Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Mit adott a világnak a naciona...

Mit adott a világnak a nacionalizmus?

Figyelt kérdés
2011. okt. 11. 13:35
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:

„Hogy lehet, hogy Németország létrejött? Pár nemzetalkotó "államnak" a német szövetségi államon belül semmi köze a németekhez.”


Nevezetesen melyik államnak?

2011. okt. 11. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:

„Világháborúkat okozott, mások lenézést, oda-vissza alapon, nyomort és szegénységet.”


A harc mindig is a hatalomért folyt. A háborúk pedig nem a romantikus nacionalizmus korában robbantak be újdonságként, hanem már az ókorban is léteztek, legfeljebb (megfelelő technikai eszközök hiányában) nem világháború szintjén.


A mások lenézését az individualizmus, a nyomort és szegénységet meg mikor mi hozott.

2011. okt. 11. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
"idegen etnikumú emberek haltak meg a Magyar Királyságért". Igen, a zsoldosok. Akik pénzért, vagy egyéb érdekből harcoltak. Ilyenek ma is vannak. nem kell sokat gondolkodni... Afganisztán, Francia idegenlégió, stb.
2011. okt. 12. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 A kérdező kommentje:

"Nevezetesen melyik államnak?"

Ha jól tudom, akkor a bajorok eredete körül vannak viták. Aztán ott vannak a poroszok is.

2011. okt. 12. 17:08
 15/19 A kérdező kommentje:

A válasz írója 79%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: ma 08:53


Te az aradi vértanúk nevei nem mondanak semmit? Nem csak magyar származásúak haltak meg ám ott!

2011. okt. 12. 17:09
 16/19 anonim ***** válasza:

"Te az aradi vértanúk nevei nem mondanak semmit? Nem csak magyar származásúak haltak meg ám ott!"


Na és?

2011. okt. 13. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:

Szio.


Mindössze elfoglalt voltam és figyelmetlen.

Szerintem "árnyaltabb ez a kép."

Különben való igaz, hogy azok a nemzeti érzelmek, amikről itt szó van, azok valóban a francia forradalommal születtek meg. Erről ismét hosszú beszélgetést lehet kezdeni, aminek gyakran az a felvetés a vége, hogy a nagy francia forradalom sem volt nagy, sem volt francia, sőt még forradalom sem volt.

Eszerint a felvetés szerint a "forradalmat", és a rémuralmat a szabadkőművesség angol ága szervezte a Franciaország ellen, hogy az ne erősödhessen meg túlzottan Anglia rovására. Eszerint az egész "forradalom", az első volt azon kísérletek sorában, amelyek során az illuminátus szabadkőművesség a világuralomra tört, vagyis a farancia forradalom, és a bolsevik forradalom egy vonalra esik. Eszerint ezek a foradalmak éppen arra szolgáltak, hogy a nemzeteket egymás elen uszítva olyan káoszt teremtsenek, ami után a világ népei "megváltóként" üdvözölnék az illuminátusok által sugalmazott elveket. Ezen a vonalon továbbmenve a mai válság ismét egy hatalomátvételi, hatalom koncentrálási kísérlet, amelynek lényege nem más, mint hogy a pénzpiacok manipulációjával káoszt teremtsenek, majd amikor a "vezérelt káosz" elviselhetetlenné válik, akkor egy "világköztársaság", egy centralizált, központosított világállam gondolatával "megmentsék", a pusztuló világot. Az elgyötört emberek így maguk legitimálnának egy minden eddiginél ravaszabb elnyomó hatalmat a saját maguk "megmentésére". A francia forradalomnak ebbe az olvasatába jól illeszkedik a nemzeti eszme e buzgó hajtásának, a sovinizmusnak a megteremtése. Máskülönben egyéb módon kellene magyarázni, hogy annyi évszázad érdektelenség után honnan hullott az addig érdektelen embertömegek közé ez a fajta "vad" nacionalizmus..., amely egyébként tökéletesen alkalmas azokra a célokra, amelyeket ez az elképzelés megemlít.

Amúgy a lényegre visszatérve, bár a nacionalizmus fogalma ebben a formában a francia forradalommal jelenik meg, szerintem valójában már annak előtte is megvolt. Mindössze akkor erősödött meg, és alakult egyfajta elfogadott ideológiává a forradalom hatására. Ahogyan az emberek azelőtt is családban éltek, mielőtt a társadalomtudomány, vagy a szociológia hivatalosan is tudományos fogalmak közé foglalta ezt.

