Négy külföldi nagybank kivonulása a választások után már kész tény? És mi lesz utána? Mi lesz a kivonult bankok ügyfeleivel?
Matolcsy ezt tényként jelentette be. De honnan tudja? Vele már közölték? És jó lesz ez nekünk? Vagy kinek lesz jó? Én is egy külföldi tulajdonú nagybank ügyfele vagyok. Bár Matolcsy nem azonosította be konkrétan a kivonuló bankokat, felmerült bennem, hogy az én pénzemmel mi lesz.
Szerintem sok a 4, de 2-3 elképzelhető lehet.
A bankokat ilyenkor nem felszámolják és sóval hintik be a helyüket, hanem egyszerűen eladják az OTP-nek, az államnak vagy valamilyen külföldi (pl. orosz, kínai) banknak.
Az OTP-nek les jó. Megint egyeduralkodó lesz, mint a rendszerváltás előtt.
Az ügyfélnek nem lesz választási vagy mérlegelési lehetősége.
Az a legjobb megoldás ha kiveszed a pénzed.
Ha a kezedben van a pénzed akkor már nemtudják elvenni tőled.
"Ha a kezedben van a pénzed akkor már nemtudják elvenni tőled."
Az infláció, vagy akár egy rabló/betörő még elveheti.
Valószínű hogy eladja a portfólióját az itt maradó bankoknak, tehát sem hitel sem betét nem vész el.
Pl: Csőd esetén kényszerkiosztás is lehet vagyis a megmaradt bankok a piaci részesedésük arányában kapnak a csődbe ment portfóliójából (hitelt és betétet egyaránt).
De ha mégis kevés a pénz a bankban és a betétesek sorban állnak hogy kivegyék, akkor olyan megoldás is lehet hogy a csődbiztos fölméri a helyzetet és bizonyos maximum összeg erejéig kifizetik a betéteket, vagy a legkisebb betéteseket. A kisebb hiteleket meg törlik. A maradék az államra száll, és ő próbálja behajtani a nagy hiteleket, a betétesek meg buknak. De ez ritka drasztikus intézkedés, ilyet még amcsiknál sem csináltak az utóbbi évek csődjeinél.
Nincs ebben semmi különös.
A tőke oda megy, ahol kisebb a kockázat vagy nagyobb a haszon.
Nyugaton bankok, energiacégek 3-4% tőkearányos nyereséget tudtak csak elérni, nálunk évi 8-10%-ot (bizonyos esetekben 20%-ot is), ezért inkább itt fektették be a pénzüket.
Most ha nálunk már nem olyan kedvezőek a körülmények, akkor meggondolják, hogy máshova viszik a pénzt.
Az állam és a magyar (nyugaton a francia, német) cégek ebből a szempontból kicsit különböznek, mivel itt van a bázisuk, így maradnak. De például az OTP is rengeteget fektetett be a 2000-es években a Balkánon és Ukrajnában, Oroszországban is.
Ha egy nyugati cég kivonul, lehet átveszi a szerepét egy orosz vagy arab, ázsiai bank, amely jó lehetőséget lát a magyar, közép-kelet-európai terjeszkedésben.
Az állam meg elsősorban nem profitorientált, hanem az egész nemzetgazdaságot nézi, mivel mindenhol vannak érdekei, érdekeltségei.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!