Szerintetek hosszabb távon milyen következményei lehetnek annak, hogy nagyon sok magyar (lengyel, román), többnyire fiatal vándorol ki Nyugat-Európába, egyértelműen a jobb élet és a magasabb munkabérek miatt?
Nyilván többen is tisztában vagytok azzal, hogy néhány év leforgása alatt mintegy 3 millió román állampolgár hagyta el Romániát, úgyszintén Lengyelországból is több millió aktív korú személy vándorolt ki Nyugat-Európába, valamint Magyarország esetében is aggasztóan sokan (mintegy félmillióan) távoztak külföldre az utóbbi években.
Erre szokták a szakértők azt mondani, hogy brain drain, vagyis agyelszívás, ami tulajdonképpen ha úgy vesszük, a közép-kelet európai államok Európai Unióhoz történő csatlakozásának egyik "természetes", (de hosszabb távon a keleti tagállamokra nézve elképzelhető, hogy végzetes) velejárója.
Amikor kicsivel több, mint 10 évvel ezelőtt Magyarország és a többi közép-kelet európai állam (majd 2007-től Románia és Bulgária) csatlakozott az EU-hoz, sokan úgy vélték, a csatlakozással ezen országok csak nyerni tudnak, mivel az unió tagjaként hosszabb távon emelkedni fog a színvonal, nőhet a termelékenység, és jelentős fejlesztésekre is sor kerül.
10 év távlatából azonban nem úgy tűnik, hogy a csatlakozás minden téren beváltotta volna a hozzá fűzött reményeket.
Például a keleti tagállamok szemszögéből nézve egyáltalán nem tekinthető pozitívnak, hogy nagyon sok (magyar, lengyel, román, bolgár stb.) aktív korú személyt tömegesen szív el a nyugati tagállamok munkaerő piaca, ahol velük töltik be a hiányszakmákban keletkezett űrt (pl. orvosok, mérnökök, informatikusok stb.).
Sőt, itt már nemcsak a magasan kvalifikált emberekről van szó, hanem a jóval alacsonyabb képzettségű szakemberekről is, akik az otthoni fizetségnek a 3 vagy 4-szeresét is megkereshetik odakint.
Nyilvánvaló, hogy ezek az emberek éltek és a jövőben is élni fognak az unió adta lehetőségekkel (szabad mozgás a tagállamok között és a munkavállalás szabadsága egy másik uniós tagállamban) azonban, ha ez a folyamat hosszabb távon is ilyen ütemben fog zajlani, akkor ennek szerintem Ránk (mint keleti tagállamokra) nézve súlyos következményei lesznek.
Hiszen leginkább pont azok hagyják el nagy számban az országot, akik itthon a járulékokat fizethetnék.
És annak tudatában, hogy egyre több a nyugdíjas, mellette egyre kevesebben születnek, és akik aktív korúak, azoknak is egy jelentős része kivándorol, ez nálunk akár 15-20 év alatt a nyugdíjrendszer összeomlását is eredményezheti.
Az megdöbbentő, hogy a csatlakozáskor se Magyarország, se a többi állam nem vette észre, hogy esetükben az unió biztosította lehetőségek (itt elsősorban a szabad mozgásra és a munkavállalás szabadságára gondolok) hosszabb távon nagyon is negatív következményekkel járhatnak és mint láthatjuk, járnak is.
Nem beszélve arról, hogy elég naiv dolog volt akkoriban azt hinni, hogy a csatlakozással nálunk is a nyugatihoz hasonló életszínvonal fog kialakulni, a bérek is megközelítik a nyugati bérek szintjét, röviden általános jólét lesz.
De akár az is elképzelhető, hogy a nyugati tagállamoknak egyáltalán nem áll érdekükben, hogy nálunk is hasonló bérek és életszínvonal legyen, hiszen akkor nem nagyon lenne kit kicsábítani magukhoz, nem mellesleg akkor az ő ellátórendszerük omlana össze.
Kicsit olyannak tűnik, mintha az EU-nak (több más mellett) az olcsó munkaerő miatt is lett volna szüksége a közép-kelet európai államokra.
"Kicsit olyannak tűnik, mintha az EU-nak (több más mellett) az olcsó munkaerő miatt is lett volna szüksége a közép-kelet európai államokra."
Pontosan ez volt az egyik lényege a dolognak. A másik pedig a felvásárlópiac. Például a hollandok már térdig gázolnak a tejbe, így viszont simán el tudják sütni keletre azt jóval olcsóbban, mint a helyi.
Egyébként a hatásai már most érezhetőek. Talán a legszembetűnőbb a balatoni siránkozás, hogy nem találnak embert (bár ezt is maguknak köszönhetik), de ugyanez igaz vidéken szinte minden ágazatra.
Az építőiparban dolgozom mérnökként és van pár vállalkozó akivel dolgoztatunk, viszont nincs alternatívájuk (és ezt ők is tudják ezért a színvonal is olyan). De ugyanez igaz itt vidéken az egyéb képzett munkaerőre... egyszerűen nem találnak embert például CNC-s munkakörre és egyre nagyobb a hiány.
Valamilyen szinten viszont ez jó, mert természetesen a fizetéseket felfelé kéne, hogy nyomja... viszont a valóságban nem így működik. Akkor kezdenek csak el mindig vakarózni, amikor már megvan a baj, lásd a fent említett balatoni példát.
A hosszútávú hatását majd csak hosszútávon látjuk :)
Nyilván van a sötétebb verzió, ahol a fiatal, szakképzett emberek elmennek, ezzel kb. kinyírva az országot, hiszen az ő gyerekeik már nem itt fognak születni.
Az optimista változta, hogy egyrészt elég sok pénzt utalnak haza (ez igaz is), másfelől pedig értékes munkatapsztalattal fognak majd hazatérni néhány év vagy évtized elteltével.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!