Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Mit gondoltok a borg féle...

Mit gondoltok a borg féle (star trek) kollektivizmusról?

Figyelt kérdés
Még ha teljesen sivár és szélsőséges,talán több jövő van benne ,mint a mostani önpusztító individualizmusban?
2009. szept. 2. 16:48
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Ha olyan nők lennének mint hetes (Voyager hét kilenced Jeri Ryan.)akkor benne lennék hatékonyan dolgoznék rajta biztos XD
2009. szept. 2. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
A borg a kommunizmust szimbolizálja a Star Trek-ben... A borg maga tetszik, de nem akarnék egy hasonló világban élni.
2009. szept. 2. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
65%
Az individualizmus cseppet sem önpusztító. A kollektivizmus ellenben butít és nyomorba dönt (néha öl is).
2009. szept. 2. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
77%
A hangyák is hasonlóak és jól megélnek.
2009. szept. 2. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

18:04 Itt kibeszélt az eddigi elcseszett rendszerekről?Kommunizmus néveben is egyéni érdekek öltek meg több millió ember és taszították őket nyomorba.


Borgok pár "közös pontban" megegyeznek ,de mégis fényévre állnak tőlük.Ellentétben a kommunizmussal,itt nem csak anyagi kollektíva van ,hanem szellemi is.

Több millió lény tudata egyesül egy közös masszává és teljesíti a saját akaratát.Egy példátlan erő ,ami sokkal effektívebb ,mint egy szerencsétlen egyén.


Ha valamihez hasonlítani kéne , ahogy előttem is fogalmaztak ,akkor a hangyaboly ,vagy a méhek.Ezekhez sokkal inkább közelebb áll ,mint az "átlagos" értelemben vett kollektivizmushoz.Már csak bizonyos technikai fejlettség kell hozzá.


Szerinted melyik az életképesebb? Egy szinkronban lévő méhkaptár vagy egy nyomorék,izgága darázs?

2009. szept. 2. 19:25
 6/10 anonim ***** válasza:
82%

"Borgok pár "közös pontban" megegyeznek ,de mégis fényévre állnak tőlük."


Meg ezenkívül a borgok nem léteznek :)


Ugyanúgy képzelt társadalom, ahogy a kommunizmus is egy csupa szép és jó képzelt társadalom volt 1850-ben.


"Ellentétben a kommunizmussal,itt nem csak anyagi kollektíva van ,hanem szellemi is. Több millió lény tudata egyesül egy közös masszává"


Mi a fenének? Én nem akarok senkivel egyesülni, és ezzel így van a legtöbb ember.


"és teljesíti a saját akaratát."


Ha szellemileg egybeolvadtál másokkal, akkor egy közös akaratotok van. Persze lehet amellett érvelni, hogy akkor azt akarjuk, amit csinálunk, tehát szabadok vagyunk, de ez azt jelenti, hogy az egész kollektíva egyetlen lényként értelmezhető. Ez azonban annyira elüt attól, ahogy az ember működik, hogy semmilyen mértékben nem lehet az embernek javasolni.


"Egy példátlan erő ,ami sokkal effektívebb ,mint egy szerencsétlen egyén."


Effektívebb, de az effektivitást mindig csak egy célhoz képest lehet értelmezni. Az meg nem biztos, hogy az a legjobb élet, aminek célja van. Szerintem pl. nem az a jó élet, aminek céljai vannak, hanem az a jó élet, amiben az ember jól érzi magát. Sőt, a legtöbben szerintem ezt gondolják. Ők nem tudnak közös akaratban egyetérteni, mert nem akarnak semmit, csak azt, hogy hagyják békén őket. Erre a célra meg nem lehet egyesülni.


"Ha valamihez hasonlítani kéne , ahogy előttem is fogalmaztak ,akkor a hangyaboly ,vagy a méhek."


A hangyaboly egyetlen nagy gépként fogható fel. A hangya(boly)nak nincsenek céljai, és az sem valószínű, hogy élvezné az életet. A hangya(boly) egy olyan gép, ami olyan automatikus mozgásokat végez, aminek eredménye a fennmaradása és reprodukciója, ahogy azt Darwin bácsi leírta.


