Valaki felvilágosítana az államadósságról?
Minden országnak kell lennie államadósságának.
Ez minden évben nő.
Mivel a GDP-hez mérik az arányát, amíg az nő, addig minden rendben van.
Azért kell hogy legyen, mert az emberek szeretnek pénzt megtakarítani. Ez a megtakarított pénztőmeg a másik oldalról nézve államadósság.
Lásd amit első ír és add hozzá, hogy a GDP eléggé csúnyán lefelé tart évek óta.
Ezen felül a forint árfolyamának csökkenése is erősen megdobja az államadósságot, persze nem a GDP arányosat, hanem a forintosított összeget.
Ezért szokás erős forint árfolyam közeli államadósságot kommunikálni akár hónapokkal később is kormányzati és borzasztó forint árfolyam közelit ellenzéki oldalról. A valósnak meg inkább az éves középértékhez lesz köze.
Ja meg ha a CDS felár felmegy, az picit megnövelheti, mert nem csak átlag CHF hiteles költségei függnek tőle, hanem nagyban is.
Az első válaszoló valami kapitális nagy baromságot írt!!!
olvasd el ezt!
Nem jó , ha nő az államadósság ... ha a gdp nő akkor pedig gdp arányos államadósság csökken, ha a költségvetési hiány nem haladja meg az állam által felvett hiteleket, ami pedig nagyban függ az alapkamattól, ez pedig befolyásolja az inflációt...
nagyon összetett dolog minden mindennel összefügg!
De azt írni, hogy nő az adósság az jó egyszerű tudatlanság vagy tudatos félrevezetés!
Nem feltétlenül rossz nem feltétlenóül nő az adósság, ha zsugorodik a gazdaság... mert ez csak annyit jelent, hogy több pénzt költünk adósság szolgálatra, mint korábban
Hiszen a gdp nem más mint fogyasztás+ beruházás+ export- import innen látszik, hogy ha az állam egyik évben 2-300 milliárdot költött építkezésekre a másikban pedig 0-t akkor az a gdp-n majdnem 1% visszaesést mutatna ... viszont hiány kevesebb lesz ezzel együtt, olcsóbban kaphatunk hitelét ( több száz milliárdot lehet spórolni, azon ,hogy olcsóbban kapunk hiteleket ( 1% kamatláb 200-250% jelent 80% adósságnál ... )
A másik pedig az infláció kérdése, hiába nő az adósság hiába stagnál a gdp... forintban számolt gdp és államadósság látszólag nőni fog ennek az az oka, hogy a jegybank minden évben gyengíti a forintot. Vagyis ha egyik évben stagnál a gazdaság és a jegybank 5% kamattal kap kölcsönöket, akkor közel 5% több forint valuta lesz a piacon, mint egy évvel ezelőtt ez azt jelenti, hogy ugyan annyi adósságra és hasonló gazdasági teljesítményre 5% több forint van forgalomban. Ez inflálni fogja a devizát! Ezért mindig gdp arányosan kell nézni az adósságot!
Egy középiskolásnak is joga van érteni ezt. Maga a jelenség kicsit bonyolult, de vissza tudjuk vezetni egyszerűbb helyzetekre, mondjuk a te élethelyzetedre.
Gondold el, hogy van egy életviteled. Az pénzbe kerül. Elgondolkodsz, honnan szerezz. Sok mindent kitalálhatsz pénzszerzésre, dolgozol, nyerészkedsz, koldulsz, és még ezer más. Szóval beszedsz havonta egy összeget. Ezt elköltöd, de hónap 29-én adódik egy váratlan buli, elég húzós. Dönthetsz. Vagy nem ész el, vagy, kölcsönkérsz anyádtól. Ebben a helyzetben ennyi. Persze ha előre gondolkodsz, akkor számítasz bulikra, ezért félreteszel.
Mindegy, kölcsönkértél, meg kell adni. Ezért a következő hónap nehezebb lesz. Ha anyád szigorú, még kamatot is kér, neked azt mind meg kell adnod. Vagy kevesebbet költesz, vagy többet keresel, vagy apádtól kérsz újabb kölcsönt, hogy anyádnak megadhasd.
És ez így megy hónapról hónapra. Ha nem tartod pontosan számon, egy idő után azt se tudod, hol áll a fejed, míg jön anyád és apád, holnaptól nincs költekezés, otthon tanulsz sehová nem jársz, a szükséges kiadásokat ők fedezik és ők mondják meg, mikor mit teszel, mikor mit dolgozol. Amíg le nem nullázod az adósságod.
