Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Mi lesz akkor, ha elfogynak a...

Mi lesz akkor, ha elfogynak a munkahelyek?

Figyelt kérdés

A távoli jövőben rengeteg foglalkozás és hivatás meg fog szűnni, szinte el se tudok képzelni olyat, ami örök lenne.

Minek orvos, ha egy kapszulát beveszel és a benne lévő nanorobotok pillanatok alatt rendet vágnak?

Vagy tanár, ha interaktív számítógépes programok reggeltől estig magyarázzák a gyereknek a tananyagot?

Vagy rendőr?mikor ott a sok robot, akik szemmel mérnek sebességet és valóban semlegesek vallási és egyéb szempontból?

Mi lesz akkor a Föld lakosságával?Megfordul a folyamat és a fejlett országokból a fejlődőkbe fognak vándorolni az emberek?


2012. márc. 22. 22:40
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:

"Alkotó munkára gondoltam"


Nagy részük automatizálható, egy kis részük nem :)))

2012. márc. 23. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
63%

Lesznek helyettük újak. Ma már ugye nem nagyon kellenek lovászok, kellenek viszont autószerelők. A régmúltban senki nem gondolta volna ezt. Valószínűleg a jövőben is megjelennek olyan szakmák, amikről ma még nem is álmodunk. Gondolj bele, hogy magyaráznád el egy száz évvel ezelőtt élt embernek, hogy mit csinál egy programozó? A jövő szakmáihoz mi is ilyen régi emberek vagyunk. Valószínű fel se fognánk, amit mondanak.

Másrészt - még egy párhuzam - ma azt hisszük, hogy a számítógép a jövő útja. De azt ugye tudjuk, hogy régen ugyanezt hitték a gőzgépre. Mondjuk annak már inkább 150 éve. Ha hirtelen ideteremne egy 19. századi ember, nem értené, miért nem a gőzgépek uralják az ipart. Könnyen elképzelhető, hogy ha mi ugranánk előre 100-150 évet az időben, ugyanilyen értetlenül néznénk a jövőbeli technikát, hogy hol vannak a számítógépek?


De visszatérve az eredeti kérdéshez: vannak azért olyan munkák, amiket nem bízhatsz robotokra. Az orvoslás tipikusan ilyen szerintem. Mivel emberek vagyunk, nem robotok, vannak bennünk eltérések, szabálytalanságok. Ezt egy robot nem tudja jól lekezelni. De az összes egyéb emberekkel foglalkozó hivatás ilyen. Például a tanárok. Nem lehet a tanítást automatizálni. Ha lehetne, akkor elég lenne csak elolvastatni a gyerekekkel a könyveket. Vagy az óvónők: a gyerekeknek kell az, hogy érezzék az óvónénit, aki kvázi anyapótlék számukra.


Szerintem: a jövőben valóban kevesebbet kell dolgozni. De nekem ez a tendencia tetszik.

Gondolj bele: régen egy paraszt vagy munkás 12-14 órát dolgozott hat napot egy héten. Azaz kb. havi 300 órát. A felesége dettó. Ebből éppcsak annyit kerestek, hogy egy egy-, maximum kétszobás lakást fenntartsanak, ott éltek sokan.

Ma egy átlagember 160 órát, azaz feleannyit dolgozik havonta. És ha megnézed, legtöbben nem egy, inkább 3-4 szobás lakásban, házban laknak. A napi munka 12-ről 8 órára csökkent, a heti munkanapok száma 6-ról 5-re. Az életszínvonal pedig nőtt.


Ez pont azért van, mert az időrabló, ám minimális hasznot termelő munkákat gépesítették. Akár a földekre gondolunk (kasza vs traktor), akár a gyárakra.

Én nem bánnám, ha a jövőben mondjuk csökkenne egy nappal a munkahét és csak 4 napot kéne dolgozni, és 8 helyett csak 6 órát. Sőt. Szerintem senki se bánná :)

2012. márc. 23. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:

"vannak azért olyan munkák, amiket nem bízhatsz robotokra. Az orvoslás tipikusan ilyen szerintem."


Itt csak gyakorlati akadályok vannak, nem elviek. Éppenséggel nagyon komoly lépések történnek a sebészrobotok kifejlesztése irányában. Nem a tudomány, hanem a gazdaság fogja eldönteni, robotok fognak-e műteni a jövőben.


"régen egy paraszt vagy munkás 12-14 órát dolgozott hat napot egy héten."


A munkás a 19. században igen, korábban nem. A paraszt meg más téma. A paraszt életformája premodern, esetében nem lehet munkaidőről beszélni, meg szabadidőről sem. Máshogy strukturálódik az ideje. Azt amúgy lehet tudni, hogy a középkorban a mezőgazdasági munkás (nem a paraszt, hanem a munkás) kb. annyit dolgozott, mint egy mai alkalmazott.


