A történelemkönyvekben vajon mi lesz?
Ha mondjuk az elmúlt 50 évet vesszük a mai napig, akkor vajon ha egyszer eljut oda a világ, mit írnak majd a történelemkönyvekben erről a korról? Mi az amit érdemes volna kiragadni, hogy fontos esemény volt, és megemlítendő?
Nyílván muszáj lenne válogatni, tekitve, hogy annyi mindent történt ha így nézzük, hogy egy teljes könyvet meg lehetne tölteni az eseményekkel, de mondjuk ha csak a fontosabbakra akarunk hagyatkozni akkor vajon mi az amit érdemes lenne megemlíteni a későbbi generációknak?
Egyetemes vagy magyar?
Egyetemesnél: Szovjetunió felbomlása, a szocialista államrendszerek átalakulása, NATO és EU bővítés, 2008-ban indult gazdasági világválság, ki volt az USA elnöke idősebb Bush után (Clinton, George W. Bush, Obama), az átalakuló világrend, nagyobb hangsúllyal Oroszországon és Kínán, esetleg megemlíteni a hanyatló Japánt, a 2011-es arab tavaszt.
Hadtörténeti szempontból: délszláv háború, koszovói háború, 2001. szeptember 11.-e és a terrorizmus térnyerése, afganisztáni és iraki háború, illetve a mostani krími, és kelet-ukrán válság.
Na persze ez csak dióhéjban és szándékosan csak az 1990 utáni időkre koncentráltam, mert a legtöbb történelem tankönyv a Szovjetunió szétesésével zárul, tehát én 1990 után néztem csak az utóbbi 25 évet.
Magyar történelemből: Rendszerváltás utáni események, az Antall-kormány tevékenysége és a "viharos" 90-es évek, gyárbezárások, tömeges munkanélküliség, életszínvonal romlás stb. A Horn-kormány hatalomra kerülése, Bokros-csomag, NATO és EU tagságunk előkészítése, majd belépés az adott szervezetekbe, első Orbán kormányról röviden, utána az "elmúltnyolcév", 2006-os zavargások, öszödi beszéd, a gazdasági világválság hatása Magyarországra. A 2010-es választásokon a földcsuszamlás szerű Fidesz győzelem, új alkotmány, választási rendszer átszabása stb.
A 2. hozzászólót kiegészíteném még :
-A nyugat-európai demográfiai problémák.
-Bevándorlás támogatása,majd a bevándorlás visszaszorítása.
-Avagy miért elégedtlenek az EU-val a tagországok,és mik az előnyei.
-A hagyományos politikai erők hanyatlása,új politikai erők megjelenése.
Magyarországon is a demográfiai problémák.
Érettségi feladat 2358-ban (12. éfvolyam).
Hasonlítsa össze Kossuth Lajos (XIX. század) és Gyurcsány Ferenc (XXI. század) politikai beszédét! Érvelésében térjen ki a történelmi háttérbe, az adott politikus személyiségére!
Kossuth Lajos:
"Uraim! Mit mondani akartam, az, hogy ne vegyék e kérést a minisztérium részéről olyannak, mintha maga iránt bizalmat kívánna szavaztatni; nem! A hazának megmentését akarta megszavaztatni – meg akartam kérni önöket, uraim, hogy ha van valahol a hazában egy sajgó kebel, mely orvoslásra, ha van egy kívánság, mely kielégítésre vár: szenvedjen még egy kissé e sajgó kebel, s várjon még egy kissé e kívánság – ne függesszük fel ezektől azt, hogy megmentsük a hazát. (Zajosan kitörő helyeslés.) Ezt akartam kérni, de önök felállottak; s én leborulok e nemzet nagysága előtt, s csak azt mondom: annyi energiát a kivitelben*, mint amennyi hazafiúságot tapasztaltam a megajánlásban, s Magyarországot a poklok kapui sem fogják megdönteni!" (Szűnni nem akaró lelkesedés, helyeslés és éljenzés.)
Gyurcsány Ferenc:
"Fantasztikus dolog politikát csinálni. Fantasztikus. Fantasztikus egy országot vezetni. Az utolsó másfél évet azért tudtam én személy szerint csinálni, mert egy dolog ambicionált és egy dolog fűtött: visszaadni a baloldalnak a hitét, hogy megcsinálhatja, hogy nyerhet. Hogy nem kell lehajtani a fejét ebben a k*** országban. Hogy nem kell beszarni Orbán Viktortól, meg a jobboldaltól és tanulja most már meg magát nem ő hozzájuk mérni, hanem a világhoz. Ez adta a hitet, hogy miért érdemes ezt csinálni. Nagy dolog volt. Imádtam. Életem legjobb része volt. Most az adja, hogy történelmet csinálok. Nem a történelemkönyveknek, arra szarok. Egyáltalán nem érdekel, hogy benne leszünk-e, én személy szerint. Egyáltalán nem érdekel. Csinálunk-e valami nagyot? Azt mondjuk-e, hogy: a rohadt életbe, jöttek páran, akik meg merték tenni és nem szarakodtak azon, hogy hogy a francban lesz majd az útiköltség elszámolásunk, b….a meg. Jöttek párak, akik nem szarakodtak azon, hogy a megyei önkormányzatban lesz-e majd helyük, vagy nem, hanem megértették, hogy másról szól ez a k***** ország. Hogy megértik azt, hogy azért érdemes politikusnak lenni itt a XXI. század elején, hogy csináljunk egy másik világot. Csak azért."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!