A zöld mozgalmakat, pártokat, ill. eszméket miért a baloldalhoz sorolják általában?
Meglátásom szerint a valódi természetvédelem nagyrészt konzervatív, mert a természeti környezet (még meglévő) értékeit akarja megőrizni (vagy, ha lehet, visszaállítani), akár a technikai-társadalmi haladás ellenében is.
A történelmi gyökereit, és sorsát tekintve a baloldal a haladással, fejlődéssel, iparosítással, és az urbanizációval állt kapcsolatban, és leginkább ezeknek a folyamatoknak köszönhető a természeti környezet tönkretétele.
A természethez való ragaszkodás, a régi állapotok restaurációja, a természetközeli gondolkodás és életmód viszont a hagyománytisztelethez állhat közel, sok esetben azt az egykori világot óhajtja vissza, amikor az ember még harmóniában élt a természettel. Így inkább konzervatív.
Viszont a zöld pártok általában a baloldalon tűnnek fel, eszméiket is oda sorolja legtöbbször a közvélemény.
Miért?
Vitatható lehet a kiindulópontom, de abszolút hibásnak azért nem érezném.
Ha valaki például radikális természetvédő, akár még a terület fejlesztését is inkább gátolná, hogy megőrizze a természeti környezetet, és pl. szimpatizál a nagyüzemi mezőgazdaság elterjedése előtti, kisparaszti gazdálkodással, az azért nem éppen baloldali attitűd. Vagy ha valaki nemcsak a társadalmi berendezkedés emiatt vonzódik a régi (iparosítás, urbanizáció előtti) világhoz, hanem a természet tisztasága, a tájkép miatt is. Tehát nagyon szépen, organikusan kapcsolható a jobboldali beállítottsághoz.
A konzervatív-liberális tengelyhez meg annyit tennék hozzá, hogy szerintem ezek nem ellentétesek. A konzervatívnak nem a liberális az ellentéte, hanem a progresszív (haladó). A liberális ellentéte meg inkább a diktatórikus, mint a konzervatív. (Bocsánat az okoskodásért...)
A mai értelemben vett környezetvédelem filozófiai értelemben a modernitásba illeszkedik, hiszen haladó, előremutató eszme, aminek a legtöbb képviselője éppen a technológiai fejlődéstől, oktatástól, társadalomszervezéstől, és a hagyományos gazdasági berendezkedés lebontásától várja a sikert. Nyilván vannak olyanok, akik egy ilyen vissza-a-gyökerekhez vonalat visznek, és vannak posztmodern környezetvédelmi filozófiák is, meg az egésznek rengeteg ága van, de alapvetően nem abban gyökerezik, amit írsz. Maga a 'fenntartható fejlődés' irányvonal, ami most az intézményesült, mainstream környezetvédelem, alapvetően egy öko-modernitásról fest fel képet, ami a minőségi fejlődést, és nem a gazdasági növekedést szeretné elérni.
Másrészt pedig, hagyományosan a baloldal van a tudomány és logikus érvek, előre gondolkodás, változtatás iránti igény oldalán, ezek azok amik a zöld mozgalmat is meghatározzák.
A baloldaliság alapvetően az egyenlőségről, egyenlő jogokról és lehetőségekről, szociális érzékenységről, szegények felemeléséről szól. A baloldali politika hosszútávon gondolkodik az emberek felemelésében (oktatás, tudomány, egészségügy, egészségvédelem-környezetvédelem) látja a gazdaság felemelkedésének a lehetőségét, előfeltételét.
A jobboldaliság ennek ellentéte, vagyis, hogy a gazdagok legyenek még gazdagabbak, a "tisztes polgárok" üzlete menjen jól, növekedjen a "gazdaság" és "nem érdekel a nép nyomora". A jobb oldali politikusok rövidtávú profit érdekekben gondolkodnak, úgy gondolják, hogy a "gazdaságot" kell fellendíteni (ezzel a gazdagok lesznek még gazdagabbak), majd a több bevételből lehet oktatást, egészségügyet finanszírozni. Majd, ha sok pénzünk lesz áldozhatunk olyan "luxusra", mint környezetvédelem, egészségügy, oktatás, tudomány.
A természetvédelemben a veszélyeztetett fajok megmentése a cél, a rossz helyzetben lévő fajok számára akarunk életlehetőségeket megőrizni vagy megteremteni, ezért nyilván baloldali emberekhez közelebb áll.
A környezetvédelem az ipari, mezőgazdasági és közlekedési szennyezéseket próbálja megfékezni, ezzel a gazdasági növekedést korlátok közé szorítani az emberek és más élőlények egészsége érdekében, ami hosszútávú gondolkodásra vall.
Az igazi zöld, tehát általában baloldali, általában demokrata, általában humanista, általában világpolgár (hiszen az élővilág nem ismer országhatárokat, ahogy a szennyezés vagy klímaváltozás sem).
A jobboldaliak viszont általában technokraták, tekintélyelvűek, nem igazán demokraták, szociálisan érzéketlenek és helyi vagy nemzeti szinten gondolkodnak, rövidtávon és lokálisan, a környezet- és természetvédelmet luxusnak tartják.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!