"ha nekünk is ugyanúgy negyven százalékkal kevesebb lenne, akkor annyival kisebb törlesztőrészletet kellene fizetni, amiből bőven sok fejlesztésre futná."
Igen, ebben igazad van. Ha kevesebbet kellene törlesztenünk, akkor most több pénzünk maradna.
De ha kevesebb hitelt vettünk volna fel, akkor kevesebb dologra jutott volna pénz. Azaz korábban kellett volna összébb húzni a nadrágszíjat. Hogy ez jobb lett volna vagy nem, azt mindenki a saját szemszögéből ítéli meg. Utólag persze lehet mondani, hogy nem kellett volna, de mikor például működtetni kell az egészségügyet, vagy ki kell fizetni a hadsereg, rendőrség, stb. működési költségeit, akkor VALAHONNAN pénzt kell keríteni.
(Csak megjegyzem, hogy a jelenlegi kormány is éppen ebben a cipőben jár, ők is mindenáron pénzt akarnak csinálni valamiből, mert MUSZÁJ.)
"Például jó magas kamattal kell állampapírokat eladni, aminek a kamatját majd te meg én fogjuk megfizetni."
Az állampapírokat azért kell magas kamattal eladni, mert különben a kutya sem venné meg. Ahhoz, hogy BÁRKI (tehát akár te is, meg én is) állampapírokba fektessünk, ahhoz kiszámítható, stabil, fejlődő gazdaság kell. Ez ma nincs meg Magyarországon, ezért a magyar állampapír nem egy vonzó befektetési forma.
"...Olaszország helyzetét koránsem nevezném jónak"
Attól függ, milyen téren?
Valóban elégedetlenség van ott is, de a gazdaságuk még bőven többet teljesít, mint a miénk. Náluk az egy főre eső GDP 34154 dollár, a mienk pedig 12845, azaz majdnem az egyharmada... Szerinted melyik gazdaság a produktívabb?
" Nem mellesleg a hiteleknél sem mindegy, hogy egy állam mire költi: például olyan beruházásokra, ami tízszeresen megtérül, vagy épp a költségvetési hiány betömködésére, esetleg arra pazarolják, amire az olaszok, hogy olyan fizetéseket kapjanak, amennyit egyszerűen nem ér a munkájuk."
Tulajdonképpen tökmindegy, hogy konkrétan azt a hitelt mire költik. Ha felvesznek mondjuk 1 milliárd hitelt, akkor mindegy, hogy ezt beruházásra költik és a másik zsebükből fizetik az egyéb fizetnivalókat, vagy fordítva - ez csak kommunikáció, hogy éppen melyik ment a hitelből... A lényeg, hogy LEGYEN beruházás IS, és működtetni IS lehessen az országot. Hogy melyiket fizették a bal zsebükből, és melyiket a jobból, az gyakorlatilag tökéletesen mindegy.
"ha Líbia már szóbakerült nem értem, hogy miért negatív teljesítményű országok közé raktad,"
Ott az egy főre jutó GDP 12285 dollár volt, azaz alig maradt el Magyarországtól. Valóban, ez nem is olyan rossz teljesítmény. De azért messze nem tartozik a világ vezető gazdaságai közé. Azok még mindig az igen nagy adóssággal rendelkező országok közül kerülnek ki, vagyis ismét azt állítom, hogy az adósság mértéke ÖNMAGÁBAN semmit nem mond egy ország teljesítőképességéről.
"A többi említett országgal szemben a mi vállalataink nincsenek a világ több részén, és nem magyar cégek adnak munkát japánban, németországban, olaszban...stb, hanem fordítva. "
Hmm... A globalizáció eredményeképpen egyre több magyar cég terjeszkedik külföldön. Például éppen Szlovákiában....
"Jött az első fém 100 ft os. Jött az ezüst 200 ft, majd rájöttek, h nem jó, mert több benne az ezüst, mint amennyit ér. Majd jött a papir 200 as. És most mi van? Fém 200 as. Mellesleg az ehez hasonló remek előrelátó politikának is köszönhető a helyzet. "
Nagyon rossz a példád.... :-DD
Ez a fenti folyamat a forint inflációja miatt volt szükséges.
"Jött az első fém 100 ft os."
Igen, előtte 20 Ft-ból lehetett venni egy zsömlét az automatákban... A fémpénz (többek között) azért is fém, mert könnyebb vele automatákban fizetni.
A 200 Ft-osra is ezért volt szükség. Mikor az első 200 Ft-osok készültek, akkor még nagyobb volt a névértéke, mint az ezüst (alpaka) érték. De az infláció miatt ez megfordult...
Nem meggondolatlanságból történtek ezek a dolgok, hanem azért, mert a világpiac ennyire értékelte és értékeli Magyarország teljesítményét. A Forint árfolyamát nem mi szabjuk meg, hanem az, hogy mennyire tekintenek minket, Magyarországot stabil, teljesítőképes, megbízható gazdaságnak.
Sajnos én úgy látom, hogy fogsz te még fém 500-ast is használni, és nem azért, mert csak 5. próbálkozásra sikerül bevezetnünk... :-D
"szépen lecsúsztunk, többek közt szlovákia mögé"
Igen, de ennek nem ÖNMAGÁBAN az államadósság az oka.
Ha azt a hitelmennyiséget amit felvettünk, fejlesztésekre, beruházásokra költöttük volna, és MELLETTE csökkentettük volna a kiadásokat, akkor ebből stabilizálni lehetett volna a gazdaságot...
Nem az a baj, hogy felvettünk sok-sok hitelt, mert a hitel egy HASZNOS dolog, ha jól használják fel. Én a bajt éppen ebben látom, hogy a felvett hiteleket nem gazdaságélénkítésre, innovatív beruházásokra költötték, mert ezeknek meglett volna az eredménye, és ezek pár év alatt "kitermelik" a befektetett pénzt. Ehelyett mi a meglévő, erősen ráfizetéses gazdasági állapot fenntartására, az amúgyis rossz helyzet meghosszabbítására költöttük a pénzt, ez pedig csak néhány évvel eltolta a csődöt - amelynek elkerülésére ismét újabb és újabb hiteleket vettünk fel...
Az a baj, hogy innen elég nehéz talpra állni... De nagyon remélem, hogy sikerül. Ha már itt születtem Magyarországon, szeretném itt leélni az életemet. És lehetőleg növekvő életszínvonallal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!