Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Nem lenne hatékonyabb mindenki...

Nem lenne hatékonyabb mindenkinek 3 milliót odaadni?

Figyelt kérdés

Nem vagyok közgazdász, csak elméleti felvetésként kérdezem: a spanyolok 100 milliárd EU-s mentőcsomagot kaptak a bankjaik számára.

Ebből a pénzből minden magyar embernek adhatnának 3 millió forintot. Ez nem pörgetné fel sokkal inkább a gazdaságot, minthogy a bankoknak adják az "állam" (azaz a miénket) pénzét? Mert mi pl. tuti házat, meg kocsit vennénk, ami az ipart rögtön temérdek munkával látná el.


2012. jún. 13. 11:46
 1/10 anonim ***** válasza:
5%
Érdekes naiv gondolat. Mindezek ellenére a rendszer továbbra is a bankokba tömi a pénzünket. A bankokat lebontatnám, a munkásságuk emberellenes.
2012. jún. 13. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
5%
Nem így van. A bankoknak adták, aztán behajtják az embereken. Nem véletlenül volt ott is tüntetés. Attól, hogy a bankokat tömik, az emberek nem fognak jobban élni. Csak a bankárok.
2012. jún. 13. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Egyrészt a belső fogyasztás elsősorban nem az ipart, hanem a kereskedelmet erősíti, ezen keresztül pedig az importot, tehát: a szétosztott pénz a kereskedőkön keresztül szépen kimenne az országból.

Másrészt az ilyen ad-hoc jellegű pénztöbbletek lökésszerűen emelik az inflációt (több pénze van a vásárlónak? emeljük az árakat, így ugyanazért a termékért több pénzt kapunk), ami szintén nem jó sem az embereknek, sem az államnak.


Attól, hogy a fogyasztási oldalba több pénzt tömünk, sajnos a termelés nem növekszik, az előállított érték számottevően nem emelkedik, csak a pénz értéke csökken. Nagyon durván ez játszódott le a '40-es évek közepéig a pengővel. Az állam csak nyomtatta és nyomtatta a pengőt, közben az óráról órára értéktelenedett el.

2012. jún. 13. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
51%
Az egyik gond éppen az, hogy az emberek minél több pénzt akarnak a bankokból kivenni, mert ott tartják. Nade a banknak sosincs annyi pénze, amennyi az összes betétes pénze, mivel abból ő is befektet, hitelt ad. A számlán a bitek meg sokmindent elbírnak... Namost az emberek a megtakarításaikhoz is nyúlnak, mivel az árak emelkednek, a fizetések nem nőnek/csökkennek (munkanélkülivé válnak), tehát a banknak vészesen fogy a valódi pénze (nem a vagyona). Ha meg nem tud pénzt adni (fizetni!), akkor kerül csődbe. Aztán ha egy elkezdi, akkor hiába van a másik jó helyzeben (még), megrohanják azt is, bedől az is. Az emberek meg nem jutnak pénzhez, és tartósan nem. Azzal meg, hogy te egyből el is vásárolnád, nem javítanál ezen a helyzeten, ezért nem ezzel kezdik.
2012. jún. 13. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
58%

Kérdező!

Az elgondolásod Spanyolországban nem működne, mert ott azért lassult le a gazdaság, mert kipukkadt az ingatlanpiaci buborék. Sok a bedőlt projektcég, zuhantak az ingatlanok ára, és a fedezetül adott ingatlanok nem érnek annyit, mint a hitel összege, ráadásul nem is lehet kinek eladni. Emiatt a bankok nagyon veszteségesek, és nem helyezhetnek ki újabb hiteleket, mert meg kell felelniük bizonyos tőkekövetelményeknek (nem lehet nulla tőkefedezetre hitelt adni, olvass utána a Basel I, II és III megállapodásoknak).


Más esetben fel lehet pörgetni egy-egy gazdasági szektort ilyen egyszeri juttatásokkal, ilyen volt a „roncs prémium” is – de ezt csak dedikáltan, célzottan lehet alkalmazni. Ugyanis ha az embereknek adsz 3 millió forintot, azok a kereskedelmet fogják erősíteni (ahogy a 12:00-s is leírta), és nem az ipart. Ugyanis mi biztosítja azt, hogy a magyar emberek a 3 millióból nem egy új német autót vesznek, vagy nem utaznak el Indiába, nem egy koreai TV-t vesznek belőle, stb… azaz az összeg nem az ország gazdaságában, hanem máshol csapódik le.

(emiatt elhibázott döntés a gazdagabbaknak hagyni nagyobb jövedelmet a szegényekkel szemben, mert az alsóbb osztály jövedelmének nagyobb részét költi élelmiszerre, helyi termékekre, nem pedig külföldi „luxus” termékekre)


11:56!

