Ezek a dolgok miért érhetőek el ennyire könnyen? Nem nemzetbiztonsági kockázat?
Kettő, látszólag összefüggés nélküli témában jutottam arra a következtetésre, hogy ezek a részletek biztonsági okokból egyszerűen minősített adatokként kellenének, hogy legyenek nyilvántartva, nem pedig egy egyszerű google keresésnyi távolságra.
-Az első ilyen témakör a mikrobiológia. Egyszerűen döbbenetes, hogy egy ilyen veszélyes területen ennyire nyíltan le van írva, hogy mit hogyan kell csinálni. Jó, önmagában a mikroorganizmusok taxonómiája, részletes felépítése, esetleges patogenezise, stb. látszólag nem annyira kritikus adat, de egyrészt, ezeket is fel lehet használni aljas célra, továbbá a szaporításukhoz szükséges ismeretek is elég könnyen hozzáférhetőek bármilyen egyetemi tankönyvben, amit akármelyik könyvtárból ki lehet kölcsönözni, fájlmegosztóról le lehet tölteni, továbbá ilyen kérdésekre minden további gondolkodás nélkül válaszolnak quorán vagy akárhol szakértők, még örülnek is neki, hogy valaki érdeklődik a területük iránt.
Abba nem gondol bele senki, hogy ezeket nem pusztán egyetemi hallgatók, vagy sima érdeklődők kérdezhetik, hanem bioterroristák is. És hiába tűnik ártatlannak a téma elméleti háttere (tehát egy sima mikrobiológiai tankönyv), az alapot az adja a visszaéléshez. Szóval szerintem sokkal jobb lenne, ha az ilyen adatokat minősített adatként kezelnénk, pontosan úgy mint a bombarecepteket, detonátorgyártáshoz szükséges tudnivalókat, méregkeverést, stb, stb.
-A másik ilyen terület a repülés. Ma már mindenki számára hozzáférhető szimulátorprogramok vannak, némi anyagi ráfordítással bárki utánozhatja az otthoni PC-jén a gépek kezelését, a szimulátorok az utolsó kapcsolót megjelenítik, és az sem akadály, hogyha valaki ehhez nem ért, csak érdeklődik, mert bármelyik géphez tonnányi hivatalos és nem hivatalos útmutató, flight manual, videó, tutorial, fene se tudja mi áll a rendelkezésre. Nemcsak polgári repülésben lévő gépekhez, hanem kémrepülőkhöz, vadászgépekhez is.
Tehát lehetősége van egy ártó szándékú egyénnek egy bizonyos ésszerű határig mind elméletileg, mind gyakorlatilag nagyon részletesen felkészülni a gépek kezeléséről, rendszeréről, összeszereléséről, stb. Sőt, a vatsim arra is lehetőséget ad, hogy akár egy teljes légirányítást is szimuláljanak a repülés iránt érdeklődők.
Összefoglalva tehát lehetőségük van potenciális terroristáknak kiképezniük magukat rendkívül kényes, veszélyes témákban, mindenféle korlát, ellenőrzés vagy probléma nélkül.
Itt biztosan el fog hangozni az az ellenérv, hogy minden lehet veszélyes, csak a szándékon múlik, és ezeket az eszközöket nem csak, illetve elsősorban nem ártó szándékkal használják. Ami teljesen igaz, tény, hogy minden lehet veszélyes, ugyanakkor azok a dolgok, amik nehezen kivédhető, nagy szabású károkat okozhatnak,(ld. fentebb) még elméleti szinten is legfeljebb illegális, betiltott forrásokból hozzáférhetőek, és azoknak a tartalmát önjelölt valakik rakják össze, nem konkrét szakértők egy egyetemi ajánlással.
Ezeket a könyveket, szimulátorokat hivatalos forrásból is be lehet szerezni, és a közösség nyíltan, lelkesen ellenőrzi a tudásanyagot, hogy valóban helytálló legyen, nemritkán igazi pilóták is tagjaik az ilyen szimulátoros közösségeknek, a mikrobiológiai könyveket, pedig professzorok, egyetemi tanárok írják. Ergo, ott teljesen biztosított az információk valódisága, míg egy félig illegális, torral letöltött suttyomban írt txt bombarecept ugyanolyan eséllyel lehet hülyeség is teljes mértékben. És pontosan ezért veszélyes ez a két terület.
