Napóleon, Nagy Sándor vagy Dzsingisz kán volt a jobb?
Mind a három kiemelkedő volt a maga idejében.
III. Alexandrosz, akit magyarosan Nagy Sándor néven is ismernek. az ókor egyik emblematikus figurája, Makedónia királya, általános vélekedés szerint kiváló hadvezér volt. Atyja, II. Philipposz nyomdokain haladva hatalmát a Peloponnészosztól az indiai szubkontinensig terjesztette ki, elfoglalva az akkor ismert világ nagy részét. Rövid, de eredményes uralkodása a klasszikus ókori történelem és kultúra egy új korszakának, a hellenizmusnak a kezdetét jelentette.
Alexandrosz volt Napóleon koráig a világtörténelem leghíresebb hadvezére, de ismertsége ma is nagyon nagy, s a hadvezetés második legnagyobb ikonja.
Napóleon.francia tábornok, hadvezér, politikus. Ragadványnevein a korzikai vagy a kis káplár, ellenfelei a korzikai szörnynek és emberevőnek is nevezték. 1799–1804-ig Első Konzul, 1804–1814/15-ig I. Napóleon (franciául Napoléon Ier) néven a franciák császára (Empereur des Français), az európai történelem egyik legkiemelkedőbb alakja. A világtörténelemben az egyik leghíresebb és legtöbbet emlegetett hadvezér, a hadvezetés máig élő hatalmas ikonja. Eszméje Nagy Sándorét váltotta, aki Napóleon után a leghíresebb hadvezér még ma is a világon. Emellett mind a mai napig a leghíresebb francia, ugyanakkor a leghíresebb korzikai is. Napóleon az elfoglalt területeken polgári törvényeket vezetett be, ezzel segítette a feudalizmus felbomlását, a modern, polgári államok létrejöttét.
Dzsingisz kán:az első mongol nagykán (császár), a világtörténelem egyik legnagyobb hódítója. Dzsingisz egyesítette a mongol törzseket és megalapította a Mongol Birodalmat. Ő és utódai elfoglalták Eurázsia nagy részét, beleértve Kínát, Oroszországot, Perzsiát és Kelet-Európát is. Nyugaton Magyarországig jutottak, a Közel-Keleten csak az egyiptomiaknak sikerült megállítaniuk csapataikat. Ez volt a világtörténelem legnagyobb összefüggő területű birodalma. Dzsingisz kán volt Kubiláj kán, a Jüan-dinasztia alapítójának és első császárának nagyapja. A Dzsingisz kán uralkodói név, egyik feltételezett jelentése: tenger(nyi) népek uralkodója.
Minden kétséget kizáróan a mai napig a leghíresebb mongol a világon, s máig a mongol nemzeti öntudat megtestesítője.
Mind a három zseni volt a maga idejében.
Hát mindannyian más miatt voltak kiemelkedőek, mást értek és más kül- és belpolitikai helyzetben.
Napóleon soha nem lehetett volna nem, hogy tábornok, első konzul majd császár, de még tiszt sem, ha nincs a francia forradalom.
Az, hogy olyan sokáig eljuthatott a francia forradalomnak illetve az akörül kialakuló káosznak köszönhető. Fontos ugyanakkor kiemelni, hogy ő végigjárta a ranglétrát, nem volt nemes és nem volt semmi tekintélye, mégis eljutott addig, ameddig.
Ami tény, hogy a történelem egyik legjobb hadvezére volt és olyan közigazgatási, közjogi, katonai és oktatásügyi reformjai voltak, ami nemcsak Franciaországot, de egész Európát előremozdította.
Az is tény viszont, hogy kétszer legyőzték és száműzték.
Nagy Sándor (III. Alexandrosz), ha 150 évvel azelőtt születik, ugyanúgy egy híres hős lett volna, aki 1-2 alkalommal megvédi a hazáját, mint mondjuk Miltiadész.
A másik kettő felsorolttal ellentétben, neki volt stabil alapja, apja, II. Philipposz erős hadsereget hozott létre, a Perzsa Birodalom pedig a végletekig decentralizálódott és meggyengült, ha nem ő győzi le, akkor valószínűleg vagy összeomlik vagy valaki más teszi ezt meg.
Ennek ellenére természetesen a hadvezetés egyik legnagyobb alakja, kiváló hadvezér, aki több esetben is jelentős túlerővel tudta felvenni a harcot.
Dzsingisz kán eredményeiben pedig nagy szerepe volt abban, hogy a korabeli Ázsia nagyon megosztott volt és gyakorlatilag onnantól kezdve, hogy sikerült a törzseket egyesítenie senki nem állhatott az útjába.
Ő is szinte a nulláról indult, Napóleonhoz hasonlóan, de hatalmas eredményeket ért el és a világ legnagyobb hódítójaként tarthatjuk számon.
A hadügyi újításai nagyon meghatározók voltak, a pusztai hadviselésben előtte senki nem építette fel feleennyire jól szervezett haderőt sem.
Bár rengeteg pusztítás fűződik a hadjárataihoz, a korszakban egyedülálló módon fellépett a kínzások ellen.
Politikai tehetségére mutat egy olyan postaszolgálat létrehozása, amelyet a világon máshol csak évszázadokkal később tudtak kivitelezni.
Egységes mongol írásrendszert vezetett be.
Eltörölte a nemességet és támogatta az értelmiséget.
Lehetne még cifrázni.
Szerintem ő a "jobb", bár így nem mondanám, hogy "jobb", inkább úgy, hogy nagyobb tetteket vitt véghez. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!