Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Mit tanuljak, ha nagykövet,...

Mit tanuljak, ha nagykövet, vagy diplomata szeretnék lenni?

Figyelt kérdés
A lényeg igazából,hogy a diplomácia terén dolgozzak.Tudom,hülye kérdés,de tisztára elhivatottnak érzem magam,most megyek egyetemre,és a "vágyamnak" megfelelő szakra mennék,csak nem tudom,melyik lenne ideális.Vagy az is jó lenne,ha valaki elmagyarázná,hogy megy ez az egész.(Ezt a kérdést már az oktatás témakörében is feltettem,de rájöttem,hogy ide jobban illik,remélem,ez nem sérti a honlap szabályzatát)Előre is köszi!:)
2009. júl. 22. 21:37
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
82%
Hát, azt hiszem, konkrétan diplomata-képzés nincs errefelé :) De komolyra fordítva: van egy nemzetközi tanulmányok nevű szak a Corvinus Egyetemen (lehet, hogy máshol is, azt nem tudom) és persze érdemes tanulni idegen nyelveket (a folyékony angol alapkövetelmény, és társalgási szinten minél több nyelv)
2009. júl. 22. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
38%
mindenképp politológiát kellene tanulnod
2009. júl. 22. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
90%

Szerintem is a Corvinus Egyetem a Neked való, Társadalomtudományi Kar, Nemzetközi Tanulmányok szak. Nem nehéz elvégezni, a Corvinuson talán ez a legkönnyebb (tudom, mert én is Corvinuson végeztem idén, csak pénzügy szakon). Az igazsághoz viszont az is hozzátartozik, hogy bár a diplomáciához ez a szak passzol a legjobban, nagyon nehéz elhelyezkedni egy ilyen végzettséggel más területen ("okleveles nemzetközi kapcsolatok elemző " fog szerepelni az okleveledben, képzelheted, hány cégnek van szüksége ilyenekre), szóval egy elég semmitmondó szak. Viszont a diplomáciai munkához szerintem nincs szigorúan megszabva, hogy pont ez a diploma kellene (hiszen nagyon keveset tudnál úgyis hasznosítani az egyetemen tanultakból), egy jogi vagy közgazdasági diploma szerintem ugyanolyan jó, és tekintve, hogy nagyon-nagyon nehéz diplomáciai munkát szerezni, így ha nem is sikerülne és mást kellene dolgoznod, akkor jobban járnál bármelyik említett végzettséggel, mint egy nemzetközi tanulmányok szakkal.


Persze a döntés a Tiéd, remélem, hogy egy kicsit azért segítettem!

2009. júl. 22. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

22.42-es vagyok újra. Csak annyit tennék még hozzá, hogy az említett Nemzetközi Tanulmányok szakon van kifejezetten diplomáciai szakirány is, szóval ez egy tulajdonképpeni "diplomataképzés".


Illetve a szakot vivő Nemzetközi Tanulmányok Intézet érdekes módon a www.diplomacia.hu webcímet választotta magának :)

2009. júl. 22. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Azt tudom,hogy a nemz.köz. tan. szak nem ér sokat,de úgy hallottam a nemz.köz. gazdálkodás már igen.Csak nem vagyok benne biztos,hogy az is hasonló képzést ad-e.Nagyon hálás vagyok a válaszokért,köszönöm!
2009. júl. 22. 23:04
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
A nemzetközi gazdaság és gazdálkodás szak már a Közgazdaságtudományi karon van, így az oklevélben is "okleveles közgazdász" fog szerepelni, tehát tényleg többet ér. Hát nyilván nem ugyanazt tanítják, mint a Társ.tud. karon, a valódi közgazadaságtan irányából közelíti a dolgokat, de szerintem megfelelő szak a diplomáciához ez is. Ha bővebben érdekel, itt a (mesterképzéses) szak honalpja: [link]
2009. júl. 22. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim válasza:
100%

Üdv,


egyrészt mehetsz a Corvinusra, nemzetközi szakirányra, de talán jobb párosítás, ha elmész jogra, és esetleg utána megcsinálod a BIGIS-t (a posztgrad képzést). De a politológia is hasznos lehet. Alapvetően e három közül kellene eldönteni. (Én most egy jogi-politológia verziót javasolnék.)

Ha anyagi lehetsőégeid engedik, el lehet menni Bécsbe egy kis posztgrad képzésre (3-6 hónap) a Bécsi Diplomácia Akadémiára is.


A lényeg, hogy x év után legyen egy egyetemi végzettséget, ami most ugye BA+MA, valamint 2 felsőfokú nyelvvizsgád, az egyik legyen angol, a másik lehetőség szerint francia (nem másért, csak az EU miatt).


