A magyar politika miért nem tükrözi, hogy individualisták vagyunk?
Mindenki mondogatta, hogy individualista nemzet vagyunk. Ezt először nem hittem, mert a politikánk nem igazán ezt tükrözi. Aztán láttam néhány hivatalos kimutatást, és nemhogy csak "simán" vagyunk individualisták, hanem nagyon. Lényegében a társadalmunk összetétele megfelel a legtöbb angolszász országénak. A kontinentális Európában maximum a hollandok hasonlítanak hozzánk, de kizárólag ők. Egyébként közelebb állunk Amerikához, mint bármelyik Európai országhoz. Szóval régen nem hittem, de most már igen. Bár láttam sok statisztikát, most ezt az oldalt linkelem, mert ez a legkönnyebben áttekinthető: [link]
Na, ez most azért huncut, mert az individualista társadalmak törvényszerűen nagyon kapitalisták. Viszont, ha megnézzünk a pártokat, akkor mindenki balról próbálja előzni a másikat, és azért utáljuk őket, mert néha jobboldali politikát folytatnak. Tudom, erre általában az a válasz, hogy "igen, csakhogy már mindenki tudja, hogy a kapitalizmus kizsákmányol". Ez nem így működik. Ha egy nemzet alapvetően individualista, akkor teljesen mindegy, hogy milyen a gazdasági helyzet, mert az a nemzet csak a kapitalizmusban érzi jól magát.
Volt egy cikk, ahol pont erről írtak, hogy Magyarországon ezért nem is lehetett elterjeszteni a szocializmust normálisan(és pont emiatt nem lesz Oroszországban soha rendes kapitalizmus). Ráadásul rendszerváltás után 10x annyi vállalkozás indult nálunk, mint máshol.
Mi okozhatja, hogy egy olyan nemzet, aminek a mutatók alapján neokonzervatívnak kellene lennie, a baloldali gazdaságot preferálja inkább?
"Mi okozhatja, hogy egy olyan nemzet, aminek a mutatók alapján neokonzervatívnak kellene lennie, a baloldali gazdaságot preferálja inkább?"
Neokonzervatív az politikai irányzat, legjobb tudomásom szerint. Te a kisebb adók, kevesebb államra gondolsz. És amúgy azért nem lehetséges, mert az inaktívaknak sokkal nagyobb az érdekérvényesítő-képessége és így leszavaznak minden ilyen próbálkozást. Ezért aztán mindegy, hogy jobb v. baloldal mindegyik hatalmas adókkal és magas újraelosztással él. A másik ok szerintem az, hogy annyira megszokta a magyar nép a kommunista felfogást, hogy szentségtörés egy-két állami alrendszer piacosítása, stb.
A magyarok nem individualisták, hanem poszt-szocialisták.
Szépen megszokták, hogy van egy adakozó állam, amit könnyen ki lehet játszani és így "jól járni". Ezt is akarják. Egy adakozó államot, amit nem csak könnyű kijátszani, hanem hallgatólagosan bele is egyezik az ügyeskedésbe. Ezért szavazza meg a tömeg mindig a legnagyobbat ígérő pártot. Egyszerűen a fejekben még nem zajlott le a rendszerváltás.
Arra gondoltam, hogy az embereknek érzékenyebben kellene viszonyulnia a vállalkozások felé. Jelenleg Magyarországon eléggé adóztatják a vállalkozásokat. Mégis, ha adóról van szó, akkor csak az SZJA és az ÁFA érdekli az embereket. Ez nem lenne baj, csak az arányok nincsenek meg.
Sajnos valamilyen szinten össze kell mosni a politikát és a gazdaságot. Az individualista társadalmak nem szeretik a központosítást, pedig nálunk most pont ez zajlik- és az embereket mégsem zavarja.
Meg úgy alapból, ha megnézitek a többi individualista nemzetet, akkor ők eleve érzékenyebbek arra, ha a kormány beleszól a mindennapokba.
Hiába olyan a társadalmunk, mint az amcsiknak, mégis teljesen olyan képet mutat a politikánk, mint egy erősen kollektivista nemzetnek.
"Állami újraelosztás nélkül anarchia lenne,az állami újraelosztás a társadalom jólétét és az igazságosságot segíti elő." Miért?
ma 15:29
"Kik azok az inaktívak akiknek olyan nagy az érdekérvényesítő képességük?"
Nyugdíjasok, munkanélküliek, cigányok, stb. Vagyis akiknek lehet ígérgetni! És ez a réteg egyre nagyobb lesz!
"Állami újraelosztás nélkül anarchia lenne,az állami újraelosztás a társadalom jólétét és az igazságosságot segíti elő."
Nem az állami újraelosztással van gond önmagában, hanem a mértékével! A régióban a miénk a legmagasabb!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!