A munkaidő a 18-19. században felszökött, azóta csökken. Senki se tudja, hogyan alakul a jövőben. Pl. ha a jövő társadalmában 80% nyugdíjas lesz, 10% meg gyerek, akkor a maradék 10%-nak igencsak oda kell majd tennie magát, hogy a sok haldokló aggastyánt valahogy eltartsák és még a gyereküket is neveljék. Ha divat marad a 0-1 gyerekes családmodell, akkor így is alakulhat a jövő. Tehát a hatékonyság növekedésének a hatását felszívja az eltartottak arányának növekedése, és az életszínvonal meg stagnál vagy még csökken is.


"Én nem bánnám, ha a jövőben mondjuk csökkenne egy nappal a munkahét és csak 4 napot kéne dolgozni, és 8 helyett csak 6 órát."


Nem lenne rossz, de nem tudjuk, így lesz-e vagy teljesen máshogy. A jóslatok általában nem szoktak bejönni.

2012. márc. 23. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:

"Minek orvos, ha egy kapszulát beveszel és a benne lévő nanorobotok pillanatok alatt rendet vágnak?"- Ennél nagyobb marhaságot még soha nem hallottam.

Voltál már beteg? Vagy a családodban valaki volt már halálos beteg? Ki kell, hogy ábrándítsalak. A mai orvostudomány tudása a nullával egyenlő. Nem a gyógyítás a cél, hanem az, hogy az embereket hagyják vegetálni egy bizonyos szinten, hogy életük végéig szedhessék a gyógyszereket.

Pl. anyukámnak epebaja van, élete végéig szednie kellene a savlekötőt, persze nem olcsó, és rosszul van tőle. Ha valakinek magas a vérnyomása, neki is folyamatosan szednie kell a gyógyszert. Nincs, és nem is lesz olyan gyógyszer, ami ezeket a problémákat végleg megszüntetné, mert az nem jó üzlet.

Nekem 2 közeli rokonom halt meg rákban. Szó szerint napi 2 marék gyógyszert megettek, mégsem gyógyultak meg.

Ne aggódj, orvos mindig kell majd. Ha másra nem, arra, hogy eldöntsék, hogy melyik gyógyszert tömd magadba.

2012. márc. 23. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:

Hát ez az, ezt nem bírják felfogni a prolik, vagyis inkább nem akarják beismerni maguknak.


Egy komoly szellemi munkát nem tudnak gépesíteni, mert egyelőre nem tart ott a technika, hogy a gépek komplex döntéseket hozzanak, hanem csak megadott algoritmusok szerint képesek cselekedni.


De azt, hogy egy gyárban ugyanazt a munkát csinálja egész nap, tehát befúr pár csavart, vagy összerak valamit azt könnyedén megoldják, csak itt Mo.-n még kevés cég tudja olyan szintre felfejleszteni a gyártási folyamatot, leginkább tőke hiányában. De ha lenne pénze, mindegyik megtenné, a gép nem fárad el, nem rinyál, többet dolgozik, gyorsabban és kisebb hibalehetőséggel.


Ezért hajtja mindenki, hogy tovább kell tanulni, de hát aztán nekik mondhatod.

2012. márc. 23. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:

Örülök ennek a kérdésnek, én is fel akartam tenni, engem nagyon foglakoztat ez a téma.

Szerintem akár néhány évtizeden belül is fejlődhet annyit a technika, hogy fizikai munkát gyakorlatilag senki nem fog végezni legalább a világ fejlettebb részén (mert miért ne söpörhetnék az utcát robotok), bár én ezt nem feltétlenül tartom jó dolognak. Megjósolhatatlan, hogy ennek milyen társadalmi következményei lennének.

Ráadásul ez rendesen csökkentené a vásárlóerőt, hiszen így is sok munkahelyet szüntet meg az automatizálás. Ha ilyen szintre jut a technika, a pénz szerepét és a társadalmi vagyonelosztást is újra kellene értékelni.

2012. márc. 23. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:

"Ezért hajtja mindenki, hogy tovább kell tanulni, de hát aztán nekik mondhatod."


És akkor mi leszünk az az ország, ahol a teljes lakosság diplomás :-).

2012. márc. 29. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:

"Egy komoly szellemi munkát nem tudnak gépesíteni"


Mint említettem, a legtöbb szellemi munkakör gépesíthető. Sőt, elvileg az összes gépesíthető kivéve a politikai tisztségeket és a művészeteket.

2012. márc. 29. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:

"Szerintem akár néhány évtizeden belül is fejlődhet annyit a technika, hogy fizikai munkát gyakorlatilag senki nem fog végezni legalább a világ fejlettebb részén"


A fejlett világban néhány évtized múlva az lesz a helyzet, hogy a lakosság 2/3-a nyugdíjas lesz. Csak kevesen fognak dolgozni, ők is főleg az aggastyánok pelenkázásával és fürdetésével lesznek elfoglalva mint ápolók. Persze lehet, hogy akkor már arra is lesznek robotok :))))

2012. márc. 29. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!