Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Dákoromán elmélet. Nem lesz...

Dákoromán elmélet. Nem lesz soha megegyezés szerintetek a két nép történészei között ebben a kérdésben?

Figyelt kérdés
Szerintetek is a nagyrészt politika motiválja mind a románok, mind a magyarok makacs álláspontját ebben a kérdésben?
2011. okt. 19. 18:14
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
94%
A dákoromán elméletet 4-5 román történész kivételével az összes többi román történész is elveti. Tehát nincs véleménykülönbség,csak azzal a néhánnyal. Az meg kit érdekel
2011. okt. 19. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
35%

Azért mégis csak több alapja van, mint a hun elméletnek.

A román nyelv többgyökerű, a román a keleti vulgáris latin nyelvből származik, amely beolvasztotta a trák-dák szubsztrátumát. Ezen nincs mit vitázni.

2011. okt. 19. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
97%

Milyen makacs álláspontjuk van a magyaroknak ebben a kérdésben? Én még nem hallottam róla.


Egyébként nem tartom valószínűnek, hogy valaha is lesz megegyezés a témában, mert az elmúlt évtizedekben a román iskolákban mindenkinek beleverték a fejébe a hazugságokat. Most már a románok identitásának részét képezi a kitalált római leszármazottság, hiába mondanak ennek ellent a tények, például az, hogy a latin betűket csak a XIX. század második felében kezdték használni a románok. (A román megnevezés is csak a XIX. században jelent meg, addig vlahoknak hívták magukat - innen származik az oláh szavunk.)


A dákoromán elmélet tehát ugyanolyan ökörség, mint egyes ezoterikus ősmagyar-oldalakon olvasható (vagy anno Grespik László szájából hallható) szíriuszi magyarságeredet, csak odaát a sovinizmus tudományi rangba emelte a kitalált történetet.

2011. okt. 19. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 A kérdező kommentje:

18:30

"A dákoromán elméletet 4-5 román történész kivételével az összes többi román történész is elveti. "


Minden román történész a mai Románia területéhez köti részben vagy egészben (ebben van csak eltérés) a románság kialakulását. És Magyarországon kívül nagyjából mindenütt a román álláspontot veszik alapul, a nálunk elterjedt téveszmével ellentétben.


19:14

"Most már a románok identitásának részét képezi a kitalált római leszármazottság, hiába mondanak ennek ellent a tények, ..."


A román nyelv a balkáni vulgáris latinból fejlődött ki. Ezt a magyar történészek, nyelvészek sem vitatják :)))

2011. okt. 19. 19:26
 5/25 anonim ***** válasza:
100%

Ezeknek az elméleteknek az alapja őrült politikusok félelme, irigysége és kivagyisága. Mindkét oldalon található belőlük bőven. Mindig mindenhol van olyan réteg, köztük szemforgató értelmiségiek is, akik hatalommániás vezetőkhöz szívesen dörgölőznek egy kis leejtett húscafatért. Vannak ilyen "történészek" is, akik buzgón szeretnének megfelelni uraik vélt vagy valós igényeinek, és ezek többnyire még az igényekre is rá szoktak licitálni.


Aztán beindul a folyamat, egymást gerjesztik, hergelik, vele a sok buta embert, aki benyalja ezeket a meséket.

Ha a dákoromán elmélet csak arról szólna, hogy a mai Románia területén anno dákok éltek, ismereteink szerin el nem vándoroltak, következésképp a mai románságban is megtalálhatók, akkor minden bizonnyal nem volna cáfolható. A körítés viszont, ami már több, mint az alap, hát az támadható, csak nem érdemes.


Szerintem, ha ez a politikus típus kiveszne, meglepően gyorsan normalizálódna a helyzet. A román és magyar embernek ha van egymással baja, az nem dákorománság okán van.

2011. okt. 19. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
83%
A dák-román kontinuitás elmélet pont olyan, mint nálunk a hun-magyar. A különbség hogy azért még most is akad olyan egyetemen is oktató román történész, aki ezt hirdeti, míg nálunk a hun-magyar rokonságot a szakvélemény egyértelműen elveti, nem alkot bizonyítékokat...
2011. okt. 19. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
100%

"hogy a latin betűket csak a XIX. század második felében kezdték használni a románok"


Én is elég alaptalannak tartom az egész dákoromán kontinuitást, de ez pont semmit sem bizonyít. Attól, hogy cirill betűket használtak (az ortodox vallás miatt..), a nyelvük még ugyanúgy a keleti/balkáni vulgáris latinból fejlődött ki.


Még egy kicsit sajnálom is őket, hogy történelmük nem sok van, az első írásos dokumentum is csak a XVI. század környékéről...

2011. okt. 19. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
2011. okt. 24. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 Heckler ***** válasza:
100%

"azért még most is akad olyan egyetemen is oktató román történész, aki ezt hirdeti"


Most nem azért, de ez a románoknál iskolai tananyag, nem valami elszigetelt egyedi eset...

2011. okt. 24. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 Heckler ***** válasza:
51%

"A román nyelv a balkáni vulgáris latinból fejlődött ki. Ezt a magyar történészek, nyelvészek sem vitatják :)))"


Ne haragudj, de ez hülyeség. A román nyelv eredetét még csak kutatni sem lehet írásos emlékek nélkül, ráadásul a cirill betűk és albán nyelvre hasonlító nyelvtan arról árulkodik, hogy csak a Jóisten a megmondhatója annak, hogy valójában mi is ez. A latinhoz kb. annyi köze van, hogy a kommunisták erősen megdolgozták a szókincset, és itt vége is a történetnek.

2011. okt. 24. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!