Hogyan lehetne továbbfejleszteni a demokrácia működését, annak érdekében, hogy ostoba, felelőtlen vagy gonosz emberek ne kerülhessenek hatalomba?
Hála Istennek nálunk már elkezdődött ez a folyamat.
Baloldali liberális pártnak mostanában esélye sincs a hatalom közelébe férkőznie.
Orbán meg felelős és megfontolt politikát folytat. Jövőre még 4 év bizalommal jutalmazzuk az eddigi munkáját.
Kérdés, hogy ki és milyen alapon minősít másokat ostoba, felelőtlen és gonosz embernek?
Mert ezek szerint a népre ezt a döntést rábízni nem lehet. Akkor ki döntse el?
A demokrácia működése a választóktól és a választhatóktól, valamint a megválasztottaknak delegált jogoktól függ.
Javaslataim:
1. Vezessük be a 23 éves korig tartó tankötelezettséget és tandíjmentességet, így gyakorlatilag mindenki közel egyetemi szintű műveltséget-tájékozottságot szerez. A választójogot kössük a kötelező tanulmányok sikeres befejezéséhez.
2. Vezessük be, hogy vezető politikussá csak olyan személy választható, aki globális ökológiából, közgazdaságtanból és az egyetemes emberi és polgári jogokból sikeres magas szintű vizsgát tett.
3. Alkalmazzunk világos hatalommegosztási rendszereket, fékeket és ellensúlyokat.
4. Gondoskodjunk az összes döntésekben fontos tudományos információ és adatbázis ingyenes online nyilvánosságáról, hogy mindenki minden ismerethez bárhol és bármikor hozzáférjen ha akar! Ne lehessen az embereket félrevezetni, manipulálni, megtéveszteni.
5. Hozzunk létre bolygó szintű parlamentet, amely jogosult (minősített többséggel) a helyi politikusok döntéseit felülbírálni, az emberiség közös érdekeinek védelmében!
# 6/6 Időpont ma 13:00
Az egyes pontod úgy bukás ahogy van... elég sok renitenst nem bszhatnak ki most se az általános iskolából a tankötelezettség miatt, nem kell ezt egyetemi szintig elvinni.
A tankötelezettség első hallásra nekem is valami túlzott kényszernek tűnik, ezt csak úgy tudnám támogatni, ha nem a mai oktatási struktúrában gondolkodunk.
Én már az 5. osztálytól bevezetném, hogy csak szabadon választott tárgyak legyenek, amiket maga a tanuló-hallgató választ, személyes érdeklődése alapján egy nagyon széles és bőséges kurzuskínálatból.
Ebben legyen sok készségfejlesztő tárgy is, és a hagyományos iskolai tárgyak mellett sok olyan amiket csak szakközép-iskolákban, szakmunkás-képzőkben tanítottak eddig, és persze természetesen olyanok is, mint csillagászat, néprajz, pszichológia, ökológia, egészséges életmód, jóga...
Szerintem sok mindent orvosolna, ha a megválasztott tisztségviselők, képviselők nem szabad mandátummal rendelkeznének, hanem kötött mandátummal. A szabad mandátumnál, ami most van, csak addig van bármilyen kapcsolat a választó, és a megválasztott között, amíg a választó le nem adja a voksát. A megválasztott szabad mandátumot kap, ami azt jelenti, hogy ha az ígéreteinek teljesen az ellenkezőjét valósítja meg, akkor sincs a választóknak semmilyen jogalapja számon kérni, visszahívni. Ha valami nem tetszik, akkor 4 év múlva lehet másra szavazni. A kötött mandátumnál a képviselő amennyiben nem tartja be a választási ígéreteit, akkor a választók visszahívhatják, és a mandátumot elvehetik tőle.
Ez az utóbbi megoldás szimpatikus, mert menet közben is számon kérhetők a megválasztottak, viszont nem biztos hogy lehetne egy életképes kormányt alakítani, mert a demokrácia egy vég nélküli visszahívás-választás körforgásban lenne. Lehet ebben az esetben nem is kéne ragaszkodni a ciklusokhoz, mivel "menet" közben folyamatosan cserélődne a hazugja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!