Hát most ezt képzeld el tízmillió emberrel, akik össze vissza csencselnek, adósságuk, keresetük, költségeik szinte számon-tarthatatlanok, aztán jön a világban, az IMF, meg a többi, akiktől ilyen olyan címen kölcsönkért valaki. Na ez az államadósság, az állam helyzete olyan, mint a tiéd fentebb, és a hitelezők ugyanúgy meg akarják szabni, mi legyen. Mert vissza akarják kapni a pénzüket. De lehet, hogy ők is rosszul gazdálkodnak, csak nekik nem parancsol az állam, ahogy te se apádnak. Legfeljebb átverheted időlegesen, de annak is meglesz a böjtje. Mert a világ így működik.
Az első válaszoló vagyok.
Elég ránézni a wikipedia térképére, és kiderül, hogy az emberek azokban az országokban szeretnek élni, ahol 50%-nál magosabb az államadósság.
/ezt hihette Etiópia meg Egyiptom is ezért jól eladósították az országukat, de ez az a 2 kivétel ami erősíti a szabályt./
Azt kell megérteni, hogy ahol sokat dolgoznak az emberek, ott beteszik a pénzük egy részét a bankba.
A bank meg államkötvényekbe fekteti.
Ha nem volna államadósság, nem volna hova befektetni a bankoknak azt a tömérdek pénzt.
/a vállaltok sokkal kockázatosabbak, ha csak az maradna, könnyen felborulna a pénzpiac/
1; nagyon szépen köszönöm a sok rétű válaszokat úgy, ahogy kezd összeállni a dolog,
2; jó oké, hogy van, de hogy lehetne lejjebb faragni belőle?!
3; esetleg azt jól sejtem, hogy, ha kevesebb hitelt vettünk volna/ vennénk fel, akkor ez most kisebb lenne
4; a másik a wikipédiás térkép, hogy az hogyan lehetséges, hogy valahol 0-10% között van? gondolom ez egyes országoknál összefüggésben van az életszínvonal alacsonyságával, nem?
4)
Nem, azzal van összefüggésben, hogy nem akarnak többet költeni mint amit megtermelnek.
Az államok a költségvetésükben költségvetési hiánnyal operálnak, azaz többet költenek, mint amennyi a bevételük. Az EU ezt a GDP 3%-áig (ez ma Magyarországon kb. 900 milliárd forint, a tényleges hiányunk ennél valamivel kevesebb) elnézi, fölötte jön egy ejnyebejnye - EU-n kívüli országoknál pedig határ a csillagos ég, egészen az államcsődig. A baj nem is igazán az, hogy az államnak néha becsúszik egy - hogy az egyik válaszoló hasonlatával éljek - buli hó 29-én, vagyis egy váratlan nagy összegű kiadás év közben, és ez hiányba fordítja a költségvetést. A baj az, hogy a kormányzat eleve úgy tervezi meg a költségvetést, hogy abban benne van a pár százalék költségvetési hiány.
Államadósság úgy keletkezik, hogy ezt a hiányt valahonnan fedezni kell, és ezt csak hitelből lehet. Államok esetében a hitelfelvétel államkötvények, kincstárjegyek kibocsátásával történik. Az összes forgalomban lévő (tehát kibocsátott, de még nem lejárt) kötvény névértéke és kamata együttesen adja az államadósságot (főszabály szerint; egyéb apróságoktól most az egyszerűség kedvéért tekintsünk el). Ezt szokták elosztani a GDP összegével, így kapunk egy arányszámot, amelyet százalékos formában szokás megadni, ezt a GDP-arányos államadósság.
Lejjebb faragni úgy lehet, hogy kevesebb hitelt vesz fel az állam, mint amennyit törleszt. Az éves költségvetésben szerepel egy egybillió forint körüli tétel, ennyivel csökkenti az állam egy év alatt az adósságát. Ugyanakkor a költségvetési hiány sem sokkal kevesebb ennél, amihez pedig hitelt kell felvenni, ezért évente legfeljebb 100-150 milliárd forinttal tudják csökkenteni (ha lenne rá szándék, lehetne többel is). A GDP-arányos államadósságrátát úgy is lehet csökkenteni, hogy "kinőjük" az államadósságot, azaz nagyobb GDP-növekedést produkálunk, mint amennyivel az államadósság nő.
Az alacsony államadósság pedig a térkép alapján leginkább az olajos-földgázos országokban jellemző, ahol azért nincs szüksége az államnak nagy hitelfelvételekre, mert elég nagy bevétele van az államnak, főként az olajbiznisz megadóztatásából vagy állami tulajdonlásából.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!