Lehetséges, hogy a közép-kelet európai országok miatt szétesik az EU?
Az EU a létrejötte óta még soha nem volt ennyire megosztott, mint az utóbbi pár évben.
Van a régebbi szkeptikus garnitúra, magyarok lengyelek.
Az új osztrák, cseh kormányok is EU ellenesebb hangokat ütnek meg és nem akarják elfogadni az EU-s törvényhozatalt sem.
Csehország a legrosszabb, ugyanis ott már többségbe kerültek az EU-t ellenzők aránya.Hozzá kell tenni, a cseheknél ez az arány mindig magas volt, a 2. legeuroszkeptikusabb ország Nagy Britannia után.Viszont, az ellenzők aránya a migrációs válság után növekedett.
Ott van még a Trump probléma is, ő valószínűleg uszítani fog.
Miféle elnök az, aki elmebetegnek nevezi Németország miniszterelnökét?
Putyint meg már meg sem említem, alig vár ,hogy lecsaphasson.
na igen,Putyin bármikor kiadhatja az indítási parancsot az atomrakétáknak.
csak tudnám hogy ki vagy mi táplálja ezt a szűnni nem akaró oroszrettegést.liberális nézeteket vallasz ugye kérdező?
a kérdéshet röviden annyit hogy nem fog szétesni az eu,főleg nem a V4-országok miatt.hisz reszketve várjuk(várják)az alamizsnát.ezek nélkül igen komoly problémák lennének hisz a kormányok költségvetése felborulna.komoly öszegeket kéne átcsoportosítani különféle fejlesztésekre ill beruházásokra-de ugyan honnan és miből?szóval némi hőbörgésen kívül egyik említett ország sem fog messzebbre menni.
Szerintem összenő, ami összetartozik és szétesik, ami nem. A 2004-es és az azt követő bővítés a wishful thinking tankönyvi példája és szerintem akképp is fogják tanítani a jövőben. Eltérő történelmi tapasztalattal, kultúrával, mentalitással, gazdasági szerkezettel rendelkező társadalmakat akartak felrakni a brüsszeli gyorsra. Ebből következik már az is, hogy a két-és háromsebességes Európa koncepciója komoly szinteken, bizottsági szinten is felmerült.
Bizánc, a Kijevi Rusz, Oroszország, az Oszmán Birodalom mindig is perifériaállamok voltak, despotikus hatalomgyakorlással, nem voltak jogok, nem voltak egyetemek.
Angliában, Franciaországban, a Német-Római Császárságban kiadták a Magna Carta Libertatumot, választófejedelmek működtek, felálltak az első parlamentek. Nálunk, a cseheknél és a lengyeleknél ez érdekesen alakult, voltak egyetemek, de később és kevesebb, a városok később jöttek létre és kevesebb, ebből kifolyólag a polgárosodást is importálni kellett, ellenben megjelent a nyugaton teljesen ismeretlen mezőváros fogalma. Keleten pedig nem volt "szabad cári város" és "szabad szultáni város". Vesd össze a Bach-korszak magyar viszonyait a korabeli angol belpolitikával... Ég és föld.
Nem fog egyben maradni, hiába kalapálják össze erőnek erejével. És igen, a kultúránk inkább nyugati, mintsem keleti, de ez még vajmi kevés ahhoz, hogy Párizzsal és Amszterdammal tartsunk. Inkább ők az egyik blokk az egyik oldalon, Moszkva és Isztambul a másik, mi pedig arccal nyugatnak fordulunk, de az egyik kezünket nyújtjuk a hátunk mögé a keletnek, hogy ne húzzuk őket magunkra végleg. Az egyik pólus a remény, a másik a félelem, ebben a sztoriban.
Persze van a történelemben olyan, hogy egy ország perifériából felzárkózik (Finnország), más centrumból lecsúszik (Itália), de ez egy történelmi folyamat és egy kék alapon csillagos vászon kiaggatásával a közintézményekre még nem változik meg a társadalom évszázados belső szerkezete.
Én egyébként egy önálló Közép-Európai Uniót tartanék jónak, ami szövetséges a Nyugatnak, a "mag-EU"-nak és óvatos partnere a keletnek :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!