Azt pedig még csak-csak el tudom fogadni, hogy a szimulátorok a repülést kedvelő közösségnek szólnak, de ugyanúgy lehet egy bombákat vagy mérgeket kedvelő, azok iránt érdeklődő közösség is, ezekről akkor sincs nyílt oktatóanyag, és ez így van rendjén. Olyan hobbit kell választani, ami potenciálisan nem lehet veszélyes, senki nem tud érvelni például a túrázás ellen. A mikrobiológiát pedig még ezzel sem lehet mentegetni, ott tényleg semmi szüksége nincs az átlagembernek ilyen tudásra, csak és kizárólag nemzetbiztonsági átvilágításon átesett szakembereknek lehetne ezeket a dolgokat (kiváltképpen a gyakorlati praktikákat) oktatni. És ne jöjjön nekem senki azzal, hogy ezek szükséges szakanyagok egyetemeken, mert az NKE-n oktatott anyagok is szükségesek, de nem a nagy nyilvánosságnak, hanem szűk szakembergárdának, az előadások és az oktatott anyagok pedig mégsem nyilvánosak. Mert nagyon jól felismerték, hogy az ott átadott tudás nem mindenki pusztán kíváncsiságból, érdeklődésből hallgatná, lenne aki visszaélne vele, és ha megtenné, súlyos következményei lennének. Nem beszélve arról, hogy semmi szüksége nincs senkinek arra a tudásra, aki nem azzal foglalkozik.
Tehát a javaslatom az, hogy bölcsebb lenne minősített adatként kezelni ezeket, az ilyen irányú egyetemi előadásokat nem nyilvánossá tenni, nemzetbiztonsági átvilágítás lenne a feltétele, hogy valaki ezekre jelentkezhessen, illetve az elérhető anyagokat szűrni, az újak kiszivárogtatását pedig minősített adattal való visszaélésnek tekinteni.
A titkosításukkal semmit nem érnénk el. Például a World Trade Centerbe csapódó gép pilótája Amerikában kapott pilóta kiképzést és nem otthoni PC játékon tanulta.
Viszont nemrég volt egy érdekes film a tévében az erőszakról és annak visszaszorításáról. Abból a filmből kiemelném azt a részt, hogy a fegyverek és az erőszak látványa erőszakot váltott ki az emberekből. Például kísérletképpen egy kocsi hátsó ablakába egy vadászpuskát helyeztek. Mi lett az eredmény? Akik meglátták a sofőrök közül, a látvány hatására agresszívak lettek a vezetésben. De sokkal meggyőzőbb lett volna ha egyik Veszprém megyei falut hozzák fel példának. Ugyanis az egy békés falu volt mindig. Aztán a rendszerváltás után hadtörténeti kiállítás céljából tankokat és egyéb harci járműveket állítottak ki egyik kastély udvarán, amit kívülről is bárki láthat. Azóta abban a faluban mindennaposak lettek a kocsmai késelések és verekedések és egyéb agresszió. És még sorolhatnám milyen hatása lett. De ennek ellenére a kiállított harckocsinak a csöve továbbra is szinte kilóg ám a járdára hogy még a vak is láthassa.
@1:
Ebben igazad van, ugyanakkor minél nehezebb elérni a jártasságot ezekben a dolgokban, annál kisebb a visszaélés valószínűsége, hiszen annál kevesebb emberhez jut el.
A példád nagyon jó, Dave Grossman ezredes tökéletesen leírta az egyik munkájában, hogy miért veszélyes az erőszak nyilvános megmutatása, illetve az erőszakos filmek és főként a játékok. Kicsit off lenne, majd arról is írok ki kérdést, de röviden kimutatta, hogy minél többször ki van téve valaki az erőszak látványának, annál kevésbé érzékeny rá, deszenzitivizálódik. Tehát internalizálja az erőszakot, a személyiségét torzítja, normaként tekint rá, nem érzi különlegesnek, vagy abnormálisnak. És a tévében, sorozatokban, könyvekben és főként játékokban látható erőszak pontosan ezt teszi.
A játék azért különösen veszélyes (illetve én úgy fogalmaznék, hogy azért az veszélyes ezek közül egyedül), mert az aktív részvevővé tesz és nem csak passzív nézővé. Az, hogy ezek a minták normalizálják az erőszakot önmagában probléma, hiszen kevésbé alakulnak ki morális gátak és jóval nagyobb valószínűséggel fog erőszakhoz nyúlni adott esetben, de ez még nem változtatja meg az ember viselkedését és értékrendjét.