"Szerinted melyik az életképesebb? Egy szinkronban lévő méhkaptár vagy egy nyomorék,izgága darázs?"


Mi az, hogy "életképes"? Nem fenyeget minket bolygóközi invázió, így az emberiségnek nem kell szervezett méhkaptárként működnie. Napi életem során sosem szokott érdekelni, mennyire vagyok "életképes". Az érdekel, hogy örömeim és élvezeteim legyenek.

2009. szept. 3. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Nagyon rossz lenne. A borg kollektívában senkinek nincs szabad akarata, csak a királynőnek, mindenki azt "akarja", amit a királynő akar. Ez nem valamiféle demokrácia, ahol szavazás útján döntenek arról, hogy most megtámadják-e Picard kapitányt, vagy sem. Minden úgy van, ahogy a királynő parancsolja és senki nem mondhat nemet. Ha a királynő rossz döntést hoz, akkor kipusztulhat a borg. Másrészt te mi szeretnél lenni? Egy gép, vagy egy ember? Arról már ne is beszéljünk, hogy a borg agresszív, terjeszkedő politikája sem tetszik nekem. A válaszom: igen, több jövő van benne, ha a cél csak annyi, hogy életben maradjunk, de ha ennél többet akarunk, akkor a kollektivizmus rossz. Ha borg lennél, eszedbe sem jutna feltenni egy ilyen kérdést...
2009. szept. 4. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

A borg királynőt maguk a borgok kollektív tudata teremtette .Sejtek sem kérdőjelezik meg a szervezetedben ,hogy jelen pillanatban miért pont a gyakorikérdéseket olvasod.Persze az irányító(ember) is hozhat téves döntéseket,de vétek lenne összehasonlítani a kettőt ,mert az egyik jóval felette áll.


Minden "individuumnak" az a "célja",hogy egy hasonló individuumal kollektívát alkosson,egy új magasabb szintű rendszert építsen,atomoktól kezdve a csillag rendszerekig.(kvantum fizikához nem értek ,lehet más lenne ,akkor az elképzelésem :) ) Ha kezdetek kezdetén nem álltak volna össze a sejtek , akkor mi sem létezhetnénk. Az a probléma a mai társadalmunkkal ,hogy próbáljuk lemásolni a természetet ,viszont ,ahogy az evolúció gyakran hoz létre férc munkákat,úgy hasonlóképpen mi is tévúton haladunk. Olyanok vagyunk most ,mint egy kemoterápiával kezelt rákos test ,próbáljuk késleltetni az elkerülhetetlen halált.

Káoszra nem lehet rendszert építeni, a saját vesztét fogja okozni. Demokráciának addig van lét jogosultsága ,amíg a gépezet széthúzó elemei nem birtokolnak annyi hatalmat ,ami túl tesz a létükön.


Borgokat egyedül csak azért emeltem ki a többi fiktív kollektív tudat közül ,mert az áll hozzánk legközelebb. Gaia(legjobb indulatú ,de messze is áll a valóságtól) vagy zerg/tiranida tudatot(szinte borgok más megközelítésből) hogyan valósítanád meg? Jelenleg a nanotechnológiát és a "gondolat digitalizálást" jóval előbb fogjuk elfogadható szintre hozni ,mint a génmódosítást.

Érthető ,mivel az előbbi tőlünk származik,szemben az utóbbival.

(Tudom a vita tárgyát nem a hogyan képezi ,hanem a minek...)


[link]


Mellesleg ,ha létrehoznánk egy hasonló társadalmat, nem biztos ,hogy ugyanolyan agresszív politikát folytatnánk,ráadásul még az se követelmény ,hogy húsfém emberként létezzünk.Csak sok sok nano...


Az összes ember azt akarja ,hogy békén hagyják,hmmm. Szabadakarat ,hmmm. Mindannyian a világ törvényeitől függünk, annyira tökéletes rendszer ,hogy az elemei "elképzelni" se tudják hogyan kéne máshogy viselkedni.

