Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Ki találta ki a liberalizmust?

Ki találta ki a liberalizmust?

Figyelt kérdés
2011. nov. 23. 21:42
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
62%
Nem kellett kitalálni, az értelmes társadalmakban előbb utóbb kialakul magától is. Csak az értelmetlenek maradnak meg a nacionalizmus szintjén.
2011. nov. 23. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:

"Nem kellett kitalálni, az értelmes társadalmakban előbb utóbb kialakul magától is. Csak az értelmetlenek maradnak meg a nacionalizmus szintjén."


Minősíthetetlen ez a hozzáállás, de nem szállok vitába, bár látszik, hogy vadliberális vagy, aki semmilyen ideológiát nem tisztel a liberalizmuson kívül, máris hatalmas ellentmondást okozva a liberalizmus egyik alappillérének.


A liberalizmus is egy ideológia, szóval valakinek biztosan ki kellett találnia, ahogy a nácizmust Hitler, a fasizmust Mussolini, a kommunizmust Marx vagy a nacionalizmust Napóleon.


Apropó nacionalizmus:


Egy 19. században kitalált ideológiáról van szó, tehát "primitív"-nek biztosan nem nevezhető.

2011. nov. 23. 22:06
 3/17 anonim ***** válasza:
94%

Szerintem minden irányzat, ideológia természetes úton alakul ki. Tehát amikor a helyzet eltolódik az egyik irányba, ott szélsőségessé válik, és az emberek változást akarnak. Akkor egy idő után általában átbillennek a ló túloldalára, és így tovább. Ez egy állandó inga. Így van ez a liberalizmussal (ami valójában az állam lehető legkisebb mértékű szerepvállalását, és az individuum szabadságát jelenti, nem pedig egy szitokszó, ahogy sokan itt gondolják!) is.

Igen ám, csak sajnos vannak olyan körülmények, ami miatt hamar kiderül, hogy az emberek teljes szabadon engedése nem vezet jóra. Eluralkodik a káosz, mindenki nyugalmat, biztonságot követel.

De ha a nyugalom és biztonság átcsúszik teljes kontrolláltságba, akkor meg mindenki nagyon szabadságra vágyik.

Így mozog az inga egyik oldalról a másikra. Nehéz, de talán egyszer meg lehet találni a megfelelő közép utat. :)

2011. nov. 23. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
84%
Marcus Aurelius
2011. nov. 23. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
72%

Nem, nem vagyok vadliberalista. Szerintem semmilyen izmus nem jó, kell mindenből egy kicsi. De ha már izmusokról van szó (mint itt), akkor igenis a liberalizmus fejlettebb, mint a nacionalizmus, már csak azon okból is, hogy minden embert egyenlőnek tekint (nálam ez a liberalizmus lényege, a többi része csak maszlag). Ezen persze lehet finomítani. Egyszóval elmondom mi az én álláspontom: alapvetően arra kell törekedni, hogy a születéstől kezdve mindenki egyenlő esélyekkel indulhasson az életben gazdaságilag, illetve mindenki mindent megtehessen, amivel másnak vagy magának sem szellemileg sem testileg nem árt. Ez a cél, ami felé az emberi társadalomnak haladnia kell. Ez viszont nem lehet egy olyan szélsőséges eszme útján, mint a kommunizmus. Fokozatosan kell kialakulnia.

Egyébként én azt mondom: egy olyan szemlélet kell, van liberalizmus is, meg van egy kis nacionalizmus is. A nacionalizmus meg csak annyiban merüljön ki, hogy mondjuk büszke vagyok arra, hogy magyar vagyok (de nem tartom magamat emiatt jobbnak másnál, pl. egy románnál).

A nacionalizmus azért egy fejletlen valami többek között, mert a fejlődést akadályozza azzal, hogy a saját népemet jobbnak tartom bármelyik másiknál (van olyan nacionalista, aki undorral néz rám, ha megemlítem, hogy van egy szlovák kollégám, holott az is ugyan olyan ember mint én, sőt az egyik legjobb szakember a cégnél).

2011. nov. 23. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
67%
A liberalizmusnak nem szabadna a politikával egybe fonódnia nem az volt a célja.Ez egy emberi , társadalmi nézet.Ami szerintem nagyon szép és nagyon tiszta hiszen a célja élni és élni hagyni az embert.A konzervatívaknál pedig a "majd én meg mondom mi a jó neked" forma működik a liberalizmusban pedig az ember maga dönti el mi a jó neki.A fejlett gazdag országok mind liberálisabb felfogásúak (Németország) mint a fejletlenek (Magyarország).És nem véletlenül.Ők már rájöttek....
2011. nov. 23. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:

[link]


A liberalizmus, más néven szabadelvűség, gondolatok széles spektrumán alapuló eszmerendszer, amelyek közös vonása, hogy az egyén szabadságát jelölik meg mint legfontosabb politikai célt. Gyökerei a XVII.-XVIII. századra, a felvilágosodásba nyúlnak vissza. Olyan korábbi alapvető elveket tagadott meg, mint az uralkodók isteni felhatalmazása, az öröklött kiváltságok, államvallás és protekcionizmus.


A liberalizmus különböző formái nagyon különböző politikai megoldásokat kínálhatnak, de néhány dologban általában egyetértenek, mint például a gondolkodás és szólás kiterjedt szabadságában, a jogállamban, a gondolatok szabad áramlásában, a magántulajdonban, a szabadpiacban, a kormányzat átláthatóságában, és - más ideológiákkal együtt - a szabad választásokban.


2 Irányzatai


2.1 Klasszikus liberalizmus

2.2 Politikai liberalizmus

2.3 Gazdasági liberalizmus

2.4 Kulturális liberalizmus

2.5 Szociálliberalizmus

2.6 Neoliberalizmus

2.7 Libertarianizmus

2.8 Konzervatív liberalizmus

2.9 Demokratikus liberalizmus

2011. nov. 23. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
21%

Akkor, ezek szerint, most sincs liberalizmus.

Örülök neki, mert arról van szó, hogy tűrni kell a kisebbségnek a baromságait.

Ha ők, egyenlő feltételeket akarnak, akkor tegyenek is érte. Nem a többségnek kell hozzá igazodnia, hanem fordítva. Csak azt mondom, hogy a totális liberalizmus, egy álom és úgy is marad. Sosem lesz, mindenki, teljesen egyenlő, még jogban sem. Csak azt mondom, hogy több felelősség, több joggal jár, de akkor, mutassa is meg, hogy nem csak papíron alkalmas rá (vagyis, jogtudoroknak kell látszani), hanem az életben is.

Ha már, nacionalizmus: igen, én büszke vagyok, hogy magyar vagyok, tisztában vagyok a múltammal, elfogadom olyannak, amilyen. Mégis, ki merem mondani azt, hogy a múltban, miket hibáztak, de abból tanulnunk kell. A nacionalizmust, meg a sovinizmus árnyéka nélkül is, lehet élni.

2011. nov. 23. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
68%

"Minősíthetetlen ez a hozzáállás, de nem szállok vitába, bár látszik, hogy vadliberális vagy, aki semmilyen ideológiát nem tisztel a liberalizmuson kívül, máris hatalmas ellentmondást okozva a liberalizmus egyik alappillérének. "


Hát egy ilyen szöveg után én sem szállnék vitába veled, mivel agyhalott vagy...

2011. nov. 23. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

Amúgy itt egy kis áttekintés

[link]

[link]

2011. nov. 23. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!