Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Hogyan zajlottak le a kádári...

Hogyan zajlottak le a kádári Magyarországon az országgyűlési- és tanácsválasztások?

Figyelt kérdés
2009. dec. 30. 11:19
 1/3 anonim ***** válasza:
63%

A pártbizottságokkal együtt választották ki a képviselő jelölteket.Meghatározták,hogy milyen arányban kell lenni közöttük a nőknek,kellett lenni egy-két nagyon fiatalnak is.Azután az is szempont volt,hogy hányan legyenek a munkások,parasztok és az értelmiségiek.Általában csak egy-egy képviselőre lehetett szavazni,csak a 80-as évek vége felé volt egy választókerületben két jelölt.

A választás napján mindenki elment szavazni a Népfront jelöltjére,természetesen igennel.Aki nem ment el,vagy beteg volt,azt az otthonában keresték fel a mozgó úrnával.

Senki nem koskáztatta meg,hogy ne szavazzon,mert annak komoly hátránya lett volna,legkevesebb a munkahelye elvesztése.

A Nélpfront elmondhatta magáról,hogy az egész nép azt akarja,amit ők,mert a részvételi arány 98-99% volt,és legfeljebb 1 %-éknyi volt a nemmel szavazók vagy érvénytelen szavazatok aránya.

Ma a szavazók 25-30 %-a szavaz egy pártra,de az büszkén hangoztatja,hogy az egész nép őt akarja.Igaz,hogy a törvények szerint ő a győztes.

Azért nem sírom vissza a régi szavazási-komédiát.

2009. dec. 30. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Ez is röhej,különösen a pártra valószavazás.
2009. dec. 30. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Maga a választás formailag ugyanúgy nézett ki, mint ma. Néhány különbséggel: egyrészt nem volt tanácsos távol maradni a szavazástól. Másrészt sok körzetben csak egy jelölt volt, lehetett rá szavazni vagy érvénytelen szavazatot leadni. Minden jelölt a HNF jelöltje volt elvben, tehát nem voltak HNF elleni szavazatok, csak érvénytelen szavazatok (1-5% között ingadoztak). Viszont voltak körzetek, ahol több jelölt indult. Volt olyan körzet is, ahol 3. De az egyjelöltes körzetek voltak a leggyakoribbak, ezért sokan úgy emlékeznek (tévesen), hogy csak egy jelölt volt mindig és mindenhol. 1985-ben aztán kötelezővé tették, hogy minden körzetben legalább 2 jelölt legyen. Viszont igazi ellenzékieket ekkor sem lehetett jelölni, az ellenzéki politikusok indulását mindenféle hivatali szőrszálhasogatásokkal megakadályozták. A szavazók önállósága kimerült abban, hogy régi komcsi "nagy nevek"-kel szemben gyakran nyertek fiatalabb, kevéssé ismert új arcok. Összességében azonban a parlamenti választásnak kevés volt a jelentősége, mert a parlamentnek nem volt nagy szerepe. A '89 előtti parlamentből egyébként vissza lehetett hívni a képviselőket, mármint elvileg. A gyakorlatban erre csak a 80-as évek végén került sor néhány alkalommal.
2009. dec. 31. 02:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!