Hogyan sikerült Hitlernek fanatizálnia több tízmillió embert? Hogy sikerülhetne ez nekem is?
Úgy, hogy az első világháború után azok, akik visszatértek a családjukhoz, sokan munkanélküliek voltak. Ergo jól jött nekik Hitler programja. Bármilyen munka, fizetés, fejlesztések... És ez meg is valósult [pl. autópályákat építettek]. Na, érted. "Kenyeret és cirkuszt a népnek." Ezek után egy jóllakott, vágyakozó, háború után bármi áron élni akaró csoportot könnyű vezetni.
Több tízmillió embert nem, de néhány tucatot biztos tudsz mozgatni, sajnos, ha manipulálod őket. Szinte szó szerint eteted és szórakoztatod őket, ha rosszul érzik magukat. Bebizonyítod, hogy sokat érnek a szemedben, szükséged van rájuk, és nekik is rád. Ennyi.
Neked valószínűleg sehogy. A nagy politikai tehetségek ritkák.
Hitlernek úgy sikerült, hogy gazdasági válság volt, szegénység, munkanélküliség, háborús vereség miatti nemzeti sérelmek stb., és ezt Hitler, a kiváló szónok és szervező ügyesen kihasználta. Az SA és a frontharcos szervezetek segítettek neki elhallgattatni az ellenzéket. Sikeréhez az is kellett, hogy a vele szemben álló baloldal a belharcaival volt elfoglalva ahelyett, hogy együttes erővel ellenállt volna (az SDP és a KPD együtt erősebb volt az NSDAP-nél). Tehát ritka tehetség és szerencsés körülmények sorozata vezetett Hitler sikeréhez. Hitler egyébként nem állt egyedül ebben a harcban, nagyon sok erős támogatója volt, akik azt hitték, hogy majd irányítani tudják őt. Aztán Hitler szépen keresztülhúzta a számításaikat. Hitler pártja egyébként nem volt népszerűbb 40%-nál (1932. novemberében a választáson 33%-ot kapott), amikor hatalomra került. Valószínűleg később nőtt a népszerűsége, de sosem állt mögötte Németország annyira "egy emberként", mint ahogy azt hivatalosan beállították.
Ha politikus akarsz lenni, akkor tanulmányozd a politikusok életét. Rá fogsz jönni, hogy ehhez egyrészt bizonyos képességek (magas intelligenciahányados és sok más képesség) kellenek, másrészt pedig irdatlan sok munka kell hozzá: rengeteg emberrel kapcsolatot kiépíteni, kézben és fejben tartani rengeteg ügyet. Olyan munkabírás kell hozzá, ami a potenciális ellenfelekben nincs meg és ezért befolyásosabb vagy náluk. (Példa: hogy került hatalomra Sztálin. Nagyon egyszerű: napi átlag 500 oldalt olvasott és nem keveset írt, napi 15-16 órát dolgozott. Ezért sokkal több emberrel tárgyalt, sokkal több ügyről tudott, sokkal nagyobb befolyást épített ki magának, mint bárki más a párt vezetésében. Trockij hiába volt intelligens, mivel ő a napját töprengéssel és okoskodással töltötte ahelyett, hogy reggeltől estig az egyik protezsáltjától a másikig caplatott volna és jelentéseket olvasott/írt volna, ezért elszigetelődött, míg Sztálin mindent vitt).
A politika nem elméletek kiagyalásáról szól vagy nagyívű tervek dédelgetéséről, hanem folyamatos, meglehetősen pitiáner gürcölésről: kapcsolattartás rengeteg emberrel, egyes emberek megnyerése egyes feladatokra, kapcsolati háló kialakítása és gondozása, használata, felmérése, alkalmas emberek kiválogatása stb. A politika valósága alig hasonlít ahhoz, amit sokan a politika helyébe képzelnek.
az, hogy valaki az átlagember érdekeit nézi, negatív dolog?
hitler be is tartotta nagyrészt, amit ígért, nem csak ígérgetett agybafőbe
az éhezőknek munkát adott és a német gazdaságot a kilátástalanságból az élvonalba emelte
a gazdasági világválság alatt _százezrek_ haltak éhen Németországban, és csak Hitler tudta ebből a kiutat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!