A Kommunizmus hogy lehet diktatúra?
Az eredeti lenini elképzelés szerint az elnyomott munkásosztály önhibáján kívül képtelen a lázadás összehangolására és megszervezésére, valamint a termelőeszközök szabályszerű elosztására, ez lehetetlenné teszi azt a világforradalmat, ami később kommunisztikus társadalomhoz vezethetne. Ezért van szükség a "munkásosztály öklére", a pártra, amely a proletárforradalom idején érvényesíti a tömegek érdekeit. Hangsúlyozom: ez az eredeti elképzelés, a VALÓDI, megvalósult rendszer nem ezt tükrözte, ezért nevezik a tudományban "megvalósult szocializmusnak" vagy "államszocializmusnak", és nem kommunizmusnak - ez tulajdonképpen téves terminológia.
Az "ideális" szocialista rendszerben tehát nincs, vagy csak időlegesen van jelen "diktátor", a világforradalom megvalósulása után az erős állam fokozatosan visszahúzódik, végül az egalitarianizmus eszméinek megfelelően felépül az a társadalom, amely nem igényel erőszakszervezetet (államot) a működéséhez.
Mindezt később a trockizmus, maoizmus stb. módosította, ma már joggal hat anakronisztikusnak ez a gondolatmenet.
A kommunizmus egy mozgalom neve. A kommunista eszme egy eszme neve. "Kommunista rendszer" nincs, mert a kommunista eszmerendszer kimondja, hogy amikor a kommunista mozgalom célhoz ér, akkor megszűnik az állam. A "kommunista állam" egy oxymoron. Viszont a lenini elképzelés szerint, de Marx szerint is (a különbségekbe most nem megyek bele) a szocializmus irányába való átmenet során ideiglenesen proletárdiktatúra az államforma. Ez egy diktatúra.
Ettől részben függetlenül, voltak olyan diktatúrák, amelyek szocialistának nevezték magukat, de ennek nincs túl sok köze ahhoz, hogy mit mondott Marx.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!