Manapság miért osztogatják az állampolgárságokat úgy, mint a cukrot? Meg, mi ez a bevallásos alapon történő badarság?
Főleg ezt a bevallásos micsodát tartom hülyeségnek.
"Mindenki az aminek vallja magát"
Ha mondjuk úgy tartja kedvem, akkor vallhatom magam vietnaminak vagy, vagy ugandainak.
De emellett skandináv típusú kinézetem van.
Ha úgy mutatkoznék be valahol, hogy vietnami vagyok, körülbelül kiröhögnének.
Kész röhej az egész.
Az állampolgársággal szintén, én európaiként megkaphatom valamelyik kelet-ázsiai ország állampolgárságát, vagy egy afrikai ország állampolgárságát.Egy afrikai is megkaphatja egy európai állam állampolgárságát.
Ez is nevetséges, hisz az európaiból nem lesz afrikai és kelet-ázsiaiból sem lesz afrikai.Az európai az európai az ázsiai meg ázsiai.
1. A kérdésbe burkolt állítás hibás, a legtöbb országban nehéz állampolgárságot szerezni. Nálunk sem osztogatják, mint a cukrot, EU-n kívülről még a három hónapot meghaladó tartózkodási jogosultság megszerzése is igen nagy meccs.
2. Feltetted már magadnak a kérdést, mit jelent az, hogy magyar, francia, ugandai stb? Voltak társadalomtudósok is, akik megtették, a témában alapmű: Benedict Anderson: Elképzelt közösségek c. műve. Ezeket a fogalmakat mai értelemben a francia forradalom óta használjuk (tehát az első nemzet a francia volt), és éppen azért homályos, mert semmi ténybeli alapja nincs.
Genetikailag nonszensz, nekünk, ma élő magyaroknak valószínűleg ugyanannyi közünk van genetikailag Árpádhoz, mint Szvatoplukhoz - és igaz ez a ma élő szlovákokra is.
A nyelv egy jó támpont lehetne, de az is esetleges, mert ugye bármikor megtanulhatok bármilyen nyelven, vannak, akiket a magyar származású külföldön élő szüleik nem tanítanak meg rá stb. És ez csak a magyarok esetében alkalmazható, mert nekünk még aránylag hasonlít a nyelvünk középkorban használthoz. Továbbá a nyelvek csak a könyvnyomtatás kialakulásával rögzültek így, addig tök esetleges volt, minden tartományban olyan dialektusokat beszéltek Európa szerte, hogy ha azt mondod, van olyan, hogy egységes francia nyelv, őrültnek néztek volna.
Kultúra? Ez nem egy egzakt fogalom, és egyes rétegkultúrák között nagyobb eltérés lehet, mint egy nemzeten belül. Pl.: sanszos, hogy egy magyar egyetemista jobban megérti magát egy némettel, több a közös bennük kulturális értelemben, mint akármelyikük egy magyar vagy német földművessel. Akik viszont - leküzdve a nyelvi akadályokat - szintén elég jól tudnának beszélgetni.
Mivel a nemzethez tartozást semmilyen ténnyel nem lehet megragadni és definiálni, ezért szoktak ilyen meghatározásokhoz fordulni, hogy "akkor vagy magyar, ha annak érzed, vallod magad" stb
Az állampolgárság pedig ennek a jogi leképezése, ott általában viszonylag hosszú jogszerű tartózkodás követelnek meg, egyéb dolgokkal fűszerezve (vizsga, eskü stb.) De ha pl valaki magyar szülőktől születik, de 1 hónapos korában Amerikába költöznek, és nem tud magyarul, nem érdekli Magyarország, amerikainak vallja magát, akkor ő magyar, mert annak született?
A nemzethez tartozás tehát egy elég homályos fogalom, a nemzet "elképzelt közösség", így nincs olyan, hogy xy nemzethez tartozónak születtem. Ez a fejben dől el.
Ajánlom még a Hotel Ruanda c. filmet. Ott nagyon jól látszik, hogy hutuk és tuszik eredendően nem léteztek a franciák nevezték el őket így, és pár generáció múlva már nemzeti identitásuk épült erre...
Előző:
Tudod, a pedagógiai optimizmus :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!