Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Mennyit számít a GDP egy...

Mennyit számít a GDP egy ország jóléte szempontjából?

Figyelt kérdés

Sokat olvastam arról, hogy valójában a GDP nem teljesen pontos, de olyat is, hogy egyáltalán nem érdemes alapul venni, amikor egy ország jólétéről beszélünk. Mégis, sok helyen, hivatalos helyeken is, a GDP-t tekintik az első számú kiindulási alapnak.


Itt van két ország, egy főre vetített GDP-je(US$):

United Kingdom 38,592

Hungary 14,050


2.7-szeres a különbség. Ez azt jelenti, hogy az Egyesült Királyságban 2.7-szer jobban élnek az emberek, mint Magyarországon? Azért vetődött fel bennem a kérdés, mert a kint lévők leírásából nekem egyáltalán nem ez jött le. Mindenki egy kicsivel jobbnak írja le a helyzetet, de a sok adót is megemlítik, meg azt, hogy minden drága, nem jut pénzük szórakozásra, ha félre is akarnak tenni... Ez lenne a 2.7-szeres különbség? És ha egyszer Magyarország eléri a mostani GDP 2.7-szeresét, akkor már el fogjuk tudni mondani, hogy minden drága, vagy takarékoskodni tud az ember vagy, szórakozni, de a kettőt együtt nem? Ez a jólét?

Egy másik ország:

Norway 97,255


Tehát a kérdés röviden. Mi alapján lehet eldönteni, hogy hol a legjobb az élet, hol a legnagyobb a jólét?



2012. máj. 6. 08:48
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

Nem a legjobb mutató, de nincs jobb. A legtöbb mutatóval viszont szoros kapcsolatban van.

Pl. születéskor várható élettartam, HDI, csecsemőhalandóság, stb.

2012. máj. 6. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Ezt a szoros kapcsolatot hogyan érted?


Itt a GDP meghatározása:

GDP = háztartások fogyasztása + kormányzati fogyasztás + beruházás + nettó export

2012. máj. 6. 09:19
 3/15 A kérdező kommentje:

Egyébként van egy ilyen lista is:

[link]


Boldogság-Index :)

Norvégia 88.

Magyarország 90.

2012. máj. 6. 09:26
 4/15 anonim ***** válasza:
A legtöbb esetben jó megközelítés, de vannak kivételek. Pl. Egyenlítői-Guinea, ahol igen magas a GDP (34824 dollár), miközben az egész ország nyomorog, mert az olajbevételeket a korrupt diktatúra az utolsó fillérig lenyúlja. A legjobb mutató szerintem a HDI index.
2012. máj. 6. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
Nem muszáj a GDP-ből kiindulni, de ez a legcélszerűbb, viszonyítási alapnak tökéletes.
2012. máj. 6. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

A GDP az egy év alatt itthon előállított termékek és szolgáltatások összértéke. Elég szoros kapcsolatban van a jóléttel, de vannak hibái, nézzünk 1-2-t.


-mivel az itthon előállított értéket méri, ebbe beletartoznak a külföldi vállalatok tőkejövedelmei, amik nem feltétlenül itthon hasznosulnak. Ezt ki lehet küszöbölni, ha GNI-vel mérünk. Ez a GDP-ből van származtatva olyan módon, hogy levonjuk belőle a külföldiek itthon szerzett jövedelmeit (tőke, munka), viszont hozzáadjuk a magyarok külföldön szerzett jövedelmeit (tőke, munka), valamint a nettó transzfereket (Eu-s támogatások egyenlege pl). Így ez jobban mutatja, hogy mennyi az ami itthon hasznosul. Ha már szóba került, van itt ez a városi legenda, hogy mi azért vagyunk szegények, mert a GDP nagy részét a külföldiek teszik zsebre, tehát a GNI sokkal alacsonyabb a GDP-nél. Nos, ez mese, a különbség kb. 6%, tehát alig élünk rosszabbul a GDP-hez képest, ami viszont sehol nem lenne külföldi cégek nélkül.


- Aztán: nem mindegy, hogy hogyan oszlik meg ez a jövedelem a lakosságon belül. Említették fentebb, hogy Egyenlítői Guineának viszonylag magas az egy főre jutó GDP, de nagyon egyenlőtlen az elosztása, valamint a GNI ott sokkal kisebb, mivel külföldi vállalatok termelik ki az olajat, bár azt is hozzá kell tenni, hogy a hazai cégeknél nincs meg a technológia, és így még mindig jobban járnak, mintha ott hagynák a földben...

Van egy másik városi legenda, miszerint azért ilyen szegények nálunk,, mert itt is nagyon egyenlőtlen az elosztás. Nos, ez is egy mese, világviszonylatban a legegyenlőbb társadalmak közé tartozunk gini index alapján pl:

[link]


Aztán a GDP-be beleszámítanak az állam által előállított szolgáltatások is pl, amik névleg növelik a gdp-t, de a jólétet nem feltétlenül. Erre a legjobb példa az állami papírgyárak esete (bürokrácia), amitől inkább rosszul vannak az emberek, mégis a GDP 8%-át teszi ki. Persze ha ez nem lenne, akkor a többletpénzt el lehetne fogyasztani, ami viszont növeli a jólétet, viszont így ez egy elég rossz szerkezet...


Összefoglalva: a GDP-nek van elég sok hibája, de a megfelelő korrekciókkal (->GNI), valamint más mutatókkal összevetve (GINI pl) egész jó leírást ad a jólétről...

2012. máj. 6. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
0%
Semennyit. Nullát.
2012. máj. 6. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

A GDP eredménynek tüntet fel az ország számára nem létező, a gazdaság és a társadalom fejlődését nem szolgáló értékeket (pl. a külföldi cégek nálunk megtermelt profitját akkor is tartalmazza, ha azt kiviszik az országból).

Csath Magdolna szerint, ha a valós helyzetre vagyunk kíváncsiak, akkor az életminőség alakulását kell megvizsgálni. Ez az anyagi helyet alakulásán túl magában foglalja a környezetünk állapotát, az egészségügy és az oktatás, valamint az intézményrendszer helyzetét.

2012. máj. 6. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

Magyarország GDP és a GNI mutatói között nem találtam az átlagtól eltérő eltérést. A GINI valóban egy figyelemre méltó mutató.

Hogyan lehet figyelemmel kísérni a pénz áramlását? Arra gondolok, hogy van egy külföldi vállalat, amely Magyarországon működtet egy gyárat, de a profitot külföldre viszi. Ilyenkor tiszta sor, hogy a GNI ezt kimutatja, de ha pl. egy okos külföldi úgy alapít Magyarországon gyárat, hogy arról hivatalosan nem lehet tudni, hogy külföldi kézben van, mert mondjuk a gyár vezetése látszólag magyar, akkor van arra valami egyéb módszer, amivel figyelemmel lehet kísérni eme gyár profitjának az áramlását?

2012. máj. 6. 11:43
 10/15 A kérdező kommentje:

Egy másik kérdés:

Nem néztem még át az összes országot, de azt vettem észre, hogy kisebb vagy nagyobb mértékben, mindenhol kisebb a GNI a GDP-nél... Ami kicsit megzavart, most vagy nem értettem meg a lényeget, vagy tényleg van valami olyan valami, ami nem ország, és oda áramlik nagy mértékben a pénz befele és onnan kifele jóval kevesebb áramlik? Vagy ezt mi okozza? Van olyan pénz, ami egyik országhoz sem tartozik? Esetleg valami ilyen szervezet vagy nem is tudom...?

2012. máj. 6. 11:54
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!