemet ebben a valamiben kapom, mert ezt a helyi hatalmasok jól kitalálták. Nem tudok spórolni, mert ezt nem tudom betenni a bankba, hiszen ők nem fognak bélyeget venni, majd hülyék lesznek. Autót részletre sem kapok, mert miért adnák el nekem ezért a valamiért, amikor ők (autókereskedő, gyártó) ezt nem tudják elkölteni?


Azonmód pereltem volna be a munkaadómat. (És lehet, hogy ez is történt.)


Másrészről, mikor is volt ez? Melyik "válság" idején? (Mert az elég fura, hogy nem 14,000 EUR-t rakott be a számlára.) Tehát ez egy régi válasz lenne a mai problémákra? Ami mellesleg nem is működött jól, csak felpörgette a nem jó irányba tartó folyamatokat. Amik azóta maguktól is túlpörögtek, tehát ez ma már nem működne.


(A megfejtés: 1932-ben volt. [link] )

2010. jún. 3. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy csak elsiklottam fölötte és említette vki, de fontos kiemelni: a helyi pénz fedezete az elvégzett munka maga, és nem holmi hiteltartozás. Ez, hogy a munka hozza létre a pénzt tulajdonképpen, erősen behatárolja a felhasználhatóságát, és ez így van rendjén. Akik azzal foglalkoznak szívesebben, hogy mit nem lehet csinálni egy fűnyíróval, azoknak javaslom a fűnyíró leírásának böngészését. Google "helyi pénz", ha esetleg nem trivi.
2010. jún. 3. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

"...a helyi pénz fedezete az elvégzett munka maga, és nem holmi hiteltartozás."


ezt el se kezdjed! a pénz fedezete az, hogy elhisszük, van neki értéke. a többi csak belemagyarázás.

2010. jún. 3. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
A munka a mértékegység, és munkáért kapsz elvileg értelemszerű mennyiséget (legtöbbször lehetne munkaóra a pénzegység), és más munkáját veszed meg rajta. A haszon az, hogy nem napoztál, hanem dolgoztál. A kereskedelemre speciális szabályok vannak, utána kellene nekem is nézni...
2010. jún. 3. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!