Lehetne akár drasztikusan minimálbért emelni? Például akár 160. 000 forintig?
Például előre megtervezett módon, 1 éves távlatban.
Azért, hogy a cégek ne vonuljanak ki, ne menjenek tönkre, lehetne pár évig nagyobb adókedvezményt kapniuk, ami miért érdemes lenne maradniuk. A kis és középvállalkozásokat pedig az állam például, hogy átálljanak erre a rendszerre támogathatná. Például a fizetésemelés 70%-t első évben az állam állná, második évben az 50%-t, harmadik évben pedig mondjuk 20%-t, és végül megszűnne a támogatás. 3 év alatt nem pörögne be annyira a fogyasztás, hogy megérje egy ilyet meglépni az államnak?
Vegyen fel hitelt, és rövidtávon csökkentse az adókat is, amelyek a fogyasztást és a foglalkoztatást terhelik. Legyen ismét többkulcsos adó, a nélkülözhetőbb dolgokra autó, luxuscikkek vessen ki extra adót. A megtakarításokra is lehetne adót kivetni, hogy ne érje meg felhalmozni annyira. Szerintem általános termékekre így jobban költenének az emberek.
Dupla bevételkiesés rövidtávon, de hosszú távon akkor is be kellene indulnia a gazdaságnak az én világképemben.
Persze ne kövezzetek meg, pár év múlva lehet máshogy fogom látni.
Köszönöm a válaszokat, szép napot mindenkinek!
Jogos. A mellébeszélés mindig könnyebb. :D
Szép estét neked :)
Most komolyan mit vársz? Szájbarágósan elmagyarázták mi a baj az ötleteddel, de te továbbra is nyomatod. Én is ilyen voltam 14 évesen, meg akartam váltani a világot akkoriban jó ötletnek hitt tervekkel. Manapság már megmosolygom őket.
Nem azzal van a baj, hogy butaságokat találsz ki*, azzal van a gond, ha nem hiszed, el, hogy valami butaság logikus érvek után sem
*sőt bátorítalak is, írd le egy papírra az ötleteidet, nézd meg őket egy pár hónap/év múlva, ha még mindig jónak látod oszd meg a világgal
Tisztán gazdasági szempontból a magas minimálbér nagyon rossz dolog. Beleszól a piaci versenybe, emeli az árakat, fékezi a növekedést, rontja a versenyképességet. Ráadásul rengeteg állami juttatás (segélyek, nyugdíjak, fizetések) minimálbérhez kötött, tehát egy minimálbér-emelés az államnak is nagy kiadás. Aligha maradna pénz még a munkáltatókat is támogatni.
A gazdaságnak önmagában tehát az lenne a legjobb, ha nem is lenne minimálbér. Társadalmi szempontok szólnak mégis a minimálbér létezése/emelése mellett:
1) a nyilvánvaló szociális okok: ne lehessen senkit (legálisan) éhbérért dolgoztatni
2) a gazdaság fehérítése: a minimálbérre bejelentett, de valójában többet kereső adócsalók a fizetésük nagyobb része után lesznek kénytelenek adózni. Az államnak ez nem lesz nyereség, mert a minimálbér-emelés kiadásai ennek sokszorosát elviszik, de a gazdaság fehérítése sok egyéb szempontból is fontos.
3) Kampány. Minimálbér-emeléssel nagyon könnyű szavazatokat szerezni.
4) Környezetvédelem. Fogyasztáscsökkentő, gazdaságlassító hatása gyakorlatilag egy áfa-emeléssel egyenértékű, de annál sokkal könnyebben kommunikálható, elfogadtatható.
Összességében a magas minimálbér olyan luxus, aminek sok pozitív hatása van, de a gazdaságnak és az államnak is nagyon sokba kerül, ezért csak a leggazdagabb országok engedhetik meg maguknak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!