Miért lett a középkorban, majd az újkorban a szakáll a nemesség szimbóluma?
Figyelt kérdés
Európában, így Magyarországon is a nemesség "kiváltsága" lett a szakáll viselése. De miért?2017. ápr. 25. 22:47
1/3 anonim válasza:
a középkorban nem tudok róla, hogy az lett volna, inkább csak az 1800-as években volt ilyen megkülönböztetés
az egyetlen, amire gondolni tudok, mint elvi háttér, az az, hogy a szakáll évezdredek óta a férfiasság, a bölcsesség, a bátorság szimbóluma volt.
Azaz azzal, hogy megfosztották a parasztot a szakállviselés jogától, jelképesen kasztrálták, elvitatták tőle a bölcsességet, bátorságot, férfiasságot. Így szimbolikusan is végleg alávetetté vált.
2/3 anonim válasza:
A középkorban a szakáll az ápolatlanság, igénytelenség jele volt, így a parasztoknak volt a nemesek meg borotválkoztak, ez valószínűleg a rómaiak hagyatéka mivel náluk minder tehetősebb római borotválkozott, a szakáll a barbárok jellegzetessége volt. A reneszánsz korában újra divatba jött az arcszőrzet, onnantól már a jól ápolt és fésült, férfias szakáll a gazdagságot és erőt képviselte.
3/3 anonim válasza:
és talán egy olyan megalázó, megkülönböztető funkciót is betöltött, mint Hitler idején a zsidócsillag; a paraszt bárhová is ment, idegenek között is azonnal egyértelmű volt, hogy közrendű, hiszen ha ráneztek, látták, hogy csupasz az arca.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!