Egy ország belső békéjének a kulcsa az erős középosztály? Miért / hogyan?
Középiskolában azt tanultuk, hogy Magyarország a 2. világháború előtt önkéntelenül is a németekhez sodródott, de nálunk nem voltak jellemzőek a szélsőségek ( szélső bal, szélső jobb ) a viszonylag erős középosztálynak köszönhetően. Ez ma is megfigyelhető, mennyivel nyugodtabbak, kiegyensúlyozottabbak azok az államok, ahol erős középosztály található.
De miért? Hogyan lesz a béke kulcsa az erős középosztály?
Az stabilizálja a társadalmat. A középosztály az, amelyik anyagilag elégedetten, kényelmesen él, megvan mindene, ami a kiegyensúlyozott, nyugodt, tervezhető élethez szükséges, ezért egyrészt nem lázadozik, másrészt bem lehet megetetni, fanatizálni ordas eszmékkel, populista demagógiával, mint a nyomorgó szegény rétegeket.
Magyaroszágon jelenleg egyre szűkül, eltűnőben van a középosztály, többek között a magas korrupciónak köszönhetően.
Úgy barátom, hogy ha egy társadalom többsége a középosztályhoz tartozik, akkor sokkal nagyobb a vagyoni egyenlőség, mint egy olyan helyen, ahol van kevés gazdag és egy nagy rakat csóró.
Ilyen esetben pedig nincs egy nagy tömeg, akiket lehet fanatizálni azzal, hogy a kevés gazdag élősködik rajtuk és ez vért kíván, mert ez így nem jó.
Amúgy meg, a két világháború közti Magyarországra nem igazán volt jellemző az erős és kiterjedt középosztály. Ez már akkor is a nyugati államokban volt leginkább.
Itt az erős jelzőt a jelentős létszámra értik. Ha egy társadalomban a középosztály egy jelentős számú réteget képvisel, az mindenképp gazdaságilag stabilizáló hatással bír. Ha stabil a gazdaság, akkor mindenki megkapja ami jár, a munka-érték-árú cserearányok méltányosak, kiszámítható az gazdasági környezet, csend van, és nyugalom. Meghatározni mi a középosztály, mi választja el a szegényt a középtől, a közepet a gazdagtól elég sok kritérium létezik, de szerintem a középosztály az, akinek az életmódja már elsődlegesen nem a létfenntartásra összpontosul. Tehát nincsenek napi anyagi gondjai, vannak megtakarításai és-vagy viszonylagos jólétben él. Vásárlóereje, és igényei kiegyensúlyozott biztos elvárásokat támaszt a gazdaság, kultúra, kereskedelem irányába. Ez mindenképp stabilizáló erő egy társadalom számára. Vegyünk egy példát. Nem az fogja eltartani a színházat hogy öt multimilliárdos oligarcha beül az örökös-bérlet páholyába, hanem az hogy 500 középosztálybeli beül a nézőtérre, és megveszi a jegyet.
Ezt átvetítheted szinte az egész szolgáltató iparra, autóiparra, bútoriparra, minőségi élelmiszeriparra, borászatra, stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!