Mi az oka annak, h Németországban 3% a hitelkamat?
" a forint ellen sok a spekuláns"
Ez mi a fenét jelent?
Spekuláns az, aki előre ki nem számítható, de tapasztalati és intuitív úton jól megjósolható döntéseket hoz - a lehető legnagyobb mértékben kiszámítható folyamatokra támaszkodva, de a probléma jellegéből kifolyólag ezektől elszakadni kényszerülve.
"(sok mindenkinek érdeke, hogy a forint gyengüljön, olcsóbb export, több nyereség a bankoknak, de rossz az importőröknek) Ugye afelől nincs kétség, hogy a forint az nekik nem fizető eszköz, azt egyből beváltják más valutára, amit haza talicskázhatnak."
Ez konkrétan bullshit.
Két dolog miatt:
1. Sokkal alacsonyabb az infláció. Ha a pénz egy év múlva kevesebbet ér, akkor azt bele kell kalkulálni a kamatba, különben csak veszít rajta a bank. Bár jelenleg nálunk is alacsony az infláció, ez csak rövidtávon, az elmúlt néhány hónapra igaz, hoszabb távon jóval magasabb lesz, mint a német.
2. Németországban alacsonyabb a kockázat. Ez több részre bontható:
- Egyrészt jóval kisebb az államcsőd esélye, ami a bankokat veszélyeztetné, illetve a nemzeti valuta elértéktelenedését okozhatná
- Másrészt az ott elő emberekre, vállalatokra kevésbé jellemző, hogy nem fizetnék vissza a hiteleket, ha pedig kevesebb bedőlt hitel van, akkor kevesebb az ebből eredő olyan veszteség is, amit más hitelfelvevőktől próbálnak meg pótolni nagyobb kamat révén
- Az ott elék a fizetésükből többet takarítanak meg, raknak be a bankokba, így könnyebben, kevesebb kamatot fizetve jut a bank a később kölcsön adott pénzhez
- Ott kevésbé vannak megadóztatva a bankok, ezért kisebbek a kölcségeik, ezáltal ezek fedezését kisebb kamattal is meg tudják tenni
- Kiszámíthatóbb a gazdaságpolitika, a bankok tudják, hogy ott nem fognak egyik hónapról, a másikra szinten minden figyelmeztetést és megkérdezésük nélkül új adókat, új kötelezettségeket kivetni rájuk, illetve ha a gazdasági miniszterükkel megállapodnak, hogy egy adót a következő években csökkenteni fognak, akkor az így is lesz.
5
Csak szólok, h románban is kedvezőbbek a feltételek, nem kicsivel!
Az utolsó válaszoló indoklásának az utolsó két pontja (meg az első is részlegesen )áll Romániára, ott jobban vannak szeretve a bankok, meg tervezni is jobban lehet az ortodox gazdaságpolitikával.
Ráadásul a románok masszívan emelkedő pályán vannak, míg nálunk döglődés van, amire a hitelválság utáni magyar hitelvállalási mélyrepülés és a megtakarítások erodálódása is rajta van, szóval a bizalom még inkább a románokat erősíti. Hiába nyomj le Matolcsy mint egy gép a kamatot, ha feltételek nem adottak, úgyis visszafog lendülni, mint a törököknél. Csak az főleg a magyar helyzetben, sokkal jobban fog fájni, mintha valamivel taktikusabban és megfontoltabban állnának az MNB-ben a dologhoz.
Jól van esetleg valaki más is tudna válaszolni, aki nem hazudja le a csillagokat?
Nagyon messze van Románia Németországtól, mégse annyi az ennyi.
Úgy érzem mi magyarok nagyon le vagyunk húzva...
"Jól van esetleg valaki más is tudna válaszolni, aki nem hazudja le a csillagokat?"
Ennél a kérdésnél kibújik a szög a zsákból: te nem kérdezni akartál, hanem hozni a napi bankfikázó kérdéskvótádat.
#5 elég átfogó képet nyújtott a dologról, ugyanakkor eléggé leegyszerűsítette ahhoz, hogy pénzügyi analfabéták is megértsék többé kevésbé. Ha szerinted az, amit ő ott leírt, mind hazugság, ha szerinted Németországnak nem kisebb az országkockázata (cds), ha szerinted a németek kevesebbet takarítanak meg, mint a magyarok, ha szerinted Németországban, vagy akár Romániában erősebben szívatja a kormány a bankokat, mint nálunk, vagy ha szerinted nálunk nem hoznak egyik hétről a másikra zsebbe nyúló törvényeket, akkor te, fogalmazzunk úgy, nagyon el vagy tévedve.
De én most inkább másba kötnék bele: mi az, hogy 3% "a" hitelkamat, így, határozott névelővel? Magyarországon kb. 500 hitelintézet van (nagybankokat, kisebb bankokat, hitelszövetkezeteket, mindent beleszámítva), a sokkal nagyobb Németországban nyilván a többszöröse, nyugodtan mondhatjuk, hogy többezer. Ez a többezer bank mindegyike több különböző hitelkonstrukciót kínál, minél nagyobb bankról beszélünk, annál többet. Annak a többezer banknak több tízezer, több százezer különböző hitelkonstrukciója van. Ha ezek közül az egyiknek 3% a kamata, az nem azt jelenti, hogy Németországban 3% a hitelkamat. Személyi kölcsönt például tuti nem ad egyik német bank sem 3%-ért.
Igen fikázom a bankokat.
Téged ez miért zavar?
Sőt, látom te kifejezetten örülsz, h többet kell fizetni Magyarországon.
Ilyenkor használod az agyad?
Gondolom te az a fajta hülye vagy, aki ahhoz is jó pofát vágott mikor a suliban elvették a szendvicsét:)
Látom leragadtál Németországnál, holott én Romániáról beszélek már egy ideje.
Másrészt mikor nem voltak szopóágon a bankok akkor is ez volt a helyzet.
De nyugodtan írj még pár ezer karaktert Németországról, csak h azt hidd, h igazad van.
Igazi szánalmas "taktika"
Mi lesz a következő?
Helyesírás ellenőrzés?
Remélem azért a kis lelked nem sérült meg, h merem vegzálni a bankokat?
Sokat sírtál?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!