Azért olvass még utána, hogy mi a szerepe a bankszektornak. Gondolom, akkor nem így vélekedsz róluk, amikor megőrzik a pénzedet, bankkártyával fizetsz, sőt, még kamatot is adnak az elhelyezett pénzedért. Vagy tán lakáshoz juttattak téged?

2012. jún. 13. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Vree ***** válasza:
67%

Én sem vagyok közgazdász, de azt gyanítom hogy ugyanaz lenne a következmény mint ha a világon mindenkinek adnál 3 milliót: egy nagyon rövid ideig felszökne a fogyasztás, mert mindenki igyekezne elkölteni, de egyben hirtelen elkezdene rohamosan emelkedni a dolgok ára is és inflálódni (értéktelenedni) a forint, amíg végül beállna arra a szintre ahol a pénzkészlet, amennyi vásárolható jószág van. Az oka pedig az hogy a legtöbb ember a hazai piacon akarná elkölteni, de a javak pl. az élelmiszertermelés vagy a lakások száma nem változik azzal hogy több pénzt juttatsz a rendszerbe. Amit csinálasz az az hogy a forintot értékeled fel a többi valutához képest (amelyekre szintén a többi ország gazdasága a fedezet). Akkor lenne értelme ha minden magyar külföldi befektető lenne és ott költené el a pénzét. De a legnagyobb nemzetközi pénzügyi szereplők a bankok.


Mondom nem vagyok közgazdász, de simán csak adni valakinek pénzt az csak úgy működik, ha valaki más "kárára" tud az illető előnyhöz jutni, és a mi érdekünk az lenne hogy más országoktól tudjunk jobban elvonni.


Persze a gazdaság nem zérus-összegű játék, ha többet tudsz termelni azzal nő a fedezet és a pénzed értéke is, de csak kölcsönökkel csak átírányítani tudsz forrásokat.

2012. jún. 13. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Akkor, mondjuk módosítsunk: ha bizonyos feltételekkel adunk pénzt az embereknek, akkor az pörgeti a gazdaságot? Pl. Roubini ötlete ( [link]



Mitől áll helyre a gazdaság, ha a bankokat pénzzel tömik ki? A pénzük ettől növekszik, vagy csak a vagyonuk? Valaki próbálja meg érthetően elmagyarázni ezt nekem, mert nem hülye vagyok, csak nem pénzügyi szakember:)

2012. jún. 13. 12:27
 8/10 anonim ***** válasza:
49%

12:08-as vagyok. Ahogy írtam, a bankoknak nincsen pénze arra, hogy hitelezzenek, mert veszteségesek. Mindenféle tőkemegfeleléseknek kell eleget tenniük (Bázel I, Bázel II, Bázel III), azaz ne járhassanak úgy, hogy minden tőkéjüket (és köztük a betétesek pénzét) kihelyezték hitelre. Leegyszerűsítve: nincsen pénzük, amiből megfelelő mennyiségű hitelt nyújthatnának.


Ugyan ez a helyzet Magyarországon is: bedőlt hitelek, a bankadó és a végtörlesztés rengeteg pénzt vett ki a bankoktól, így azok nem tudnak hitelt nyújtani a magyar(!) vállalati szektornak, ami pedig így nem tud növekedni, és nem tud munkahelyeket teremteni.



Roubini ötlete a görög gazdaságot pörgetné fel, mert a németek esetében biztosítanák, hogy azok a görögök egyik legjelentősebb iparában, a turisztikában költenék el.

2012. jún. 13. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Illetve a Spanyol gazdaságot, ami ugyanarra az eredményre vezetne, mint ha a bankok kapnák a pénzt, nem?


Tényleg az a probléma, hogy a vállalkozói szektor nem jut elegendő hitelhez? Nem az a baj, hogy nincs fizetőképes kereslet?

Nekünk pl nem az a bajunk, hogy nincs elég hitelünk, hanem az, hogy hiába is lenne hitelünk, akkor sem tudnánk eladni a termékeinket, mert nincs, aki megvegye.

2012. jún. 13. 12:58
 10/10 anonim ***** válasza:
Azért mondtam, hogy Spanyolország más, mint Görögország. Spanyolországban az ingatlanbuborék pukkadt ki, és tőkevesztés okoz problémát leginkább (erre jött rá az euró válsága), bankszektorban és az építőiparban. A görögöknél pedig a hatalmas államadósság okoz bajt, azaz hogy kevés bevétel mellett rengeteget szed be az állam. Ott a görög bankok azért vannak bajban, mert sok pénzt adtak az államnak (állampapírokat vettek), akik nem tudják azt visszafizetni. Más a probléma gyökere.
2012. jún. 13. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!