A játékok viszont az általuk alkalmazott klasszikus és operáns kondicionálással igen. Grossman összevette a különböző 2. vh után alkalmazott fegyveres kiképzési programokat és rájött, hogy még ezek is eltörpülnek az erőszakos játékok káros hatásai mellett, ugyanis a kiképzési programban, csak operáns kondicionálást használnak, ami egy ingerre adott válaszreakciót ültet el az emberben tudatos gondolkodás nélkül, így érik el, hogy a katona a fegyverropogás felé fusson, hogy gyorsan, gondolkozás nélkül lelője az ellenfelet, ne bénítsa meg alapesetben a félelem vagy a stressz. A klasszikus kondicionálás viszont egy olyan aljas módszer, amit még a hadsereg sem mer használni, hiszen ez nem csak egy reakciót vált ki az emberből, de érzelmeket is. Ergo nem csak megtanít ölni, hanem megtanítja azt szeretni is. A játékok alapján képező jutalomrendszer és gamification pontosan ezért veszélyes, mert egyrészt addiktív (ami önmagában probléma, de ez egy másik téma, mindenesetre nem véletlenül alkalmazza boldog-boldogtalan) másrészt a jutalmazással a különböző viselkedésmintákhoz pozitív asszociációkat kelt, aminek vége az, hogy internalizáljuk és megszeretjük az erőszakot. A Pavlov kutyája a tankönyvpélda erre, ott a csengőt és a kaja közt alakult ki neurális asszociáció, míg itt az ölés, az erőszak és a jutalom között, ergo a játékosok fejében ez egy pozitív, jó érzésként realizálódik. Csak a lobbi túlságosan fél, de a tudományos bizonyítékokkal nem tudnak mit csinálni, egyértelmű, hogy ezeket korhatárra való tekintet nélkül be kéne tiltani, mert károsak. Nem mondom, hogy ez valami sötét terv része, de ha már így alakult, akkor így alakult, attól még véget kell vetni neki.
Bizony! Bizony! Az ám!
Nem kellene megtanitani az embereket olvasni. Probléma megoldva!
Neked meg pihenned kellene!!!!!!
Csupán annyi a gond hogy ezek a fenti példák nagyob is része a hétköznapi életünknek. Biológusok, egészségügy, mezőgazdaság, élelmiszeripar egyszerűen már ez is túl sok ember.
Az is egy jelentős probléma lehet hogy a teljessen jogossan az információ birtokában lévő ember x év múlva bekattan (lásd a német pilóta aki a hegynek vitte a gépet) Arról nem beszélve hogy az emberek találékonyak, ha nincs repüllő jó a teherautó stb stb.
A játékokra kitérve, szerintem x plussz egy tanulmány született a témában. Olvastam olyat is ami pld pont arra tért ki hogy segít levezetni a feszültséget, aggressziót. Személy szerint nem tartom jó dolognak az ilyen fajta bűnbak keresést, sokszor úgy érzem hogy ezzel az emberek inkább a felelőséget akarják átthárítani a filmekre/játékokra.
Nyilván ha valakinek ",hajlama van az erőszakra" arra rá erősíthet, de ugyan úgy megteheti egy könyv, színdarab, sőt akár zene. Sajnos ötszáz éve is őrültek meg emberek és gyilkoltak halomra másokat, amikor még se játék se film nem került a képbe.
Az életünk főleg az utóbbi 50 évben nagyon sokat változott, feszültebbek vagyunk, sokkal többen éllünk városokba, kisebb helyre össze zsúfolva, sokkal feszítetteb napirenddel, sokkal több információval találkozunk nap mint nap.
Ez biztos hogy kihat ránk és nem biztos hogy a jó irányba.
El kell fogadni hogy nem élhetsz tökéletes biztonságban.
"a World Trade Centerbe csapódó gép pilótája Amerikában kapott pilóta kiképzést"
A legendákat inkább hagyjuk, állítólag egy Cessnát sem tudott normálisan elvezetni, nemhogy olyan manővereket végezni egy utasszállítóval, amire az legfeljebb korlátozottan képes.
A mikrobiológiai veszélyt nem tudom felmérni, de a másik témában az, hogy ismered a vadászrepülőgép kezelését, még igencsak távol áll attól, hogy ártani is tudj vele. Ahhoz ugye vadászgépre is szükség volna. :) Meg aztán a (házi) szimulátorozás eléggé más kategória, mint a valódi vezetés.
@Gugu Gabor:
"Csupán annyi a gond hogy ezek a fenti példák nagyob is része a hétköznapi életünknek. Biológusok, egészségügy, mezőgazdaság, élelmiszeripar egyszerűen már ez is túl sok ember. "
Nézd, ezzel teljesen egyetértek. Ez túl sok ember, viszont az összes területre a mikrobiológiában valóban kényes adatokat, ismeretek nem kell felhasználni. Ha kifejezetten egy szűk szakmai fórum számára lennének alapból elérhetőek ezek a könyvek, akkor már kapásból jobb lenne a biztonság. Persze onnan is elkotyoghatnak emberek ezt-azt, de igazából ez nem túl veszélyes ismeret még, mert amit a mezőgazdaságban, egészségügyben, élelmiszeriparban használni kell erről az nem a veszélyes tudás kategóriája.