Mit érnél majd a boldogsággal ,egyéni ambíciókkal 400 év múlva?Mondjuk igaz ,hogy senki se fog minket basztani, csak az algoritmus fogja szépen kérni tőlünk ,hogy "dögöljetek már meg ".Lásd szegény kakapók példáját: Akkori körülmények közt rendesen alkalmazkodtak ,de most már a kihalás szélén állnak. Túl sok lett a leküzdendő hátrány ,amit az önjavító mechanizmusok idő előtt ki tudott volna küszöbölni.Nekünk legalább meg van/vagy lesz az a képességünk ,hogy felülírjuk az elcseszett természetünk,paramétereinket valamilyen szinten.

Természet nem szereti a hibákat , könyörtelenül elpusztítja.


Vágyok ,álmok,tanulságok,hibák,személyiség, szeretet ,élvezetek és egyéb emberi értékek.Ha önzően meghalunk ,ki fog ezekre emlékezni,mit érnek? Mintha nem is léteztünk volna.


"A hangyaboly egyetlen nagy gépként fogható fel. A hangya(boly)nak nincsenek céljai, és az sem valószínű, hogy élvezné az életet. A hangya(boly) egy olyan gép, ami olyan automatikus mozgásokat végez, aminek eredménye a fennmaradása és reprodukciója, ahogy azt Darwin bácsi leírta"

Hangyáknak az a célja ,mégha teljesen ösztönös is ,hogy fenn maradjanak bolyként.Az eredmény csak akkor jöhet szóba ,ha jól csinálják:)Te azért hiszed azt ,hogy fennmaradáson kívül több célod van ,mert egy összetettebb "gép" vagy .Lehet Darwin is így gondolná ,ha 100 év múlva született volna,az informatika korába.Hangyaboly amennyire egyszerű ,annyira tökéletes.


"Mi az, hogy "életképes"? Nem fenyeget minket bolygóközi invázió, így az emberiségnek nem kell szervezett méhkaptárként működnie." Emberiséget pont a szervezetlenség és az állandó hatalmi harc fenyegeti ...nem kell olyan messzire menni:)



"Ha borg lennél, eszedbe sem jutna feltenni egy ilyen kérdést."

Ez bizonyítja a gyakorlatban alkalmazott rendszerünk "tökéletlenségét" vagy csak én vagyok egy túlzottan elrugaszkodott individuum, rákos sejt,akinek nincs jobb dolga ,minthogy üresen fecsegjen.


De nyugodtan leírhatjátok ti is az alternatívátokat,ahol az egyén súrlódás mentesen összefér a társadalommal,kivitelezhetőbb és nem ennyire önpusztító.:)


Kétlem ,hogy létrejönne a star trek föderációja, na mindegy :)

2009. szept. 5. 20:18
 9/10 anonim ***** válasza:
Akkor egy másik példát használok: a gepárd gyorsabban tud futni, mint én, ha gepárd lennék, megnyerném az olimpiát. Ha kutya lennék, gondoskodnának rólam, etetnének, sportolni vinnének, szeretgetnének. Ha bolha volnék, a testemhez képest sokkal nagyobbat tudnék ugrani, mint most. De nem akarok gepárd, kutya, vagy bolha lenni, akkor se, ha így bizonyos dolgokban jobb lehetnék.
2009. szept. 7. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
64%

"Minden "individuumnak" az a "célja",hogy egy hasonló individuumal kollektívát alkosson,egy új magasabb szintű rendszert építsen,atomoktól kezdve a csillag rendszerekig."


Nem. Nincs ilyen törvény. Pl. nem minden ember akar másokkal túlzottan közösködni, az emberekre ez tehát nem érvényes. Az állatokra, csillagokra, atomokra még kevésbé: nekik ugyanis nincsenek céljaik, hanem egyszerűen úgy működnek, hogy bizonyos körülmények között összekapcsolódnak. Amikor atomok molekulává kapcsolódnak össze, ott nincs se célkitűzés, se akarás, se törekvés, ott egyszerűen _történés_ van.


"Az a probléma a mai társadalmunkkal ,hogy próbáljuk lemásolni a természetet ,viszont ,ahogy az evolúció gyakran hoz létre férc munkákat,úgy hasonlóképpen mi is tévúton haladunk."


