Hogy lehet ennyire brutális különbség Magyarország és Ausztria közt? Mi lett elrontva?
Győri vagyok. Apukám már majdnem 10 éve Ausztriában dolgozik, és most decemberben kivitt 3x Bécsbe melózni. Egy ilyen fabódéban, amik a karácsonyi vásárokkor láthatóak (csak kb. 5x akkora volt, 8-an voltunk benne), olyanban kellett kaját csinálni, mosogatni, hasonlók.
9 eurós órabért kaptam, háromszor voltam kinn 12 órázni, és a borravalóval együtt 330-340 eurót kerestem, ami kb 100 ezer. És ez ott a normális órabér Bécsben, diákmunkáért is. De azt mondta a határ mellett is van 6-7 eurós az órabér. Itthon Mo.-n meg 450-es órabérért van a diákmunka, ami kb. 1.2 euró.
Egyszerűen megdöbbentő, hogy mekkora szakadék van a két ország között, és akkor ez még csak Győr, nem pedig Észak-kelet Magyarország. Ezóta komolyan olyan érzésem van, hogy szinte tök felesleges elmenni bármilyen diákmunkára, szinte rablásnak érzem, pedig ugyanolyan keményen dolgozom. Itthon lehúznék 12 órát, és annyit kapnék, mint ott 2 órával. Elképesztő.
"Mi lett elrontva?"
Az, hogy Ausztriának csak 1/4-ét szállták meg a szovjetek, majd pár év után kivonultak, Magyarországon pedig 1991-ig itt ragadtak.
Ott kapitalizmus volt, itt szocializmus volt.
"gyszerűen megdöbbentő, hogy mekkora szakadék van a két ország között"
Kisebb, mint 1990-ben. És persze sokkal nagyobb, mint a II. világháború előtt, amikor kb. egy szinten volt a két ország.
"Itthon lehúznék 12 órát, és annyit kapnék, mint ott 2 órával"
Mondjuk ebbe kalkuláld bele, hogy nem is Ausztriában veszel lakást, meg nem ott veszel igénybe szolgáltatásokat. Úgy nagyon magasak az osztrák bérek, ha Magyarországon költöd el őket, ott kint élve nem lenne akkora az életszínvonalkülönbség.
13:07
Hát persze hogy a magyar mentalitás felelős, hogyne.
1930-ban még nem magyarok éltek Magyarországon, ezért nem volt magyarmentalitás. 1945-ben bejöttek a magyarok, onnantól magyarmentalitás volt, és 1990-ig évről évre egyre magyarabb lett a mentalitás, ezért folyton nőtt a különbség a két ország fejlettsége között.
Csakis így történhetett, ez az egyetlen logikus magyarázat.
Sajnos erről inkább az 1990 utáni magyar politikusok tehetnek. 1990 előtt a szocializmus korában Magyarországnak erős ipara és erős mezőgazdasága volt, mindenkinek volt munkája. A magyar gazdaság viszonylag stabil volt. 1990 után eladták a közvagyont, a magyar állami tulajdont elherdálták, tönkretették az ipart, nagy gyárak zártak be, a mezőgazdaság színvonalát is lerontották. Több százezer ember veszítette el az addig biztos munkáját. Nagy munkanélküliség alakult ki. Így a kevés álláshelyre sok álláskereső jutott. Ez egyben generálta a munkavállalóknak fizetendő alacsonyabb béreket. Közben 2002-től 2010-ig a 8 éves MSZP kormányzás még tovább pocsékolta a közvagyont és többet rontott a gazdasági helyzeten. 2010-től pedig az Orbán Viktor vezette FIDESZ rezsim pedig 2/3-os törvényekben rögzített brutális hadjáratot indított a becsületes munkavállalók ellen. A munkaadókat kényszerítik arra hogy több munkáért kevesebb szabadnapért cserébe csak minimálbért fizethetnek ki a munkavállalóknak, úgy hogy a minimálbért 16%-os SZJA-val sújtják. Eközben a semmittevő dőzsölőknek meg több száz milliárdos kedvezményeket nyújtanak az egykulcsos SZJA-val.
Ausztriában pedig volt eszük a politikusoknak és helyes gazdaságpolitikát folytattak.
Magyarországnak is lenne esélye a felzárkózásra, ha a politikusok elfogadnák az Európai Bizottság javaslatát. De az Orbán Viktor vezette FIDESZ rezsim szembemegy az árral és elutasítsa a segítséget és lehetőséget Magyarország fellendülésének egyetlen módjára.
Ez így jó buli, tényleg, de ha kinn élnél sem kapnál sokkal többet a munkádért, és akkor hova hasonlítgatnád a béred? Az osztrákokhoz. És itt kezdődne a bibi.
Örülj, hogy kimehetsz dolgozni, és soha ne feledd, ha céged lesz itthon, te fizesd meg legjobban a munkatársaidat a környéken.
Ausztriában nem volt kommunizmus.
Ma Magyarországon ugyanazok vannak kormányon akik vastagon benne voltak a rendszerváltozás előtti időkben. Köpönyeget forgattak, de stílust azt nem. Korrupció, lopás, csalás, hazudozás van kormány szinten és erre nem lehet jólétet építeni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!