A szocializmusban muszáj egypártrendszernek lennie? A
szocializmus és a többpártrendszer kizárja egymást?
Figyelt kérdés
2016. ápr. 4. 15:26
1/6 anonim válasza:
Ha szocializmus volt ami volt, akkor sem muszáj, a Lengyeleknél pl. volt másikk párt is. Ha nem az volt, akkor pláne.
2016. ápr. 4. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
2/6 anonim válasza:
Már feltetted ezt a kérdést tegnap.
És megkaptad rá a választ.
2016. ápr. 4. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
3/6 anonim válasza:
Kizárja. A "szocializmus" egyfajta diktatúra eufémisztikus megnevezése. A szocializmusban megmondják neked, hogy nem lehetsz kapitalista, azaz nem lehet pl. gyárad, nem lehetsz gazdag.
Nem lehetsz szabad, ha egypárt rendszerrel behatárolják a politikai nézeteidet. Ha pedig többpártrendszer van és szabad vagy, akkor az emberek minimum két pártra szakadnak, mert más a világlátásuk. Az egyik gyárat akar csinálni, a másikat kielégíti, ha a gyárban dolgozik.
2016. ápr. 4. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
4/6 anonim válasza:
Ha az egyik párt szocialista, a másik párt kapitalista, és a kapitalista párt kerül hatalomra, akkor vége is a szocializmusnak.
Elméletben persze lehet olyan hogy mondjuk az egyik szocialista párt mondjuk a mezőgazdaságot fejlesztené, a másik a nehézipart.
2016. ápr. 4. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
5/6 anonim válasza:
A szocializmusnak nem feltétele az egypártrendszer vagy a diktatúra. Kialakulhat többpártrendszerben is, csak akkor mindegyik pártnak a szocializmust kell képviselnie. Ezt azonban nem lehet reálisan megítélni, mert - amennyire tudom - sehol nem alakult ki a világban spontán módon szocializmus, mindenütt külső kényszer nyomán született meg az új rendszer. Itt, Kelet-Közép-Európában például azért, mert a szovjet érdekszférába tartoztunk és ez volt az elvárás. Az 1956-os forradalmat követő Kádár-féle szocializmus meg azért alakult ki, hogy az elégedetlenkedő munkások száját befogják az ingyenes állami tutujgatással. Az egypárti diktatúra itt ok volt, nem következmény: a szovjetek kineveztek valakit főnöknek, akiről úgy gondolták, hogy az ő érdekeiknek megfelelően irányítja majd az országot, a többi pártot, pártvezért pedig eltüntették ennek az útjából, nehogy véletlenül elkanászodjon valamelyik csatlós állam. Tehát maga az egypárti diktatúra rendszere adott volt, azt már a helyzet hozta, hogy ebből épp szocializmus lett, mert a nagy Szovjetunióban épp ezt próbálták megvalósítani. De ha egy nemzetiszocialista, fasiszta vagy épp anarchista Szovjetunió érdekszférájába kerültünk volna, akkor a megfelelő rendszert erőltették volna ránk és mindenkire, aki oda tartozott.
2016. ápr. 4. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
6/6 anonim válasza:
Tisztelt egyszerű olvtársak!
Mi a rák az a szocializmus? Ha az, amit a marxizmus-leninizmus esti (vagy nem esti) egyetemeken oktattak, akkor kegyedéknek igazuk tetszik lenni. DE!!! Ha nem! Kínában most mi van? Nálunk mi van? Svédországban mi van? Gondókozzunk már egy kicsit!😠
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!