Hogy működik pontosan egy ország csődje?
A pénz általánosságban sose fogy el, hanem konkrét helyeken. Mondjuk egy nagyvállalatnál. És ők nem fizetnek. Becsuknak. Ezért amit termeltek, az hiányzik másutt. Ott akadozni kezd a termelés, egyre több helyen támad zavar, az emberek egyre bizalmatlanabbak, már senki nem hisz senkinek. Ekkor előáll az a helyzet, hogy mindent csak készpénzért lehet kapni. A tojással és kenyérrel nincs is baj, de a hiteleket elkezdik pánikszerűen visszakérni, ha nincs, árvereznek, nem lesz beruházás (nincs rá annyi pénz), elkezd minden akadozni, a szolgáltatás (adó, egészségügy, oktatás is egyre több miden) akadozik, mert a dolgozó mindig utólag kap fizetést a munkájáért. De ezt nem hiszi el, nem dolgozik rendesen, csak szimulálja. És ez az egész egyre irányíthatatlanabb.
A csőd egy országnál nem az, hogy nincs pénz, hanem az, hogy nincs bizalom. Ezáltal egyre kevesebben hiszik el, amit a másik (vállalat) mond. A termelés pedig mindig és mindenütt a világon azon alapul, hogy kötünk egy szerződést a jövőbeli együttműködésre, és elhisszük, hogy azt mindenki betartja. Ha nem hisszük el, szép lassan megáll az élet. Ez a csőd. Az irányíthatatlanság.
"Ha elfogy a pénz, akkor hogy fizeti ki a dolgozókat?"
Akkor sehogy. Pont ez a probléma. Szívbéli jóságból meg senki nem fog az államnak dolgozni (konkrétan az állam az utolsó akinek szívbéli jóságból bárki bármit megcsinálna).
A hitellel meg "csak" annyi a gond hogy még nagyobb adósságspirálba jutna tőle az ország. Ez az "egy lépést előre, kettőt vissza" módszer.
Először is tisztázzuk, hogy "országcsőd" nincs, csak államcsőd, az állam lényegében véve az az apparátus ami működteti az országot. Nyilván a kettő közt hatalmas az átfedés, tehát gyakorlatban nem veszel észre különbséget, de minden nyelvben ott van.
De a második kérdésedben ott a válasz is, épp akkor van államcsőd, ha már a költségvetés nem tudja fedezni a kiadásokat, tehát az állam összeomlik, mivel nincs aki fenntartsa, na ez az államcsőd.
Az államcsőd oka szinte mindig a magas fokú eladósodottság, egy idő után ha egy ország egyre több hitelt vesz fel a működéshez, akkor már nem lesz képes fizetni ezeket a hiteleket, ezért a hitelek fizetésére is hitelt vesz fel, ez a hitelspirál, ami szinte mindig államcsődhöz vezet, mert eljut arra a pontra az ország, hogy senki sem fogja továbbhitelezni, hiszen egyre csak nő a hitelállománya, így idővel senki nem lesz olyan bolond, hogy még pénzt fektessen egy olyan "vállalkozásba", ami láthatóan rosszul működik.
Hozzáteszem, hogy ma már az államcsőd nagyod ritka, például az IMF épp azért létezik, hogy a bajba jutott országoknak is hitelt adjon, akkor is ha már a piacról nem lehet finanszírozni azt, a csapda ott van, hogy az IMF cserébe beleszólási jogot kér az állam vezetésébe, tehát hasonlóan jár el mint egy csődbiztos, ami gond mert egyáltalán nem biztos, hogy az az egyedül üdvözítő, amit ők mondanak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!