Milyen negatív következményei vannak a deflációnak?
Ha amúgy az embereknek van pénzük, amiről eldönthetik, hogy lekötik, vagy elköltik akkor defláció esetén valószínűleg nem költik el, mivel később értékesebb lesz és akkor többet tudnak venni belőle.
Az alacsonyabb belső fogyasztás, ha a gazdaság nem exportra termel, akkor visszaesést okoz.
Ha amúgy nincs pénzük, akkor ez a kérdéskör nem játszik.
Az állam szempontjából, ha nemzeti fizetőeszközben vannak a kötvények, akkor infláció esetén el lehet inflálni, de defláció esetén egy nagyobb értékű pénzösszeget kell visszatörleszteni a futamidő végén.
A gazdaság működése alapvetően az emberek hitén múlik. Ennek az az oka, hogy csupa olyan dolog szerint kell cselekedni, ami majd a jövőben következik be, és nem vagyunk jósok. Másfelől egy csomó dolgot a jelenben sem tudunk, mert nem mindenhez értünk. Elhisszük, hogy a bank nem ver át a hitelfelvételkor, elhisszük, hogy a szolgáltató jó terméket ad, elhisszük, hogy az internetes vásárlás jól sikerül, mert muszáj elhinnünk, ha élni akarunk.
A hit viszont nagyon sérülékeny valami. Elég egy kis megingás, és a tömeghatás révén elképesztő és ellenőrizhetetlen folyamatok indulnak be. Az pedig irányíthatatlan gazdaságot eredményez, vagyis válság lehet belőle.
A gazdaság alapállapota a kisméretű infláció (hogy miért ez, az már messzire vezető közgazdasági kérdés). A tartós defláció elsősorban a vállalkozó számára rossz (mert a később elkészülő termékei már olcsóbbak), és megváltozik a dolgokról alkotott véleménye, másképp cselekszik. Ez kiszámíthatatlanságot okoz, ez többeket bizonytalanságba visz, és az többnyire gazdasági romlást eredményez. A fő baj vele, hogy nincs eszköz, amellyel megfordítható a folyamat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!