Működőképes lenne egy olyan világ, ahol csak egyféle pénz van?
Elméleti kérdés, csak érdekel hozzáértők véleménye.
Arról jutott eszembe, hogy most pl. csökkent a kőolaj ára, de nálunk mégis drágább lesz, mert gyengült a forint a dollárhoz képest.
Mi lenne akkor ha az egész világon egyfajta pénznem lenne, azt használnák mindenhol. Nem lennének árfolyamok, nem kellene átváltani. Működne így a rendszer?
Köszönöm a válaszokat.
Ezek szerint gazdaságilag működőképes lenne. De a fejekben még nincs olyan hozzáállás, ami kellene hozzá.
A leghatározottabban NEM LENNE MŰKÖDŐKÉPES!!!
Eredetileg nem azért lett sokféle pénz, mert "a kis államok foggal körömmel..."
A pénz és a gazdaság működése, szerkezete, teljesítőképessége nagyon szoros kapcsolatban vannak egymással. A pénz értéke a többihez képest azt fejezi ki, hogy a gazdaság teljesítménye hogyan változott a többi gazdasághoz képest.
Ha mindenütt azonos pénz van, mondjuk peták, és mindenütt 100-ért tudnak gabonát termelni, mindenütt azonos a kenyér ára, és azonos a haszon. De ha egy helyen a rossz gazdaságban csak 200-ért tudnak gabonát termelni, az veszteséges. Nem termelik, hanem vesznek onnan, ahol 100-ért termelik. De honnan lesz pénzük? Hiszen (majdnem) mindent kétszer annyiért állítanak elő, ami mind veszteséges, senki nem is veszi. Egy lehetőségük van, nekik is fele annyiért termelni. Ezt úgy lehet, hogy harmadannyi bért fizetnek (az anyagköltség változatlan, hiszen a szomszédból hozzák). Ettől felkopik a dolgozók álla, lázadás lesz. Ha viszont saját pénzük lesz (pupák), akkor csak maguknak termelnek, és minden marad a régiben. De az 1 peták = 2 pupák. Ha tehát kell valami a szomszédtól, azt drágábban (duplán) megveszik. A hatás az lesz, hogy keveset vesznek a szomszédtól, mert az drága. Mindent maguk kénytelenek csinálni, és rosszabbul élnek, de valamennyire működik. Legalábbis, ha hamar rájönnek, mégis eredményesebben kéne dolgozni, akkor addig biztosan, Ez a többire nincs hatással.
Pontosan ez történik az Unióban, ezért akarják kirakni görögöket, ezért gyenge az euró (a gyenge országok lerontják), és ezért találták ki annak idején, hogy legyen alacsony infláció, kis adósság, jó termelés, ha valaki eurót akar bevezetni. Csak nem egészen jól találták ki a feltételeket, de főleg. utána a kutya se ellenőrizte (mert beavatkozásnak tekintették).
Tudomásul kell venni, hogy az természettörvény, hogy csak nagyjából azonos színvonalú gazdaságoknak lehet azonos pénzük, különben baj lesz. Most van!
Köszönöm. Ez aztán részletes és kimerítő válasz volt. De erre voltam kíváncsi, mert ennyire nem értek a gazdaság működéséhez.
Egy kérdésem még lenne. Ha lesz még ilyen gondom, megkereshetlek vele?
12.11-es, ez marhaság úgy, ahogy van. Magyarországon az ország teljes területén forinttal fizetünk, de Nyíregyházán nem ugyanannyiba kerül egy kiló kenyér, mint Győrben. Sőt, Győr egyik pékségében nem ugyanannyiba kerül egy kiló kenyér, mint egy másik meg egy harmadik pékségben, szintén Győrben. Akkor most az olcsóbb pékséghez közelebbiek lázadjanak fel, és vezessenek be új pénznemet? Ugyan már.
A valuták árfolyama köszönőviszonyban sincs az ország gazdasági teljesítményével. A valuták árfolyama a valutapiaci kereslettől és kínálattól függ, amelyeket befolyásolja egyéb valuták árfolyama, az egyes országok kormányzati és jegybanki kommunikációja, jegybanki döntések (pl. alapkamatról), túlzott árfolyamkilengés esetén jegybanki intervenció és még egy sor egyéb dolog, melyek közül néhányra közvetve hatással lehet a gazdasági teljesítmény, de közvetlenül az árfolyamra semmi esetre sem. Arról pedig, hogy az euró melyik valutával szemben mennyire gyenge, hosszasan beszélhetnénk.
Sokféle pénz eredetileg nem azért lett, mert a kis államok foggal-körömmel ragaszkodtak a saját pénzhez, hanem mert az uralkodók (a nagy államok uralkodói is) úgy változtatgatták pénzeik nemesfémtartalmát, ahogy nem szégyellték. Mert ugye akkor még nemesfém, döntően arany volt a pénz, nemcsak fedezete, hanem maga a pénz fizikailag. Aztán fokozatosan úgy alakult, hogy kialakultak pénzhelyettesítő papírfecnik, melyek aztán maguk vették át a pénz szerepét. De az egyes országok pénzeinek különbözősége állandósult, hagyomány lett, és az aranyfedezet eltörlése után a gazdaságba történő állami beavatkozás egyik jelentős eszköze lett a monetáris politika.
Elvileg szerintem működőképes lenne, hogy csak egyféle pénz van. A világkereskedelem olcsóbbá válna, mert nem kellene folyton átváltogatni a pénzt. Ugyanakkor szerintem csak aranyfedezetű pénzzel lehetne kivitelezni, amelyre nincs közvetlen hatással egy jegybank, mert világszinten egyetlen monetáris politika teljesen hatástalan lenne. Csak igazából felesleges ezen gondolkodni, mert úgysem lesz ilyen soha.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!