Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » A török emberek is annyira...

A török emberek is annyira sajnálják az első világháború elvesztésést?

Figyelt kérdés
Gondolom biztos hallotatok róla, hogy az első világháborúig törökországnak sok területe volt a balkánon, és afrikában. Szerintetek ők is annyira sajnálják mint mi mondjuk a trianont? Vagy ők azokra a területekre úgy tekintettek, mint nálunk a hódoltságra?(ideiglenesen rendezkedtek be, csak 150 év lett belőle)
2008. júl. 27. 22:42
 1/3 anonim válasza:
100%

Szia!

A kérdésedben van eleve pár hiba, de végülis nem vészes.

A Balkánon már csak elvétve voltak területei az akkori Török Birodalomnak mivel az alig pár évvel korábban lezajlott u.n Balkáni háborúkban elvesztette azok nagyobbik részét(főleg az elsőben, ám a másodikban Bulgária is sokat veszített így végül ez sodorta őket a VHban a törökök/Központi hatalmak oldalára).

Afrikai területei sem igen voltak ekkor már. A birodalom területe főleg a következőket foglalta magába(1914 körül):

D-K Balkán, Kis-Ázsia, Kis-Örményország, Kurd vidék, mai Irak, Mai Izrael, Palesztína, Jordánia, Szíria, Libanon és az Arab partvidékek...


A törökök ugyebár háborús vesztesként hatalmas területi veszteségeket szenvedtek el, ám a rájuk kényszerített Párizsi békét ők nem írták alá(velünk ellentétben) és így később a FRA és britt csapatok megpróbálták megszállni az országot ám hatalmas verésbe futottak bele.

Ennek köszönhető hogy ma az egész Kis-Ázsiai félsziget mégis török kézben van.

(Az első világháború török vonatkozásairól(-háborús bűneiről-) olvashatsz pl Merle: Mesterségem a halál vagy Franz Werfel: A Musa Dagh negyven napja c. könyvekben)


Azt hogy mennyire sajnálják a törökök max egy török tudja megmondani, de megjegyzem jellemző rájuk hogy képesek a történelem bármely eseményét másképp látni/értelmezni mint a nyugati népek(Nándorfehérvér, Hódoltság, népírtás,stb).

Talán azonban részben választ ad a kérdésedre az hogy nemsokkal a háborús bukás után jött el Mustafa Kemál Atatürk ideje ami társadalmi, vallási és jelentős politikai változásokat hozott az életükbe, mondhatni rendszert váltottak.

2008. júl. 29. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
76%
Egyetértek az előttem szólóval, nekik volt egy Kemál Atatürk-jük, aki az I. vh. után azt mondta, hogy köszi, nem kell békeszerződés, ha le akarjátok csatolni a területet gyertek és vegyétek el! Ezt mi is megtehettük volna, és még most is lehetne egy szép nagy Magyarországunk!
2008. júl. 30. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%
Sajnos akkor sem volt olyan tehetséges politikusunk mint Atatürk,a széthúzás ősi magyar átok.:(
2009. dec. 30. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!