Magyarországon miért szűnt meg a háztáji állattartás, ez kinek a bűne?
Mert mondjuk rohadtul nem éri meg disznót tartani és majd egy éven keresztül zabáltatni.
Mellesleg, ha meg is érné, mert nyernének rajta 100 forintot egy évben, akkor se lenne már hozzá kedve senkinek.
Csirkék meg kacsák azért még elég sok helyen vannak.
Nem éri meg foglalkozni vele, rengeteg a munka, azért a munkáért inkább pénzt keresek, amiből többet veszek. Van kertünk, termelünk is benne apróságokat, de az a fél télre sem elég. Állatunk már nincs, csak a macska. Én amúgy is lusta vagyok a kertműveléshez vagy állattartáshoz. A környéken másoknál sincs többnyire legfeljebb néhány tyúk (nem éri meg azt sem etetni). Viszont vannak olyanok itt a faluban is, akik földet művelnek, búzát-kukoricát, és ebből malacokat nevelnek és főleg azt adják el, akár feldolgozva is.
Hogy ez kinek a hibája? Leginkább talán a világé, a nagyipari termelésé és árusításé.
A szovjet piac összeomlott, a nyugatiak meg nem engedték át a sajátjaikat sőt ide is be merészeltek jönni. A rendszerváltás meg félresiklott a harmadik évezred környékén, ami tönkrevágta a gazdasági környezetet és az innováció adta előnyök sem érvényesülhetnek, sőt az ellenfél kezében játszik.
Ezek miatt már nem érdemes kistételben maszekolni, nincs miből, nincs kinek.
A TSZ-eket kb az összes rendszerváltás utáni párt rombolta. Manapság meg hála a multiknak, olcsóbban veszed meg a húst, tejet amit külföldről hoznak be.
Nekünk is van tyúk, nyúl kacsa, ezek elég olcsón elvannak, de egy malacot elég sok nyűg etetni, takarítani, lassan meg már azt is kitalálják hogy nem lehet otthon disznót vágni.
családi szinten már alma, kukorica, stb nem éri meg, nem termelsz annyit, hogy pénzed legyen belőle, vagy nagyban kell csinálni, vagy csak annyit termelni ami a hátsó kertben elfér.
Meg ugye, manapság akinek van pénze, az nem fog ezekkel szórakozni otthon, akinek meg nincs, annak főleg nem lesz kedve 3 műszak után még kapálni a kertet, meg etetni az állatokat.
Meg ha megnézzük mennyi idő, pénz, energia nevelgetni, levágni, elkészíteni az állatot, akkor kijön hogy egyszerűbb leugrani meló után a boltba és nem is drágább.
Ilyen kicsiben nem éri meg állatokat tartani, esetleg saját haszonra, fogyasztásra nevelgetni őket.
Nagyüzemben megéri az állattenyésztés.
Itt leírtak sok mindent, gazdasági okot téve meg elsőnek. Amiben akár lehet igazság is.
De én inkább a mentalitásbeli változással magyarázom. Ma már faluhelyen sem - főleg a városi lakosság "kiköltözésével" - mindig tolerálják az állattartást. Az hanggal, szaggal jár, amihez a szomszédok toleranciájára is szükség van. Régen mikor a falu 90%-a ezzel foglalkozott nem volt probléma.
De menj be a városba, egyáltalán nézd meg a kialakításukat. A kertvárosokban egymás mellett a házak és az emberek mikor hazamennek nem arra vágynak, hogy trágyaszag legyen vagy hallgassák a gyöngytyúk hangját. A vidék és a város - itt elsősorban életmódra gondolj - között konfliktus áll fenn Magyarországon.
De érdekes, hogy Ausztriában, Svájcban vagy a legszebb francia hegyi falvakban is boldogan megvan egymás mellett a kettő. Valahogy Magyarországon defektet kapott az egész.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!