Milyen ma is létező országok vannak a történelemben, akik egykori területük nagyobb részét veszítették el, mint Magyarország Trianonban?
Igen, Ausztria és Törökország az teljesen más. Én a Habsburg Birodalmat és az Oszmán (és nem török!) Birodalmat nem tekinteném úgy, mint Nagymagyarországot. Rólunk leamputáltak területeket, ezek a birodalmak pedig részeire estek szét. A Habsburg Birodalomnak ugyanúgy részei voltak az osztrák területek, mint Csehország stb. Bécsben egy nemzetközi, kozmopolita brigád irányította a birodalmat (persze a német volt a hivatalos nyelv, de ha megnézzük a hadvezéreket: Giorgio Basta, Belgiojoso stb. és még sorolhatnám), politikusokat, akkor rengeteg olasz, cseh, spanyol, magyar, lengyel stb. volt köztük. Bécs tehát egy birodalmi központ volt, és nem Ausztria fővárosa. Ausztria pedig ennek a birodalomnak egy tartománya volt...
Ugyanez a helyzet az Oszmán Birodalommal is, amelynek a hadserege, államapparátusa stb. inkább balkáni népekből és arabokból állt, mint törökökből! A birodalom államnyelve sem a török volt, hanem egy török/arab keveréknyelv. Vagyis az Oszmán Birodalom nem azonos a mai Törökországgal, az Oszmán Birodalom széthullásakor a mai Törökország megszületett, mint ahogy Ausztria is megszületett, mint önálló, más állam.
Magyarország viszont 1000 évig egy integráns állam volt (jó persze Erdélyről lehetne oldalakat írni, de alapvetően az egész Kárpát-medence a Szent Korona területe volt).
Ausztriát nem venném ki teljesen, leamputáltak róla is 800 (Krajna), 500 (Dél-Tirol) és 400 (Csehország) éve hozzá tartozó területeket is és a Monarchia 12 milliós német lakosságából csak 6,5 millió találta magát az új Ausztriában.
Egyébként meg Dánia (elvesztette Skanét, Holsteint és az 500 évig perszonálunióban levő Norvégiát) és Haiti (területének kétharmada ment a függetlenedő Dominikai Köztársaságba).
Dél-Tirolra igényt is tartanak az osztrákok.
Nem egyszer láttam már azt a feliratot, hogy "Süd-Tirol ist nicht Italien"
5: Részigazság. Abban igazad van, hogy a Szent Korona országai Magyarországból, az Erdélyi Fejedelemségből, Horvátországból, Szlavóniából, Dalmáciából és Fiuméből álltak. Abban viszont nincs, hogy maga Magyarország nem vesztett volna területet... Ráadásul a többi rész is majd' ezer évig a részünk volt, így gyakorlatilag szorosan összenőttünk. Nézd csak meg Skócia és Anglia helyzetét; Skócia csak ~300 éve tagja a királyságnak, mégis mekkora veszteség lenne, ha külön válnának... Ráadásul el sem tudod képzelni, hogy milyen lenne az egész a skótok nélkül. Akkor képzeld el, hogy Magyarországot gyakorlatilag majdnem egy évezredes együttélés után darabolták szét..
és igen, Magyarország is vesztett területeket, a teljes Felvidéket, Őrvidéket, Délvidék egy részét, Kárpátalját (vagy csak egy részét, ki honnan nézi..)...
Furcsa átrendeződések voltak az évszázadok során, de nem hiszem, hogy itt vége lenne.
Esetleg Franciaországot is ide vehetjük a kétmillió négyzetkilométer nagyságú Algéria elvesztése miatt.
Algériát a 19. századi gyarmatosítások során szerezték meg a franciák, de a terület 1946-tól már nem gyarmat, jogilag Franciaország része lett. 1957-től az Európai Gazdasági Közösségnek is tagja volt, mely az EU elődje (Francia Guyana, Reunion, Martinique jelenleg is Franciaország és így az EU része is). Ekkoriban már 1 millió európai gyökerű francia élt ebben a megyében, akik 1962-ben, a függetlenség elnyerésekor szinte mind Franciaországba menekültek. Akkoriban a terület elvesztése és a rengeteg menekült nagy sokk volt Franciaország számára.
Görögország? Az övék volt az egész Balkán és Kisázsia, a szlávok elvették tõlük a Balkán nagy részét, a törökök elvették Kisázsiát. Igaz nem varázsütésre, mint nálunk, de azért szar lehet, hogy mondjuk Kisázsiában, ahol több mint ezer ezer évig többségben volt a görög lakosság, most senki sem beszél görögül. Ráadásul nálunk legalább a magterület nagy része megmaradt, míg Bizáncnak mindig is Kisázsia volt a központja, a Balkán a szláv betelepülések után már inkább csak periféria volt.
Georg Ostrogorsky, A bizánci állam története címû könyvében azt írja, hogy a VIII. században még a Peloponnészoszon is a szláv volt a többségi elem! Amikor a keresztesek elfoglalták Konstantinápolyt, akkor is Kisázsiai területekre szorult vissza a birodalom, a Balkánon meg vagy a latinok alakították a saját hercegségeiket.
Na szóval pont ennek a több ízben elveszített perifériának a legszélére szorultak ki a görögök, úgy, hogy esélyük sincsen visszaszerezni bármit, mert a görög lakosság vagy beolvadt az összes többi terülen, vagy kiirtották/kitelepítették :) Rosszabb helyzetben vannak ilyen szempontból, mint mi voltunk, amikor az ország három részre szakadt.
Ausztria területének 75 százalékát veszítette el, lásd:
Valamint Monaco, ami területének 95%-át veszítette el, mikor a függetlenségéért cserébe lemondott Franciaországról Nizza környékéről.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!