Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Az első világháború után...

Az első világháború után miért érte meg az Egyesült Államoknak a Dawes-terv?

Figyelt kérdés

Most tanulok róla,úgyhogy nem valami tiszta.


Ugye az Egyesült Államok soksok kölcsönt és tőkét adott a németeknek.A németek így képesek voltak rendezni a franciáknak és angoloknak járó háborús jóvátételt.A franciák és az angolok így tudták visszafizetni az Egyesült államoknak a kölcsönkért pénzt.


De akkor ez olyan mintha az U.S.A saját magának adott volna kölcsön nem?Vagy jött ki ebből mégis jól az Egyesült Államok?


2010. nov. 2. 22:00
 1/4 anonim ***** válasza:
55%
mert a kölcsönhöz kamat is tartozik...
2010. nov. 2. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Az is igaz, amit az első írt, de amiatt nem teljesen, mert adtak segélyt is, amit ugye nem kell visszafizetni.


Viszont, kedves kérdező, egy valamit nem veszel figyelembe.

Ez nem úgy nézz ki, hogy nesze, wazze, itt van x millió dollár, csinálj vele amit akarsz!

Nem arra adták nekik a pénzt, hogy ebből fizessék az adósságaikat, hanem hogy ebből építsék újra az iparukat, amiből majd folyik be pénz, amiből kifizethetik az adósságaikat.

Viszont ez nem könyöradomány volt.

Igaz, hogy egyes segélyeket nem kellett visszafizetni, de semmi sincs ingyen.

Cserébe be kellett engedniük a németeknek egyes amerikai cégeket a német iparba és a saját szabadalmaik közül is át kellett adni az amcsiknak.

Ez rövid távon az amerikaiaknak egyáltalán nem hasznos, mert csak kiadás. Viszont hosszú távon ugyebár a cégeik Németországba kitelepített egységei termelnek nekik profitot. Kaptak egy csomó szabadalmat, amivel hosszútávon megintcsak jól járnak.

A kölcsön természete olyan, hogy azt vissza kell fizetni, tehát ha a németek arra használják az amerikai kölcsönt, hogy azzal kifizessék az angolokat és a franciákat, azzal csak azt érik el, hogy csak egy irányba lesznek eladósodva, de az összeg ugyanannyi marad. Így a németeknek sem érné meg.

Viszont ha nincs német ipar, akkor a németek senkinek sem fognak fizetni, mert nem is tudnak. Tehát előbb be kell indítani a német gazdaságot.

Aztán ha már beindult a gazdaság, akkor a németek szépen kifizetik az adósságukat és aztán visszafizetik a kölcsönt is.

Azt a viszonylag kevés segélyt meg bőven megérte az USÁ-nak kiadni a megszerzett befolyásért a német piacon.

Így már világos?

(Amúgy adósság alatt itt persze a jóvátételt értem.)


Egy történész

2010. nov. 2. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Nemetorszag nemreg 2010 nyaran fejezte be az I VH utani jovatetel visszafizeteset igaz kozben volt egy felfuggesztes miutan 2 reszre szakadt de az volt a kitetel ha ujra egyesul ismet fizetni kell. A kamatrol annyit ha nem tudtak volna fizetni akkor valoszinuleg kesedelmi kamatot fizettek volna. Viszont ha felvesznek egy nagyobb kolcsont abbol tudnak fejleszteni es jovatetelt fizetni stb gondolom valahogy igy gondoltak akkoriban a vezetok a kolcsonigenylest. Az USA meg adott kolcsont ha kertek ahogy adott marshall segelyt az Europai orszagoknak a II VH utan pl Nyugat-Nemetorszagnak is. A toke meg nem kolcson hanem befektetes.
2010. nov. 2. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen Nektek:)
2010. nov. 3. 07:42

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!