A biológusok, orvosok, kutatók, gyógyszerészek által birtokolt tudás már jóval veszélyesebb, viszont ez egy sokkal kisebb, átlagemberek számára annyira nem nyilvánvaló és mindennapi életükben annyira nem feltűnő terület(ek). Szóval ha itt minősített adatokként lennének kezelve az érzékeny részletek, akkor működhetne úgy, mint a titoktartás a rendőrségen, bíróságon, katonaságnál, privát, érzékeny adatokkal dolgozó cégeknél, stb. stb. Ott is sok ember dolgozik, de mégsem jellemző a durva szivárgás.
A játékokról én máshogy látom a helyzetet, de ebbe a vitába, ha nem haragszol nem szeretnék belemenni, mert erősen off, majd erről is írok ki kérdést.
@8: "A mikrobiológiai veszélyt nem tudom felmérni"
Én pont fordítva vagyok, biológusként (igaz nem mikrobiológiával, hanem szupraindividuális biológiával foglalkoztam és) van némi rálátásom a dologra és elképesztő, hogy az emberek mennyire nem érzik, hogy milyen veszélyes területen is dolgoznak. Ami nemcsak azért veszélyes, mert teszem azt elszabadulhat a vírus, amivel dolgoznak, vagy megfertőzhetik saját magukat, hanem, mert ezeknek a mibenléte, működése, sőt egyáltalán földrajzi helyzete is szerintem körülbelül olyan szinten kényes dolog, mintha atomfegyverekről beszélnénk. Ennek ellenére nyílt napokon saját fülemmel hallottam, hogy egy magyarországi intézetben, amit most közelebbről meg nem neveznék, az érdeklődők kényes kérdéseire pusztán egy kutató mondta, hogy erről ő biztos nem fog beszélni, mert nem tartozik a nyilvánosságra. A többi kutató lelkesen válaszolt a legrészletesebb szakmai kérdésekre is. A kutatási eredményeket, friss publikációkat kifejezetten hirdették is. Annyit talán elárulhatok, hogy ezek a szóban forgó eredmények egy biofegyverként is használt és használható kórokozó szállításához kötődő logisztikai problémák, előírások, guideline-ok vizsgálata és egy komprehenzív összefoglaló leírás volt. Amit bárki elolvashatott..
Nyilván az ott jelenlévő érdeklődők jórésze biológus vagy orvostan hallgató volt, és pusztán a szakmai kíváncsiság hajtotta őket, de semmi garancia nem volt erre, és mondom, kb. 6-7 emberből egy volt, aki elzavarta őket, hogy ne kérdezősködjenek ilyen kényes témáról.
A repüléshez, ahogy mondtam nem értek, én életemben nem játszottam szimulátoron, de ismerek több embert, akik igen, és ők szentül győzködnek, hogy az márpedig (legalábbis a jobban elkészített darabok) az utolsó kapcsolóig hiteles, és maga az irányításnak az érzete ugyan más lenne egy igazi gépen, de a procedúrák, a kapcsolók, műszerek, irányelvek, működés a lehető legpontosabb szimuláció, nincs elnagyolva semmi. Mindezt kiegészíti, hogy több száz oldalnyi kinyomtatott PDF kézikönyvek voltak előkészítve az általuk kedvelt géptípusról (egyik ismerősöm F16 rajongó és ha jól emlékszem Falconozott, ott volt kinyomtatva a teljes működtetési kézikönyv, minden kapcsolóval, procedúrával, fene se tudja mivel, másik Airbus-szal repült és elvileg ugyanabból a könyvből tanulta a gép kezelését és a hibaelhárítást, amit a pilóták is használnak, hivatalos, a gyártói oldalon fent lévő infók).
Márpedig azt azért beláthatjuk, hogyha bárhol is nézünk kényes műszaki leírásokat, guideline-okat, belső protokollokat, akkor ezek nincsenek fent a neten. Hogy egy teljesen banális példát hozzak, a gázművek, fűtésművek, villanyműveknél használt eszközök, csövek, mérők, szelepek, berendezéseknek a műszaki adatai, elhelyezkedése,hibaelhárítása stb. nincs fent sehol, mert a szolgáltatók pontosan tudják, hogy ez egy kényes adat, és ha valakit ez érdekel, akkor jelentkezhet ilyen munkakörre, ahol kitanítja a cég.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!