Magyarország a második világháborúban szerzett területeit miért nem tarthatta meg?
Hiszen szinte szín magyar területek voltak.
Oké hogy vesztettünk a második világháborúban is, na de mégis...Ha Magyarország ma így nézne ki, akkor nem lenne semmilyen autonómia vita a románokkal, semmilyen nyelvtörvényi vita a szlovákokkal, sem magyar verés a Vajdaságban stb...
"Nem kellett volna Horthynak, Werth Henriknek, Bárdossy Lászlónak és a többi svábbérencnek rossz döntést hoznia."
Óriási nagy király vagy, hogy több évtized távlatából te jobb döntést hoznál. Gratulálok. Akkoriban teljesen logikus lépés volt Németország mellé állni. Egyrészt az akkori viszonyok között egész Európa úgy hitte, hogy a németek elsöprik a SZU-t. Úgy verték el a németek egész Európát, mint jég a határt, és akkor pont azon a SZU-n fognak elakadni, ami kínkeservesen bírta legyőzni a nálánál sokkal kisebb Finnországot? Lásd be, akkor ha lehetett volna fogadni a győztesre a ruszkikon 20-as szorzó lett volna :)
Másrészt Magyarországot német csatlósállamok vették körül, akik igazából mind igényt tartottak a területeinkre (a románok a Tiszáig akarták kitolni a határt, a szerbek jöttek volna Pécsig is, a szlovákok meg visszakapták volna a bécsi döntéskor megszerzett színmagyar területeket). Ha nem lépünk be a háborúba akkor a németek megszállnak minket. Mellesleg megjegyzem, hogy Horthy a végsőkig húzta a háborúba való belépést. Hitler nem vélte megbízhatónak éppen ezért.
14:54
Szabványos horthysta mellébeszélést sikerült produkálnod.
Először nézzük a lényeget. Horthyék rosszul döntöttek 1941-ben? Igen. Rosszul döntöttek később is, amikor elkúrták a kiugrást? Igen. Politikusoknál az eredmények számítanak, nem az, hogy ki mikor mit feltételezett? Igen.
Most nézzük a lényegtelen szövegedet:
"egész Európa úgy hitte, hogy a németek elsöprik a SZU-t."
Franciaország, Jugoszlávia, Norvégia, Lengyelország stb. mégsem állt a németek oldalára. Vagy pl. Spanyolország sem. Akkor ezek szerint ők nem Európához tartoztak, vagy csak nem gondolkodtak logikusan. Igaz, hogy jó döntést hoztak, de nyilván nem gondolkodtak logikusan :))))
"Másrészt Magyarországot német csatlósállamok vették körül"
Svájcot és Svédországot is.
"Ha nem lépünk be a háborúba akkor a németek megszállnak minket."
Így is megszálltak. Aztán pedig 1945-ben jött volna a _felszabadulás_ és Románia, a szovjetek ősellensége felosztása Magyarország és a SZU között.
"Mellesleg megjegyzem, hogy Horthy a végsőkig húzta a háborúba való belépést."
Igen, vagy 5 napot habozott.
Mert abszolúte vesztesen kerültünk ki a világháborúból,és itt már nem számított egy fikarcnyit sem, hogy az első bécsi döntéssel visszacsatolt területek lakosságának túlnyomó többsége magyar volt. Nemhogy egy kiugrást nem voltunk képesek összehozni (mint Románia), de még egy olyan kirakat-"nemzeti felkelésre" sem futotta, mint amit a szlovák komcsik összebuheráltak maguknak.
A közép-európai határok meghúzásának kérdésében lényegében csak a Szovjetunió szava számított, Sztálin pedig akkor már úgy gondolta, hogy egyértelműen jobban megéri neki Csehszlovákia és Románia támogatása, mint Magyarországé.
12:08
"Ha Magyarország nem vett volna részt a SZU elleni támadásban, akkor most Magyarországhoz tartozna egész Erdély, ..."
Ezt azért így nem merném kijelenteni, de az bizonyos, hogy a háború után számunkra a mainál jóval kedvezőbben húzták volna meg a magyar-román határt.
14:54
"Egyrészt az akkori viszonyok között egész Európa úgy hitte, hogy a németek elsöprik a SZU-t. "
Azért az a háború eleve kétesélyes volt.
Másrészt sem Bárdossy sem a korlátolt Horthy nem fogta fel azt a döntő világpolitikai fordulatot, amelyet Hitler támadása idézett elő a Szovjetunió ellen. A Teleki-kormány mindvégig arra tett fel mindent, hogy Magyarországot távol tartsa a tengerentúli hatalmak elleni tényleges hadviseléstől, mert okosan arra számítottak, hogy azért a végső győzelem mégiscsak az övék lesz.
1941 júniusában semmiféle olyan konkrét német kényszer nem állt fent, amely Magyarország azonnali belépését követelte volna meg egy meglehetősen kockázatos kimenetelű háborúba a Szovjetunió ellen.
"Másrészt Magyarországot német csatlósállamok vették körül, akik igazából mind igényt tartottak a területeinkre..."
Ebből kifolyólag a magyar kormány dolga az lett volna, hogy a hadseregünket itthon tartsa az ország területeinek védelmére, miközben a román, szlovák haderő kivérzik az orosz fronton.
16:17
Érdekes az is, hogy a "csatlósállamokkal voltunk körülvéve" elmélet hívei megfeledkeznek Bulgáriáról, amely pontosan ugyanebben a helyzetben mégsem vett részt a SZU elleni támadásban.
Azt is lehet tudni, miért: mert a bolgár álláspont az volt, hogy a SZU a háború esélyese.
Ennyit arról, hogy ki hogyan látta az esélyeket...
Sok okos gondolatot lehetett itt olvasni elképesztő naivitások mellett.
Magyarország a II. világháborúban nem szerzett területeket. A visszacsatolt részek a bécsi döntések értelmében történtek. Ezek a döntések hatalmi és nem tárgyalásos jogi lépésként jöttek létre.
A színmagyar területekről többen elmondták a valós helyzetet, nem ismétlem.
Magyarország visszakaphatott volna elvesztett területeiből, igaz, csak kis részben. Sztálin 1941-ben világosan és több csatornán megüzente, ha semlegesek maradunk (esetleg egyértelmű kényszerre lépünk csak be és szabotálunk) hajlandó észak-erdélyi területek visszaadása mellett határozottan kiállni.
Szükségtelen a felsőbbrendű fogalmazásmód. A 48-as forradalom később még Kossuth által is elismert problematikája volt, hogy a nemzetiségeink utáltak bennünket a jogfosztottságuk miatt, és el akartak szakadni. 1919-ben igen nagy területek elcsatolásában e tény széleskörű ismerete is szerepet játszott, ha nem is elsődlegeset. A rendkívüli földrajzi keveredés - különösen Erdély esetében, ahol közbeékelődtek jelentős románlakta területek - nem tette volna lehetővé igazságos etnikai határok létrehozását. Az összes mai vita nem a magyarság helyzete, hanem ostoba nacionalista politikusok által gerjesztett hecckampány következménye, hogy aljas céljaikat elérjék. Az itteni szirénhangok és az ottani gyűlölködés egyaránt a hatalom megszerzéséről és nem a magyarok helyzetéről szól.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!