Valóban a középkori európában sokhelyütt sokkal kisebb jelentősége volt a nemzeti létnek, mint a forradalom után, és például sokkal nagyobb hangsúlyt kapott a vallási megkülönböztetés.

Ezzel együtt azonban az is igaz, hogy mindíg is voltak olyan népcsoportok, amelyek önmagukat származási, vérségi alapon határozták meg. Ezek a népek úgy szerveződtek, ahogyan a nemzetek is. A kisebb egység volt a család, de létezett a "nagycsalád", a törzs, a törzsszövetség, a nemzetség fogalma is, ami már egy "előképe" a nemzettudatnak. Amely azután valóban a francia forradalommal "kristályosodik ki". Így voltak a hunok, de a vikingek is, de voltak gepidák, longobardok, germánok, és sok más egyéb törzs. Ezek a Római Birodalommal szemben határozták meg magukat, ahol viszont mindenki elsősorban mint "római" határozta meg magát, holott a római nem volt "etnikai nemzet", ugyanúgy ahogyan később például a magyar sem az, hanem a köztudatban dől el inkább a hovatartozás. Az angolok, és a franciák is végigháborúzták a középkort, és magukat egymástól mint "angolok", és mint "franciák" különböztették meg. Holott köztudott, hogy a két nép amúgy etnikailag nem volt soha homogén, ahogyan ma sem az. Nagyon úgy tűnik, hogy a nemzetállamok kora egy átmeneti történelmi időszak volt, és ennek végével ma ismét háttérbe szorulni látszik a nemzeti lét, ami egyfajta "illuzióként" határozta meg az elmúlt század közgondolkodását. Ennek a gondolatnak azonban szerves a fejlődése, hiszen a gyökerei már korábban is megvoltak, "csak nem volt a nevén nevezve". Hivatalos ideológiává valóban a francia "forradalom" után lett ez a "közösségformáló erő."

Még az is lehet, hogy a demokráciával, és a szabadsággal is erős összefüggést mutat. Hiszen régebben a szegényembereknek szinte mindegy volt, hogy éppen ki nyomorgatja őket, ki hajtja be az adót, közösen szenvedtek, "egy iga nyomta őket", a sorsuk egy, és ugyanaz volt. Talán ezért is volt kisebb a jelentősége annak, hogy meghatározzák magukat úgy, hogy mi, illetve ti.

Ez csak azután vált lényegesebbé, hogy a forradalmak után az önrendelkezés eszméje, a szabadság megnyitotta a versengést a rivális csoportok között. Körülbelül innen eredeztethető a "szekértáborok kora".

Hogyha nem lett volna "felvilágosodás", társadalmi, ipari forradalom, ha nem lett volna "liberalizmus", akkor ma is úgy élnénk mint a középkorban, akkor ezek nem szülték volna meg önmaguk ellentétét, a nacionalizmust, és most nem lennének ezek a fogalmak sem, hogyan nacionalizmus sem lenne. A történelem azonban másfelé óhajtott folyni. Ezért mindezek a fogalmak "megszülték egymást"....

Szerintem.

2011. okt. 13. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 A kérdező kommentje:

"Na és?"

Mit na és? Ez bizonyítja, hogy a hozzászólónak halvány lila gőze sincs a dolgokról. Zrínyi Miklós sem volt magyar származású, mégis az országért harcolt. Ez is bizonyítja, hogy a nacionalizmus egy rakat sz@r és csak ellenségeskedést szül, hiába mondják, hogy az a sovinizmus, mert a nacionalizmus maga ágyaz meg a sovinizmusnak. Régebben tettek arra, hogy ki milyen nemzetiségű. Ennyit erről.

2011. okt. 15. 17:51
 19/19 anonim ***** válasza:

A felfogása, és a "nemzeti karakter"határozza meg, hogy a nacionalizmus átcsap-e sovinizmusba. an ahol (kultúráltabb, régebben demokratikus berendezkedésű országokban) nem feltétlenül.

Ezért más az amerikai, vagy az angliai, vagy a svédországi nacionalizmus, ami inkább egyfajta patrióta nacionalizmus, mint a magyar, szerb, az albán, vagy az orosz nacionalizmus, ami inkább "soviniszta nacionalizmus".


Ezenkívül mint említette, a sovinizmus, és a liberalizmus két ellentétes fogalom, ami a történeti fejlődés egy pontján egyszerre, "egymás ellenpontjaként" született meg.

2011. okt. 15. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!