Mi az oka annak, hogy a középkor véget ért? Lehetséges lett volna, hogy tovább tartson?
A középkori világ és a feudalizmus rendszere tűnik az egyik legstabilabbnak a történelmi korok közül.
A király uralkodott, az egyház diktált, a paraszt aratott, a mesterember fúrt, faragott. Létrehoztak egy statikus világot, ami nem függött ritka ásványkincsektől, nagyvadaktól vagy egyéb erőforrásoktól, amiknek kimerítése egyszercsak véget vetett neki.
Lehetséges lett volna, hogy valami változás történik, és most 2016-ban is Magyar Királyság van, a mezőkön szántunk és vetünk, minden vasárnap templomba járunk és a korona egy király fején van, aki az ország felett uralkodik?
A mezőgazdaság gépesítésével amit eddig 50 ember több hetes kemény munkája volt, azt most elintézi 2 kombájn egy hét alatt. A mesteremberek már kevésbé fúrnak-faragnak, inkább gépeket működtetnek.
A kombájn és a gépek megépítéséhez, illetve üzemeltetéséhez azonban tanulni kell. Ezáltal létrejön az értelmiség, aki számol, tervez. Aki meg tud tervezni egy kombájnt, az nem fog azzal szarozni, hogy kaszáljon, vagy magát a kombájnt vezesse, hisz tervezhet egyéb hasznos dolgokat is. Mesteremberek dettó.
Nemrég olvastam egy cikket, miszerint minél magasabban vagy iskolázva, annál kisebb az esélye, hogy vallásos legyél. Így a tanulással az egyház is veszített az erelyéből.
És miután az emberek tanultak, simán rájöhetnek, hogy a kedves királyuk pocsék uralkodó, nem tud bánni a pénzzel, rossz külpolitikát folytat, stb... És ezt nem hagyhatják, hiszen eszük van hozzá, akár jobb módszert is ismernek, miért engednék, hogy egy hülye irányítsa az országot?
Így, a fejlődés, tanulás által, kb alapjaiban esik szét az, amit leírtál:D
Középkor nem is létezett :) Ez csak egy önkényes megjelölés, amely valamennyire igyekszik bizonyos tulajdonságok alapján általánosítani. Valójában:
- a világ nem csak Európából áll
- a feudalizmus nagyon nem volt stabil, folyamatos belviszályok voltak
- a király keze általában meg volt kötve
- az egyház sem volt mindenható
- nagyon is függtek az ásványkincsektől, egyéb erőforrásoktól, aminek a hiánya végül háborúhoz vezetett
- miért szeretnél visszatérni egy sok évszázaddal ezelőtti világba, ahol alig vannak egyéni szabadságjogaid?
A technológia fokozatosan fejlődött, végbement egy pénzügyi átalakulás, a világ globalizálódott. Ugyanígy súlyos morális romlásba, válságba került egész Európa.
A jelenlegi helyzetben is lehetne királyság az államforma, lehetne királyunk, templomba járás is lehetne, ha ezt a morális-erkölcsi válságot sikerülne leküzdeni.
A szántás-vetésnek nem sok értelme van, kivéve, ha arra a rendszerre gondolsz, ami Észak-Koreában van: nem gépesítik a rizstermesztést, hogy legyen miből megélniük a parasztoknak. Nálunk azonban nincs ilyenre szükség, a tercier szektor felszívja a képzett munkaerőt, a közmunka a képzetleneket.
Ó igen, a régi szép idők. Amikor harcolni kellett a földért, hogy legyen föld amin termelnek, amikor a járványok az emberek 1/3-át elvitték, amikor az kapta a többet, aki jobban nyalt ( na jó, ez 1000 év alatt sem változott ), amikor a nemesnek mindene megvolt, a jobbágynak meg kuss volt a neve: se joga, se döntési lehetősége, rossz helyre született.
Tényleg, olyan jó is volt a feudális középkor, azért voltak jobbágy-, illetve paraszt felkelések ( attól függ melyik országról beszélünk ), azért váltották gyorsabban a királyokat, mint ahogy fürödtek és azért kellett földet hódítani majd szétosztani, mert különben 1: éhezés, 2: lázadás volt először a nemesek, majd a nemesek által a király ellen....
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!