Az ember egyáltalán nem úgy dolgozik, mint az evolúció. Az evolúció ugyanis emberi szemmel nézve piszkosul lassan működik és rengeteg selejtet termel. Pont mivel az evolúciónak, szemben az emberi munkával, nincs célja, ennek megfelelően nem tervez, nem tudatos.


"Káoszra nem lehet rendszert építeni, a saját vesztét fogja okozni. Demokráciának addig van lét jogosultsága"


A demokrácia nem káosz, hanem az együttműködés egyik formája.


"amíg a gépezet széthúzó elemei nem birtokolnak annyi hatalmat ,ami túl tesz a létükön."


Régen az emberek jobban hasonlítottak hangyabolyra, mint ma. Sokkal egyformábbak voltak és szigorúbbak voltak az együttélés szabályai. Az ókori egyiptomiak, a közép-amerikai indiánok vagy kínaiak a középkorban alig különböztek a méhkasoktól és hangyabolyoktól. A fejlődés innen pont elfelé mutat.


"Az összes ember azt akarja ,hogy békén hagyják,hmmm. Szabadakarat ,hmmm."


Ez nem szabad akarat, hanem negatív szabadság. A két témának semmi köze egymáshoz.


"Mit érnél majd a boldogsággal ,egyéni ambíciókkal 400 év múlva?"


400 év múlva nem leszek. A kollektív teljesítmények tehát ugyanúgy hidegen fognak hagyni, mint az, hogy most boldog vagyok-e.


"Vágyok ,álmok,tanulságok,hibák,személyiség, szeretet ,élvezetek és egyéb emberi értékek.Ha önzően meghalunk ,ki fog ezekre emlékezni,mit érnek? Mintha nem is léteztünk volna."


Miért érdekes, mi lesz a halálunk után? Nem számít. Ha önzőek vagyunk, ha hősök, ugyanúgy meghalunk és sem az élvezetet, sem a hősi hírnevet nem tudjuk magunkkal hurcolni egy másodperccel sem tovább a halál pillanatánál. Csak azért érdemes pl. hősnek lenni, mert akkor még ebben az életben abban a tudatban élünk, hogy hősök vagyunk. De szerintem - és ez már magánvélemény, vagy ízlés - nem éri meg. Az élvezet vagy a puszta játék, szórakozás közvetlenebb, jobban élvezhető, mint mondjuk a céltudatos élet tudata. Egy kaptár-társadalom csak az utóbbit tudja jól nyújtani.


"Hangyáknak az a célja ,mégha teljesen ösztönös is ,hogy fenn maradjanak bolyként."


Nem :) Darwin nagy felfedezése pont az, hogy nem célja az állatoknak a szaporodás, sokasodás, túlélés. Hanem azok, amelyek nem olyan felépítésűek, hogy nagyobb eséllyel túlélnek, azok kirostálódnak. Az egész történet elmondható célfogalmak, "arra törekszik", "azt akarja" nélkül is. Csak a könnyebbség kedvéért mondanak olyanokat az emberek, hogy a hangya ezt vagy azt akarja, vagy célja van. Ha elgurítasz egy labdát, annak sem célja végiggurulni az udvaron, hanem egyszerűen ez van, így osztották a lapokat. A hangya egy mechanikus szerkezet, mely fizikai behatásokra mozog, akárcsak a labda. Csak egy kicsit bonyolultabban, de célja ugyanúgy nincs, hanem csak hatásokra reagál, hatások rángatják ide-oda.


"Te azért hiszed azt ,hogy fennmaradáson kívül több célod van"


A darwinizmusban a fennmaradás nem cél, hanem jellemzője azoknak a rendszereknek, amiket az evolúciós folyamatok csiszoltak.


Ezért ha szerinted nincs érdemi különbség az ember és a hangya között, csak az, hogy az előbbi bonyolultabb, akkor nincs értelme az emberrel kapcsolatban sem rátermettségről, sem hatékonyságról beszélni, mert a hatékonyság csak célokra vonatkoztatva értelmezhető fogalom.

2009. szept. 8. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!