Az Európai nemzetek, népek közösségének jó ami most van, stagnálunk, vagy mi van most az EU-val, merre kellene tovább haladjon ez a szekér?
Szerintem ezt nem az EU fogja megoldani, tagállami szinten kell kezelni a problémákat.
Itthon (és más EU tagállamokban, USA-ban is) sokan gondolják, hogy inkább protekcionista gazdaságpolitikát kellene folytatni, önellátásra kell berendezkedni. Én nem hinném, hogy ez a jó megoldás.
Például gyakran hallani, hogy Kína tönkreteszi az európai, amerikai ipart, ezért fel kellene lépni vele szemben. De ebben a kérdésben is nagy különbségek vannak a tagállamok között. Németország többet exportál Kínába, mint importál, így neki inkább a jó kapcsolatok az érdeke.
Az EU nagyon megosztott. Például a balliberálisok gyakran követelik, hogy Németország emelje meg a német béreket, hogy így a spanyol, görög, portugál, olasz munkaerő versenyképesebb legyen és a magasabb bérek a német keresletre is pozitívan hatnának. Merkel ezt elutasítja, mert fél, hogy így Németország elveszíti versenyképességét az EU-n kívüli, például kínai piacokon.
A németek szerint inkább a görög, spanyol béreket kellene csökkenteni, hogy versenyképesebbek legyenek ezek az országok, javítani kell a munkaerő rugalmasságát. És akkor ott van Franciaország (a minimálbér 1430 Euro), ahol szintén strukturális hibák vannak, sokan attól tartanak, hogy Spanyolországhoz, Olaszországhoz hasonlóan a franciák is bajba kerülhetnek és akkor még inkább meginog az EU.
A legnagyobb válságban a nagy országok közül Olaszország és Spanyolország van, ezekben a gazdaság teljesítménye csak 2020-ra érheti el a 2008-as szintet. Németország ezt már 2011-ben elérte, Franciaországban talán 2015-ra, Magyarországon 2017-re várható.
A megoldás szerintem az amerikai, német munkaerőpiachoz hasonló berendezkedés. A képzetlen munkaerő béreit alacsonyan kell tartani (így Németországban 5%, a válság előtt az USA-ban 4% volt a munkanélküliség), közben nagy hangsúlyt kell fektetni a képzésre, szakmunkásképzésre, egyetemekre egyaránt. A nagy hozzáadott értéket termelő ágazatokhoz kiváló egyetemek szükségesek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!