A Hitler-féle nemzetikapitalizmus és az államkapitalizmus között mik voltak a különbségek?
Hát az, hogy az egyiknek horogkereszt, a másiknak meg vörös csillag volt a jelképe.
De viccet félre téve, majdnem semmi különbség nem volt. Talán annyi, hogy a kommunista diktatúra (ahogy Gyurcsány legalább be is vallotta) hazudott reggel, éjjel meg este. Azt hazudta hogy a közösségért dolgoznak az emberek, az országot építik, így saját és utódaik jövőjét is. A hazugság be is igazolódott a privatizációkor, mert a "dolgozó nép" munkájából létrejött közvagyon mások munkájából élő gazembereké lett. A gyerkeik jövője meg az lett, hogy még ők is a privatizátorok rabszolgái lettek. Vagyis jó a kérdés, mert van különbség, a kommunista diktatúrának még ma is isszuk a levét.
Az 1-es vagyok ismét.
Nem túlzás azt mondani, hogy a kommunista diktatúra a mai napig is tart. Alacsonyak a bérek, vagyis jelentős ingyenmunkát végeznek az emberek mások vagyonának növelése érdekében. Ahogy a TSZ-ek létrehozása idején is történt.
Vagy a falusi házaknál ma is erőszakkal íratták alá a különböző rezsit jelentő szolgáltatásokat. Senki nem kért szemétszállítást, vezetékes vizet. Mivel a szemetet önmaguk is elégették eddig, víz meg a fúrt kutakból iható szokott nekik jönni. Vagyis a házak, lakások mások bevételi forrásává váltak legtöbbször erőszakkal, egyoldalú szerződésekkel vagy díjemelésekkel. Nem túlzás azt mondani hogy a jelenlegi helyzet rosszabb a kommunista diktatúránál. Ha nem így volna, akkor nem hagynák el egyre többen az országot.
1-es (és egyben kettes):
Nem vagyok libsi, és nem provokatív okokból írtam ki a kérdést.
"Államkapitalizmus"-ról - ha értelmesnek találjuk a szót, ami nem magától értetődő - olyan piacgazdaságokban beszélünk, ahol az állam gazdasági társaságok tulajdonosaként jelentős részt vállal a GDP előállításában. Az ügy érdekében nyilván egy csomó gazdasági társaságot - kártérítéssel vagy anélkül - államosítania kell.
Svédországot szokták példaként emlegetni, ami mutatja, hogy ilyen állami aktivizmus demokratikus politikai berendezkedés mellett is kialakulhat, de államkapitalista jelenség minden állami közműtársaság is, pl. Magyarországon is. Nem is mindenki szereti...
Hitler piacgazdasági társadalmi viszonyok között politikai diktatúrát épített ki. Gazdasági szempontból az állama nem annyira a javak termelőjeként, hanem megrendelőjeként volt jelentős szereplő, különösen a haditermelésben (és a Cyklon-B megrendelésében), de pl. az autópályaépítésben, sőt, az autótervezésben is (a "bogárhátú" Wolkswagen Hitler államának megrendelésére született, más kérdés, hogy a kivitelezés a háború utáni német gazdasági csoda egyik eleme volt). Szóval Hitler rezsimjére nem volt jellemző gyakorlat gazdasági társaságok államosítása.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!