Ahhoz, hogy az egyetem elvégzése után be is kerülj a KÜM-be, több dolgot is tehetsz - ezek közül az egyik leghasznosabb (szakmai síkon maradva), ha még utolsó éves egyetemistaként elmész egy 4-6 hetes szakmai gyakorlatra a KÜM valamelyik főosztályára. Hogy hogy jutsz be oda? Pl. részt veszel olyan konferenciákon (mint pl. az ENSZ Modell Diákegyesület, van pl. Magyar ENSZ Társaság, aminek van ifjúsági tagozata), előadásokon, ahol KÜM-ös előadók is szerepelnek, és akkor ott kapcsolatot teremthetsz valakivel. Dolgozni vágyó (és tudó) egyetemistáknak mindig van hely.


Egy jól sikerült szakmai gyakorlat után nagy eséllyel hívnak be felvételezni, miután beadtad a felvételi kérelmet/pályázatot (amelyben ugye már szerepel, hogy X főosztályon voltál gyakornok, esetleg csatolhatsz egy ajánlást a főov-tól), a pályázás részletei fent vannak a KÜM honlapján.


[link]


Persze manapság nem a gyakori felvételiztetés a jellemző a pénzhiány miatt, de talán 5 év múlva jobb lesz a helyzet :-)


Ha mindez megvan, és behívnak felvételizni, akkor ott először is van egy írásbeli teszt (műveltségi, külpol, hasonlók), esszéírás a kiadott témákból az általad választott nyelven. Ha mindez legalább 70%-ra sikerült, akkor hívnak be szóbelizni egy bizottság elé. Ha az is OK, akkor rákerülsz arra a listára, akik a felvételin megfeleltek és felvehetőek konkrét állásra.


Itt kezdődik a némiképp idegőrlő várakozás, hogy vajon mikor hívnak be egy-egy főosztályra elbeszélgetésre - mondanom se kell, első helyen érdemes jelezni a gyakorlat helyén, hogy íme itt vagy, sikeres felvételivel a zsebedben (nem mintha ezt nem tudná az adott főov.)


Ha jól mennek a dolgok, akkor pár hónapon belül be is kerülsz próbaidőre (6 hónap). Aztán jönnek a belső vizsgák (diplomata alapvizsga, adott esetben konzuli ügyek, aszerint, hogy milyen területre tévedtél.) Na meg a kissé kellemetlen közigazgatási alapvizsga és szakvizsga.


S ha ide eljutottunk, akkor 2-3 év után pályázhatsz egy külszolgálati helyre, mondjuk ha érdekel az emberi jog, akkor pl. a genfi magyar Állandó ENSZ Képviseletre ( ha az adott évben ott van üresedés – ami átlag 4 évente van), vagy akár kultúr/sajtó/belpol/stb. beosztott diplomatának más helyre, és ha elnyered a helyed, akkor előbb-utóbb kiutazol és kint dolgozol. S ez a váltógazdaság (2-3 év Budapest, 4 év külföld – ha tetszik és bírod ezt az életformát – menni fog szépen.


A nagyköveti kinevezésről még ráérünk beszélni :-)

2009. júl. 22. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Hűha,ez aztán nem semmi!Ez nagyon kimerítő válasz volt,nagyon szépen köszönöm mindenkinek a segítséget!:)

Sajnos most se állunk jól anyagilag és valószínűleg ez a jövőben sem változik majd,ezért Bécsbe biztos nem jutok ki:(

Viszont az érdekelne,hogy a nemz.köz. gazdálkodás után hol tudnék elhelyezkedni,mik a kilátások?

2009. júl. 22. 23:46
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
A Nemzetközi gazdálkodás szak közgazdász végzettséget ad, ez már önmagában elég jó. Igaz, hogy közgazdászként nem épp ez a szak az, amit a leginkább tudsz hasznosítani, nem fogsz elég számvitelt, pénzügyet, statisztikát tanulni, de szerintem sok álláshirdetés nem szűkít, egyszerűen gazdasági végzettségű embereket keresnek, bár kétségkívül előnynek veszik, ha valami komoly szakon szerezted a diplomád. A legtöbb dologba viszont úgyis a munkahelyen fogsz beletanulni, az egyetem nem ad túl sokat, kivéve a hírnevet, márpedig egy Corvinusos diploma a legjobbnak számít az országban a közgazdász diplomák között. Száz szónak is egy a vége: szerintem jó lehetőségeid vannak, ha a Corvinusról szerzel közgazdász diplomát, akármilyen szakon is szerezted.
2009. júl. 23. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
21%
A nyalást, de azt nagyon.
2009. júl. 23. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!