Úgy, hogy nekik NINCS Matolcsyjuk, és ők ortodox gazdaságpolitikát folytatnak.
Nekünk meg VAN Matolcsynk, és mi NEM ortodox gazdaságpolitikát csinálunk.
'Például úgy, hogy az ő államadóságuk sokkal kisebb.'
Ha ennek valami köze lenne hozzá, akkor Japán a béka segge alatt lenne.
Ehelyett mi vagyunk ott.
"Ha ennek valami köze lenne hozzá, akkor Japán a béka segge alatt lenne.
Ehelyett mi vagyunk ott."
Na azért ha valami, akkor ez az ami totál igazságtalan. Akkor ha van annyi gazdasági ismereted, hogy tudod, hogy Japán államadóssága több mint 200%, akkor tudnod kell azt is, hogy ők miért tudják kezelni és mi miért nem. Ellenkező esetben menj politikusnak és oldd meg hazánk gazdasági problémáit és tedd hasznossá magadat.
- Mert 2004 és 2008 között (amikor még híre-hamva sem volt a válságnak!) a költségvetési hiány minden évben 6% fölött volt (2008-ban 9% fölött).
- Mert ebből fakadóan a GDP-arányos államadósság 2002 és 2010 között 52%-ról 80% fölé nőtt.
- Mert az előző kettő miatt a gazdasági növekedés 2-3% volt, miközben Szlovákiában 8-10%.
(Ehhez képest idén 3% alatt lesz a hiány és az elmúlt két évben az államadósság is csökkent.)
"Na azért ha valami, akkor ez az ami totál igazságtalan"
Nem. Azt mondtad, "Például úgy, hogy az ő államadóságuk sokkal kisebb." Erre hoztam fel példának Japánt, és eből látszik, hogy NEM az államadósság mértéke az, ami miatt egy gazdaság jobban, vagy rosszabbul teljesít, hanem például az adósság szerkezete.
Engem vádolsz, miközben éppen te fogalmazol (talán nem véletlenül) enyhén mondva is félrevezetően...
Magyarország adóssága 81,9%.
Adósság mértékben sok ország megelőz minket:
Franciaország: 88,9%
Németország: 82,6%
Anglia: 89,6%
Olaszország: 120,6%
Japán: 221,0%
Ezekben az országokban valahogy mégis jól működik a gazdaság, és előrébb tartanak nálunk. Ha igaz lenne a fenti mondatod, akkor ezeknek mind gyengébben kellene teljesíteniük nálunk.
Ugyanakkor csak az adósság mértékét figyelembe véve a világ vezető gazdaságai közé tartozna például
Líbia: 2,5%
Mali: 6,6%
Omán: 3,7%
Paraguay: 14,2%
adóssággal.
Igen jól mondtad, a japán 200% feletti adósság ÖNMAGÁBAN semmit nem mond az ország gazdasági potenciáljáról. Mint ahogy a fenti példákból látszik, a többi ország esetén sem.
És bizony Magyarország esetén sem.
#8
Az lehet,de én itt az államadóság példája alatt annyit értettem, ha nekünk is ugyanúgy negyven százalékkal kevesebb lenne, akkor annyival kisebb törlesztőrészletet kellene fizetni, amiből bőven sok fejlesztésre futná. Évente 1000mrd huf-t fizetünk törlesztőrészletre. Ha ebből csak évi 500 felszabadulna, az olyat dobna az országon, hogy messze nem lenne hiány jelen költségvetés mellett sőt még maradna is pénz. Ráadásul így hogy nem tud ennyi pénzt előteremteni az állam, így szintén olyan áron kell új forrásokat teremteni, ami előbb-utóbb megbosszulja magát. Például jó magas kamattal kell állampapírokat eladni, aminek a kamatját majd te meg én fogjuk megfizetni. Tehát szerintem Mo. esetében igenis komolyan számít az államadóság. Mert annyi plusz forrás birtokában nekünk se lenne nehéz megelőzni Szlovákiát.
A nagy adóssággal rendelkező országok közül pedíg Olaszország helyzetét koránsem nevezném jónak, mivel ők is azok közé tartoznak akik nem tudják ezt kezelni, mégha nincs is akkora bajban, mint például Spanyolország. Nem mellesleg a hiteleknél sem mindegy, hogy egy állam mire költi: például olyan beruházásokra, ami tízszeresen megtérül, vagy épp a költségvetési hiány betömködésére, esetleg arra pazarolják, amire az olaszok, hogy olyan fizetéseket kapjanak, amennyit egyszerűen nem ér a munkájuk. És ha Líbia már szóbakerült nem értem, hogy miért negatív teljesítményű országok közé raktad, ugyanis az agyonszidalmazott Khaddafi Afrika egyik legfejlettebb és leggazdagabb országává tette Líbiát, amit méltán neveznek sokszor Afrika Svájc-jaként.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!