Általánosságban elmondható, hogy az oktatásban nyugati világ a humán tantárgyakat pártolja, míg a keleti a reál tárgyakat részesíti előnyben?
Régen a keleti-blokk országaiban nagyon jó volt a reál oktatás, a szovjet/magyar/román gyerekek igazi kis fizikusokként, kémikusokként léptek ki az iskola kapuján, és a matematika oktatás se volt az utolsó, ez manapság is valamilyen szinten így van a Nyugathoz képest, még akkor is, ha a legtöbb gyereket inkább a humán tárgyak érdeklik.
Nyugaton, elsősorban az USÁ-ban, azonban mindig is társadalomtudomány, a jogtudomány, a pszichológia és a közgazdaságtan volt a menő, már általános iskolában is erre gyúrtak inkább.
A legtöbb Amerikai iskolában a 80-as évek eleje elé össze is vonták a fizika, kémia és biológiaoktatást egy "science" nevű csökkentett óraszámú tantárggyá.
Én a 90-es években születtem, humán tagozatú gimnáziumba jártam, mégis elég kemény és szerteágazó reál oktatást kaptunk, érintettük a biokémia, kvantumfizika tantárgyakat is. Ezeken igaz kettesekkel bukdácsoltam át, de legalább erről is van fogalmam.
Viszont nemrég olvastam amerikai egyetemek fizikus, kémikus szakainak a tanmenetét és ezeken olyan dolgokat vesznek az első két szemeszterben, amiket mi már a gimiben megtanultunk.
Nektek erről mi a véleményetek, észre vettetek hasonló különbséget a nyugati és a keleti világ oktatási rendszerében. Ti a humán vagy a reálcentrikus alapozó oktatást preferáljátok és miért?
Nem, és értelmetlen kvantumfizikát tanítani középiskolában...
Tipikus poroszos agyhalott beütés.
Divat szidni az amerikaikat, meg a "nyugatot" mind hülyék, De azon gondolkoztál ki tervezte a kütyüid nagyobbik részét.
A németek is mind hülyék...
Kütyüim legnagyobb részét japánok, koreaieak és kínaiak tervezték és építették meg.
A németek meg azért úgy-ahogy normálisak a többi nyugati országhoz képest, mert Németország egy része 40 évig az NDK képében egy keleti ország volt, és a mai Németországban minden vezetői pozíciót volt NDK-sok töltenek be.
Altalanosan sem mondhato el meg egyebkent sem.
Bizonyara meg nem hallottal a vilag vezeto muszaki egyetemeirol, amik speciel az USAban vannak.
Három betűt fogok most itt leírni, amely ékesen bizonyítja, hogy mekkora hülyeség miden, amit leírtál.
MIT
Igen és ezért volt a keleti blokk évtizedekkel lemaradva a nyugat mögött már a 80-as évek végén a technikát illetően! Sőt még most is le van maradva! Ékes példája ennek, hogy mekkora mondjuk egy GPS (elfér a tenyeredben)lokátor és mekkora egy orosz GLONASSZ, akkora mit egy régi rádiósmagnó.
A kínai kütyükből sorolj már fel nekem párat, mert szinte mindent nyugaton terveznek meg aztán megy a világ összeszerelő üzemébe Kínába, az tény, hogy a kínaiak előbb-utóbb lekoppintják ezeket a technológiákat, csak addigra nyugaton már előállnak valami újjal.
Azt is meg kel jegyezni persze, hogy ez nem feltétlen az oktatáshoz kapcsolódik, szimplán nyugaton a liberálisabb, vállalkozó szelleműbb mentalitás miatt sokkal több ötleten kezdenek el dolgozni, amik közül egy-kettő biztos befut (az is igaz, hogy minden sikeres újításra jut tíz selejtes, de a nagy számok törvénye itt is működik).
De te valamiért a középfokú oktatást kevered egy ország sikerességével, mikor alapból a felsőfokút kéne, attól, hogy egy szakács mondjuk el tudja neked magyarázni a kvantumfizika alapjaid, attól még nem fog több GDP-t termelni, és nem is fog jobban főzni!
Aki meg alapból természettudományos, műszaki érdeklődésű, az meg úgyis a felsőoktatásban tanulja meg annak a 90%-át, amit ténylegesen használni fog. Attól, hogy valakibe belevered Ohm törvényét még nem lesz villamosmérnök!
Mindent összevetve: az állításod téves, a keleti oktatási rendszer nem volt jobb, tévesek a konklúzióid (pl. Németország esete, annyira fejlett volt az NDK-s autóipar, hogy a Trabant meg Wartburg magába olvasztotta a Mercit meg a Volkswagent az egyesülés után, ugye? :-D), tévesek az állításaid, és a gazdasági fejlettség és a hozzáadott tudás nem függ össze az alap és középfokú oktatással.
Mindent egybevetve: Minden tévedés, amit írtál!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!