Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Miért emelkednek évről évre...

Miért emelkednek évről évre az árak?

Figyelt kérdés

Nyilván akinek köze van a közgazdaságtanhoz, értelmes választ tud adni. Tehát hogy lehet az, hogy minden egyre drágább, tehát nincs akár 5 évig ugyanolyan ára egy terméknek. Pl. 30 évvel ezelőtt kb. 50 fillér volt egy gombóc fagyi, ma már 150 Ft, lehet, hogy 30 év múlva 1000 forint lesz egy gombóccal, vagy ez megáll valamikor és újrakezdődik?


Miért nem lehet megoldás az, hogy sok pénzt gyártana a pénzverde, hogy kifizessük az adósságunkat?


2011. nov. 21. 15:59
 1/6 anonim ***** válasza:

Hát ezt nulláról nagyon nehéz elmagyarázni. Pénzt csak úgy lehet előállítani, hogy van mögötte termelékenység. Ha versz egy halom pénz, akkor hirtelen mindenki gazdag lesz, mindenki mindent meg akar venni - de a gazdaság ezt nem termelte meg. A terméket az fogja megkapni, aki legtöbbet fizet érte (hiszen az eladónak így éri meg) - tehát máris felmennek az árak, akinek nem jut termék, az még több pénzt akar. Ezt hívják tul.képpen inflációnak.

Természetes a fenti nem szakszerű megfogalmazás, csak próbáltam úgy, hogy értsd.


A béremelés is növeli az inflációt, de ez más okból: ha a dolgozónak többet kell fizetni, nagyobb lesz a termelés költsége, többe kerül előállítani a terméket, drágábban lehet adni. Ezért az emberek még többet akarnak keresni és béremelést követelnek, hogy megvehessék. És ez így ismétlődik. Manapság is ez érvényesül.

2011. nov. 21. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Az kimaradt, hogy mikor kezdődik újra.

Amikor hiperinfláció van, ahogy a pengővel történt a háború után, a pénz teljesen elértéktelenedik. Nem évente pár százalékot emelkednek az árak, hanem óráról órára. Még billpendő és trillpengő is volt. Gyakorlatilag összeomlik a gazdaság, olyan gyorsan emelkednek az árak, nincs értéke a pénznek, egy tojást kapsz olyan áron, mint amennyinek a töredékésrt régebben házat tudtál venni. Ekkor van pénzreform: bevezették a Forintot.

Reméljük, ilyen nem lesz, mert az nagy baj lenne, senkinek nem maradna semmije, a több milliód a bankban 2 tojást érne.

2011. nov. 21. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

A bankok az okai. Ugyanis ha kamatot kér a pénz után, gyakorlatilag ugyanolyan termelés mellett a pénzmennyiség nő. Ez nem más, mint pénzcsinálás a semmiből.

Meg persze az adók növekedése miatt, a nyersanyagárak, energiaárak növekedése miatt is.

2011. nov. 21. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Tévedsz. A hitelkamat a kölcsönadott pénz ára. Aki használja a pénzt, az profitot termel a segítségével (jó esetben... aki elszórja, az magára vessen). Ha nincs pénz, nincs profit.

Te se raknád bankba a pénzed, ha egy fillér betéti kamatot nem kapnál rá.


A bank a hitelnyújtással teremt pénzt, de csak papíron, de ebbe most ne menjünk bele, hosszú és bonyolult, nem ide tartozik. Vagyis annyiból igen, hogy a hitelválságot előidézhetik, ahogy elő is idézték: hitelből finanszíroztak egy csomó mindent, ami mögött nem állt termelékenység, és aki nem tudja visszafizetni, az megszívta. Ez világméretű jelenség.


De a kamatnak ehhez semmi köze, ez nem pénzcsinálás.

Megfigyelhető, hogy ha magas az infláció, magasak a kamatok. Ha alacsony az infláció, alacsony a kamatláb.

Ez azért van, mert ha te kölcsönadod a pénzedet, és csak pl. 1 év múlva kéred vissza, elvárod, hogy ugyanannyit érjen, mint amikor kölcsönadtad (+ egy kis haszon). Ha infláció van, meg kell téríteni azt is, amennyivel romlott a pénz. Ha ezt nem térítik meg, nem adod kölcsön a pénzedet, hanem inkább levásárolod, hogy ne romoljon. Vagy berakod a matrac alá.

A bankoknak pedig abból van nyereség, hogy magasabb a hitelkamat, mint a betéti. A különbözet a nyereség, amiből adóznak, fizetik az alkalmazottakat stb., mint más cég. Vannak termelő és szolgáltató cégek, a szolgáltatás is termelésnek minősül. Nem ezzel van a baj.

2011. nov. 21. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

"Miért nem lehet megoldás az, hogy sok pénzt gyártana a pénzverde, hogy kifizessük az adósságunkat?"


A triviális válasz erre az, hogy Mo.-nak devizaadóssága is van, és ha versz egy csomó forintot, akkor a forint értéke csökken, és hiába van több pénzed, devizában mérve nem javul a pozíciód. Persze a magyar állam megcsinálhatná, hogy "gyártat" forintot, ezt átváltja a piacon euróra és abból fizet eurótartozásokat. Ezt azonban csak rövid ideig lehetne csinálni, és súlyos gazdasági károkat okozna, mert a forint elértéktelenedése káoszt okozna a gazdaságban, politikailag pedig azért lenne lehetetlenség, mert a mesterségesen gerjesztett infláció burkolt adó, ami szegényíti a lakosságot.

2011. nov. 21. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszi szépen a válaszokat.

Jó ez az oldal, mert amúgy társaságban nem mertem volna megkérdezni, nehogy hülyének nézzenek :)

2011. nov. 21. 21:03

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!