Kik a nagyhatalmak?
USA, Kína, Oroszország, Nagy Britannia, Franciaország, Japán, Németország, India, Brazília, (Európai Unió).
Ezek mind valamilyen szempontból nagyhatalmak (az EU lenne számszerűleg az egyik legnagyobb, de ugye a valóságban porfing erejű (politikailag, nem gazdaságilag)).
Nagyjából a #2 válaszolt a kérdésre. De a pontos válasz előtt (ami persze lehetetlen is) meg kell határozni, mit jelent nagyhatalomnak lenni. Először is, nem lehet pontos választóvonalat húzni, mert bármely szempont alapján van olyan ország, amely az, és egy másik, amely csak kicsit nem az. Aztán vitatkozhatunk (a hatalmak meg is teszik), hol legyen a határ.
Bármilyen szempontot nézünk (főleg gazdasági és politikait szokás), abban van egy trend az egész világot, egyes régiókat, és egyes országokat tekintve. Az látható, hogy van egyfajta rendeződés, egyes országok átveszik más országok elképzeléseit és igazodnak. Nagyhatalomnak az az ország számít, amely a világban, vagy nagyobb régióban meghatározó a trendet illetően. Ez többnyire az adott dologban való erejétől, hatásától függ.
Az USA azért nagyhatalom, mert a világbeli történések módját nagyjából ő határozza meg, a többi vagy követi (majmolja), vagy nem tehet ellene semmit. Ezt diplomáciával, pénzzel, gazdasági megkülönböztetéssel, helyenként fegyverrel éri el. Ugyanezt teszik a többi nagyobb hatású országok is. Minél inkább érvényesítheti valamelyik az akaratát, annál inkább nagyhatalom. Kína most kezd azzá válni. Néhány területen már megkerülhetetlen, és az történik, amit ő akar.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!