Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Erdélyben van-e különbség...

Erdélyben van-e különbség őshonos román és betelepített román között?

Figyelt kérdés
Úgy értem másképpen viselkednek-e, más-e a viszonyuk a magyarokhoz egyik és másik fajta románnak, és viszont, a magyaroknak őhozzájuk? És persze az őshonos románoknak a "jöttment" románokhoz és viszont?

2012. jan. 27. 09:46
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
58%

A példa mindenhol ugyanazt tükrözi, vannak olyanok, akik 1919 előtt is ott éltek, és vannak olyanok, akik később jöttek. Az elsőnek írottak többsége beszél magyarul, s nem is zavarnak sok vizet. Ám a betelepítettek, folyton konfliktust keresnek, és nem értik, hogy miért élnek ott magyarok.


Ez az én személyes tapasztalatom. Egyébként Erdélyben nincsenek őshonos románok, mi voltunk ott előbb!

2012. jan. 27. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
77%
Régen volt, ma már szerintem nem jellemzo.
2012. jan. 27. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%

Ugyanaz a helyzet, mint pl. Újvidéken. Akikkel azelőtt sok száz éven át jól megvolt a magyarság, azokkal most sincs baj. Viszont állampolitika rangjára emelkedett a tervezett betelepítés és ma már a sok évtizedes romboló munka eredményét látod.

Köszönhetjük kádárnak, gyurcsánynak stb.

2012. jan. 27. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

Na jó, az "őshonost" kívánságra idézőjelbe tettem. Értsük azokat alattuk, akik trianon előtt is ott éltek (és a felmenőiket). Egyébként a magyar törvények szerint őshonosok azok, akik legalább 100 éve Mo-on élnek.

Eegészen pontosan így fogalmaz a törvény: "nemzeti és etnikai kisebbségnek számít minden, a Magyar Köztársaság területén legalább egy évszázada honos népcsoport"

2012. jan. 27. 22:36
 5/17 A kérdező kommentje:
Nem a "felmenőiket", hanem az utódjaikat, természetesen.
2012. jan. 27. 22:37
 6/17 A kérdező kommentje:

Szóval, ha jól értem, a nem betelepítettekkel kevesebb a gond. Na erre kéne alapozni. Még nem tudom pontosan hogyan, de nekünk, magyaroknak kéne különbséget tenni közöttük. Például, ha valami atrocitás történik, kihangsúlyozni a médiában, hogy "jöttment" román követte el, és követelni, hogy szankcionálják visszatelepítéssel, stb.

Mit szóltok?

2012. jan. 27. 22:41
 7/17 anonim ***** válasza:
100%
Milyen médiában ? Pl. Romániában a román médiában ? Mintha azt magyarok irányítanák... Nem jelenik meg semmi sem, sőt a cikket beküldőt "véletlenül" elüti egy autó.
2012. jan. 28. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:
Arra gondolok többek között, hogy a magyar parlamenti képviselőknek ilyen irányú szabályozást kellene kezdeményezni, hogy legyen ennek egy intézményesített rendje.
2012. jan. 28. 12:29
 9/17 A kérdező kommentje:
Írta az első hozzászóló, hogy a betelepítettek nem beszélnek magyarul. Hát meg kén őket tanítani rá! De hogyan?
2012. jan. 28. 12:34
 10/17 anonim ***** válasza:
100%

Csak úgy lehet őket megtanítani, ha mi, mint Svájc, mágnesként vonzanánk őket a jólétünkkel. Ahogyan pl. a mieink kínlódnak, hogy németül megtanuljanak...

De amikor látják, hogy olyan csórók vagyunk, hogy már-már mi megyünk oda munkát koldulni, ők is beállnak a minket rugdalók közé. Miért ne, hiszen az ország kormánya egy pár félénk deklaráción kívül semmit se tesz...

A temerini fiúkért tett valaki valamit ? Német Zsolt elment ugyan oda, de őt könnyen kielégítették egy flaska sligovicával, utána még a szerbek EU-tagságát is megszavazza.

2012. jan. 28. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!